Velmi mě to zasáhlo. Jeho osud byl hrozně krutý, říká Fillo o úmrtí Čišovského

Velmi mě to zasáhlo. Jeho osud byl hrozně krutý, říká Fillo o úmrtí Čišovského
ROZHOVOR

Ta smutná zpráva ranila celou českou fotbalovou veřejnost. A nejvíc samozřejme ty, kteří zesnulého bojovníka s velkým srdcem Mariana Čišovského znali osobně. To je případ i univerzála Baníku Ostrava Martina Filla, jenž Čišu poznal při společném angažmá ve Viktorii Plzeň. Úmrtí kamaráda tak nese jen hodně těžce.

Čišovský se s neskutečně zákeřnou nemocí zvanou amyotrofická laterální skleróza (ALS) pral do poslední možné chvíle. I když podle lékařů měl jeho skon nastat mnohem dříve, on chorobě, kvůli které vám postupně odumírá veškeré svalstvo na těle, vzdoroval statečně hned šest let. Až v noci ze soboty na neděli už jeho oslabený organismus řekl dost...

"Velmi mě to zasáhlo. S Marianem jsem strávil dva roky v jedné kabině a vím, že to byl fakt skvělý kluk," reagoval pro eFotbal.cz Martin Fillo, který jen těžko hledal další slova. "Všichni jsme si přáli, ať s tou krutou nemocí Čiša vydrží bojovat co nejdéle. Strašně mě to všechno mrzí. Zanechal tu krásnou manželku a tři děti, pro jeho rodinu to musí být něco hrozného. Chtěl bych jim popřát upřímnou soustrast," poznamenal ostřílený fotbalista.

Že je Čišovského smutný konec neodvratný, bylo všem jasné. Přesto zpráva o jeho úmrtí dost bolí a bolet jen tak nepřestane. "Každý ví, že ta nemoc je nevyléčitelná a s jejím průběhem se zhoršuje. Bylo bohužel zřejmé, jak to skončí. Všichni jsme ale Čišovi drželi moc palce, ať bojuje nejdéle, jak to bude možné. Vydržel to opravdu dlouho. Jeho osud byl však hrozně krutý a ta nemoc je prostě šílená," doplnil Fillo zastřeným tónem.

Na Čišu bude vzpomínat jako na člověka, který se nerodí každý den a kterého je dobré mít nablízku. "Byl to veselý a kamarádský kluk, jakého prostě chcete do party. Nikdy nezkazil žádnou srandu. Ke každému se choval moc hezky, a proto byl v kabině tak oblíbený," podotkl čtyřiatřicetiletý člen Klubu legend.

On sám se aktivně zapojil do boje proti této hrozné nemoci, na kterou zatím neexistuje žádný lék. "Jezdil jsem na charitativní akce zaměřené na boj s ALS, jmenovalo se to Srdcovka. Zúčastnil jsem se i akce v Letkově, kde jsem Mariana viděl a mluvil s ním. Dělalo mi radost, jak se drží, ale už jsou to dva roky zpátky. Pak už jsem získával informace hlavně od Vaška Procházky. Věděl jsem, že ta nemoc postupuje a jak na tom Čiša je," uzavřel Fillo tichým hlasem.