Horváth vs. Kováč! Bitva o záchranu dostala ještě zajímavější náboj

Horváth vs. Kováč! Bitva o záchranu dostala ještě zajímavější náboj
KOMENTÁŘ

Jeden se v roli geniálního záložníka stal legendou Plzně, ten druhý byl coby elitní stoper výraznou postavou Sparty. Pavel Horváth vs. Radoslav Kováč. Dva bývalí skvělí hráči, kteří v roli trenérských zelenáčů dostali shodně těžký úkol. A sice udržet svůj nový tým v nejvyšší soutěži. Kdo z nich bude po lítých bojích ve skupině o záchranu ten spokojenější?

Jejich příběh je až nápadně podobný. Pětačtyřicetiletý Horváth přebral tým Příbrami po 24 kolech ve chvíli, kdy byli Středočeši poslední o tři body za patnáctou Opavou a v předchozích čtyřech jarních kolech získali jen bod, navíc nevstřelili žádný gól. Inu, žádná velká hitparáda. K tomu všemu ještě pro někoho, který se hlavním koučem mužstva první ligy stal vůbec poprvé.

Jenže Horváth se těžké výzvy ani trochu nezalekl. Trápící se tým viditelně pozvedl a po předposledním kole základní části Fortuna:ligy se dočkal první dílčí odměny, když se jeho Středočeši po zasloužené výhře 2:1 nad Libercem odlepili ode dna, na které spadla právě Opava. A její reakce na sebe nenechala čekat dlouho. Z pozice trenéra byl odvolán Jiří Balcárek, na jehož místo byl implantován Radoslav Kováč.

Tedy stejně jako Horváth muž se slavnou fotbalovou kariérou, který ale prvoligový tým taktéž nikdy předtím nevedl. Aspoň ne z pozice hlavního trenéra. Skoro to tak vypadá, že se Opava inspirovala právě Příbramí a i ona svěřila svůj osud do rukou muže, který má s bojem o přežití jen nulové zkušenosti.

Někomu se může zdát, že svým způsobem strčili Horváth s Kováčem hlavy do oprátky. Pravdou je spíš ale to, že oba mohou pouze získat. Navíc když vedení jejich klubů dopředu deklarovalo, že s nimi počítá i v případě sestupu do druhé ligy.

Lepší výchozí pozici má v tuto chvíli Horváth. Kromě aktuální formy i bodu navíc mu do karet hraje především to, že už s mužstvem absolvoval pět kol, při poznávání týmu mu samozřejmě pomohla i dlouhá koronavirová pauza. To o pět let mladší Kováč má na to samé vlastně jen týden před startem nadstavbové části, pak už jeho mužstvo musí šlapat jako hodinky.

Bude tak nad míru zajímavé sledovat, kdo se s těžkou misí popasuje lépe. Třeba se nakonec budou smát oba, pokud Černého Petra přenechají Karviné, Zlínu či Teplicím a oni zamíří aspoň do baráže. Pravděpodobnější je však v tuto chvíli to, že na posledním místě tabulky skončí někdo z nich.

I proto by tak boj o přežití mohl být zajímavější než kdy jindy! 

Angažování Kováče je i signál pro mladé hráče Opavy, kteří budou mít obrovskou příležitost se ukázat

Česká liga - STATISTIKY

Rozsáhlé klubové a hráčské statistiky spolu s podrobnými tabulkami naleznete zde.