Nový Ďolíček by měl splňovat evropská kritéria s kapacitou 8 až 10 tisíc míst. Kdy začne rekonstrukce?

Nový Ďolíček by měl splňovat evropská kritéria s kapacitou 8 až 10 tisíc míst. Kdy začne rekonstrukce?

Kdyby zvládli rozjetí vršovičtí Klokani ještě tři duely, zaťukali by na brány, které znamenají předkolo Evropské ligy. A to ještě před pár měsíci nečekal absolutně nikdo...

"Bohemka prochází nějakým vývojem. Ten vývoj začal v podstatě v roce 2005, kdy se znovu zrodila, dá se říct. Byly tam nějaké postupy, sestupy zpátky, až se tedy stabilizovala v první lize - a tím dalším krokem je logicky v budoucnu Evropa. Jenom jsme nevěděli, kdy to může přijít. My jsme si dali plán do pěti let, teď jsme zhruba na půli cesty. Takže by to bylo milé překvapení, kdyby to vyšlo třeba už letos. Ale klub se na to dlouhodobě připravoval. Každý klub, když chce hrát Evropu, musí zažádat o nějakou licenci, která splňuje pravidla evropských soutěží. Takže vezměte si tu situaci, kdy jsem já sám v únoru vyplňoval licenci a připravoval se na to, že by teoreticky mohla vyjít Evropa. A to jsme byli jedenáctí, ztráceli jsme osm bodů na prostřední skupinu. Nikdo netušil, že bychom teoreticky mohli být právě v té situaci, v níž teď jsme," uvedl v interview pro seznamzpravy.cz ředitel Bohemians Praha 1905 Darek Jakubowicz.

Žádost o licenci však vyšla zelenobílým až podruhé, což znamená, že by měl Ďolíček v rámci případných evropských bojů problém. "Na to vedení Bohemky myslelo, takže samozřejmě máme domluvenou nějakou spolupráci s jedním českým klubem, se kterým bychom pak v evropských soutěžích spolupracovali. Požadavky na předkola ale Ďolíček splňuje, takže ta první předkola, která by nás čekala na konci té české ligové cesty, která by se, věřím tomu, povedla, tak bychom mohli hrát v Ďolíčku," doplnil webem seznamzpravy.cz citovaný funkcionář tradiční pražské značky.

Jak dlouho by mohlo trvat, než se z Ďolíčku stane moderní stadion? "Základní věc je, že Ďolíček v tom původním vizuálu je dost možná nejstarší sloužící stadion v Evropě vůbec. Protože se otevíral v roce 1932 a kromě jedné rekonstrukce v roce 1970 tam nic jiného neproběhlo. My jsme začali menšími rekonstrukcemi před dvěma lety. Sociální zázemí pro fanoušky, teď se změnila kabina hostí, zázemí pro rozhodčí je nové. Teď budeme pokračovat VIP prostorami uvnitř a kabinou domácích. Ale všechno směřujeme k nějaké větší rekonstrukci, která by měla proběhnout, věřím tomu, v nejbližších pěti letech. A doufám, že do dvou let bychom měli začít něco stavět. To je ten další krok, který Bohemka musí udělat pro to, aby mohla být ještě lepší," ozřejmil Jakubowicz, jehož slova nabídl portál seznamzpravy.cz.

U Botiče je však klub pouze v nájmu a majitelem stánku je již dva roky Magistrát hlavního města Prahy. "V případě rekonstrukce se musí rozhodnout magistrát. Ten si nás přizval k jednání. Nejen nás, ale i fanoušky a k tomu ještě městskou část Praha 10, aby vznikl projekt, který bude splňovat všechny věci, které tyto subjekty požadují. Ať už to je Bohemka jako fotbalový klub, ať to je městská část, na jejímž území se nachází stadion, ať jsou i fanoušci, kteří jsou velice aktivní v tomto jednání a velice pomáhají a můžou vyvíjet určitý tlak na magistrát, aby všechno dopadlo tak, jak chceme. Aktuálně se vypisuje architektonická soutěž na to, aby vznikl stadion, který splňuje všechny požadavky zainteresovaných stran. Já myslím, že všichni máme dost podobnou představu o tom, jak by to mělo vypadat. Vychází se z návrhu architekta Navrátila, který tenkrát v roce 1970 stavěl původní tribunu v Ďolíčku a teď je k těm jednáním také přizvaný. Takže všichni máme dost podobnou představu, že by tam měl vyrůst stadion, který by měl splňovat základní kritéria evropských pohárů a s kapacitou osm až deset tisíc lidí," doplnil na seznamzpravy.cz představitel Klokanů, podle nějž by měla být rekonstrukce z peněz magistrátu.

Opravdu ale bude stačit kapacita lehce přesahující osm tisíc míst? "V podstatě při kapacitě, kterou teď aktuálně v Ďolíčku máme, jsme schopní vyprodat jenom ty velké zápasy a potom hrát ty méně atraktivní zápasy na stadionu, kde by bylo prodán jen 25 % kapacity, tak to není zajímavé. My chceme hrát ve vyprodaném Ďolíčku pořád," zakončil na seznamzpravy.cz jeden z čelních představitelů klubu, na jehož soupisce najdeme tváře jako Jindřišek, Podaný či Vacek.

Česká liga - STATISTIKY

Rozsáhlé klubové a hráčské statistiky spolu s podrobnými tabulkami naleznete zde.