Jsme normální lidé, dělnická třída, moc chytrých hráčů neznám, perlil u soudu při popisu fotbalové branže Pelta

Jsme normální lidé, dělnická třída, moc chytrých hráčů neznám, perlil u soudu při popisu fotbalové branže Pelta

Dnes již bývalý první muž českého fotbalu a současný majitel Jablonce v jedné osobě Miroslav Pelta je v současné době kvůli zneužitým sportovním dotacím souzen ze čtyř různých trestných činů včetně podplácení a navedení ke zneužití pravomoci, s tím, že mu hrozí až dvanáct let za mřížemi.

Někdejší předseda FAČR však u soudu vinu odmítl a zastal se také šéfa České unie sportu Miroslava Jansty, jenž čelí obžalobě spolu s ním.

"Odmítám, že bych se cítil vinen. Žádný z těch skutků, které mi klade za vinu obžaloba, jsem neudělal, nezpůsobil, nevznikla nikomu žádná škoda. Po třech letech jsem rád, že mám konečně možnost předstoupit před soud, abych mohl ty věci vysvětlit a očistit své jméno," citoval server ceskatelevize.cz slova "Velkého čápa".

A jaká je tedy jeho verze? Údajně jen lobboval za spravedlivý systém rozdělování dotací a při té příležitosti kritizoval exministryni školství Kateřinu Valachovou. "Paní ministryně to udělala tak, že tu všeobecnou pokladní správu z toho ministerstva financí šoupla na ten sport a my jsme v podstatě jako předsedové svazu byli out, ztratili jsme vliv a všichni říkali - ty tam jsi jako kašpar," hájil se Pelta, jehož slova vyšla na ceskatelevize.cz.

Odposlechy v jeho bytě na Senovážném náměstí podle něj byly za hranou. "Šmírování v bytě, to byl normální Pentagon," postěžoval si Pelta, jenž během líčení několikrát zaperlil i slovy, že se díky jednáním s nejvyššími politickými představiteli cítil jako ministr sportu. Tím spíš, že tehdejší zaměstnance ministerstva označil za "kašpary bez profesní erudice, jimž by nesvěřil ani okresní přebor".

A jak popsal prostředí, ve kterém celoživotně operuje? "My jsme byli dva kluci, který si to brali za své. Mirek Jansta měl basket, já jsem byl šéf Sparty a teď mám Jablonec. My jsme takoví jako spíš normální lidé, dělnická třída. Moc chytrých hráčů neznám," vypadlo z Pelty, který je ve svém Jablonci považován téměř za Boha a tamní fanoušci ho mají v oblibě.

Pětapadesátiletý funkcionář se mimochodem před časem nechal slyšet, že kdyby byl osvobozen, zajímal by ho návrat do Sparty, které by chtěl vrátit lesk.

Ostuda Síně slávy, chybí v ní supergólman František Plánička i kouč mistrů Evropy Václav Ježek!