Lička velebí Hložka: S dalšími trenéry jsme jen zírali. Řekl bych mu o pět až osm let víc

Lička velebí Hložka: S dalšími trenéry jsme jen zírali. Řekl bych mu o pět až osm let víc

Z výkonů sparťanského mladíka Adama Hložka, jehož konto zdobí měsíc přes osmnáctými narozeniny jubilejních 50 prvoligových vystoupení, je nadšený i prezident Unie fotbalových trenérů Verner Lička, podle kterého je letenský univerzál ve svém vývoji neskutečně posunutý.

Když školil profesionální kouče, za úkol jim dal sledovat utkání Sparty s Baníkem, s tím, že druhý den si odborníci chování sedmnáctiletého teenagera rozebírali. "Jen jsme zírali. Například ten první gól proti Ostravě, jak rychle si to v hlavě zanalyzoval, co a jak má provést, to byl instinkt zabijáka. Předvedl se s velkým klidem a přehledem. Jiným by se na jeho místě rozklepala kolena, neustáli by tíhu okamžiku, kdy hrají za Spartu padesátý ligový zápas, ale Adam není vůbec brzděný emocemi. Vstřelí parádní gól a nic si z toho nedělá. Bere to jako pochopitelnou věc," ocenil perspektivního svěřence Václava Kotala Sportem citovaný někdejší kouč Kataru SC, Polonie Varšava, Górniku Zabrze ši Wisly Krakow.

Jeho druhá trefa do sítě Baníku se mu líbila taktéž. "Ano, a když si vzpomenu na ten v Karviné, říkám si, že Adamovy schopnosti nejsou nijak ohraničené. Neumí jen jednu věc, je to komplexní hráč. Jen si vždycky umí situaci ideálně vyhodnotit. Jeho rozlišovací schopnost je neskutečně rychlá a přesná. Líbí se mi na něm jeho konzistence a přirozenost. V hlavě má vyřešeno i to, pod jakým tlakem hraje. Lidé denně řeší, zda Sparta vyhrává, nebo se jí nedaří, a ne všichni hráči s tímhle umí pracovat. Adam ano," pokračoval Lička, jehož slova nabídl server iSport.cz.

Tak velký talent už v domácím prostředí dlouho nepamatuje. "Co se týká předpokladů a potenciálu, těch byly desítky, ale vyzrálého hráče jako je Hložek jsem ještě nikdy nepotkal. Když ho vidím, nepřijde mi jako sedmnáctiletý kluk. Řekl bych mu o pět až osm let víc. Vypadá, jako by měl odkopáno dvacet zápasů v reprezentaci. Co žiju, je to nejvýraznější stopa hráče jeho věku v české lize. Neznám ho osobně, což by mi ještě ulehčilo udělat si na něj lepší obrázek, ale z dlouhodobého pohledu na mě působí obrovsky cílevědomě a na to, že je mu sedmnáct let, je ve svém vývoji neskutečně posunutý. Na hřišti se chová jako vyzrálý a dospělý člověk. Je natolik nasáklý fotbalem, že jej hraje přirozeným způsobem. Umí si počkat na svůj okamžik," doplnil své chvalozpěvy směřované na Letnou pětašedesátiletý trenérský nestor, jehož vyjádření vyšlo v Deníku Sport.

Kotalovi imponuje Hložkův klid v koncovce. Proč na něj musel i přes dva góly řvát?

Česká liga - STATISTIKY

Rozsáhlé klubové a hráčské statistiky spolu s podrobnými tabulkami naleznete zde.