Zamíří sudí Královec, který ve finále poháru poškodil Liberec, v budoucnu do Sparty? Třeba coby mezinárodní sekretář?

ÚTERNÍ RÁNA PAVLA PROCHÁZKY

Na tom, že Pavel Královec, hlavní sudí finále Českého poháru/MOL Cup Sparta – Liberec (2:1), poškodil Slovan tím, že na konci prvního poločasu za stavu 0:0 nevyloučil letenského Martina Frýdka, se shodli členové komise rozhodčích, média, aktéři zápasu nakonec i samotný kající se arbitr. Jako šrapnel však nyní letí fotbalovým zákulisím informace, že by se téměř třiačtyřicetiletý rozhodčí FIFA údajně mohl v budoucnu (po vzoru bývalého sudího Josefa Kruly, dnes sportovního sekretáře Letenských) stát pracovníkem Sparty. Ta mj. po odchodu Davida Simona a úmrtí Rudolfa Bati dlouhodobě postrádá mezinárodního tajemníka.

Zopakujme si nejprve, co se ve středu 1. července 2020 v pohárovém finále v Liberci stalo. Za bezgólového stavu na konci první půle liberecký Tomáš Malinský upadl po faulu Adama Hložka na zem a sparťan Martin Frýdek, který se domácího záložníka snažil dostihnout, mu šlápl na hrudník.

Královec: „Ano, chyboval jsem“

„Rozhodčí se dopustil chyby, když hostujícího hráče číslo 17 za hrubé nesportovní chování – šlápnutí na soupeře – nevyloučil,“ uvedla po utkání komise rozhodčích FAČR.

Hlavní arbitr Pavel Královec ale tento konkrétní incident neviděl, a tak mu videorozhodčí Emanuel Marek doporučil, aby se na něj šel podívat prohlédnout na televizní obrazovku u hřiště.

„Já jsem ale u monitoru na hrací ploše chybně posoudil intenzitu přestupku a Frýdkovu možnost vyhnout se ležícímu soupeři,“ pravil po té Královec. „Nicméně s odstupem času vím, že moje rozhodnutí bylo chybné a měl jsem Frýdkovi udělit červenou kartu za nesportovní chování. Ze svého pohledu na hrací ploše jsem si nejprve myslel, že bezprostředně po sobě došlo ke dvěma přestupkům vůči Malinskému, nejprve k jeho podražení a vzápětí k Frýdkově zákroku. Druhý zákrok jsem přitom vnímal tak, že šlo spíše o nezaviněný Frýdkův kontakt s Malinským,“ kál se a vysvětloval Královec.

„V globálu to finálový zápas určitě ovlivnilo. Ze všech stran jsem měl informace, že to měla být červená,“ konstatoval po utkání liberecký trenér Pavel Hoftych.

Malinský: „Video je v Česku na nic“

Faulovaný hráč Slovanu Liberec Tomáš Malinský byl v rozhovoru pro server Sport.cz ještě kritičtější:

Jako hráči nemáme možnost si to někde u videa přezkoumat, ale rozhodčí ano, a když se na to běžel podívat, nebylo se o čem bavit, jasná červená karta! A že teď bude rozhodčí brečet, že to udělal špatně? To je normální lidský selhání. Nemělo by se to stávat. Rozhodčí tady jednoznačně pochybil. A bohužel nám ubral možnost jít do přečíslení. Rozhodčí tam mají video, a to by přeci mělo při těchto sporných momentech pomoci. K čemu pak video je, když si to stejně udělají po svým? Čumí na to a je to úplně k prdu. Takže video je tady k ničemu. I kdyby tam bylo deset videí, tak si to stejně udělají podle svého. Ať video klidně zruší. Nedá se nic dělat. Kvůli rozhodčím jsme za blbce. My hráči to prožíváme, ale rozhodčím, těm je to jedno.“

Sudí se omluví a jede se dál

Své si ke kauze řekl na Facebooku i bývalý šéfredaktor deníku Sport, dnes šéfredaktor Světa motorů, Zbyšek Pechr:

„Není to ještě ani čtrnáct dní, co jsem se tady vztekal, jak je možné, že fotbalový arbitr Královec je stále v očích komise rozhodčích nejlepším českým sudím. V zápase Ostrava-Slavia tehdy nevyloučil hned v úvodu Potočného, který brutálně fauloval Bořila. Komise pak konstatovala, že vylučovat měl a Královec si vydatně posypal hlavu popelem a jede se dál. Ve finále poháru se letenský Frýdek projde po hrudi libereckého Malinského a zase nic. Na pokyn VAR, že má vylučovat, nakonec vytáhl jen žlutou. Bezprecedentní ovlivnění důležitého zápasu o evropské poháry. A co následuje? Komise opět konstatuje, že Královec chyboval, sudí se omluví, že to špatně vyhodnotil, a jede se dál. Jak dlouho bude Královec svým tendenčním pískáním mrvit českou ligu? Jak dlouho budou o všem v českém fotbale rozhodovat členové komise rozhodčích a jejich spřátelení nadřízení? Ty otázky jsou řečnické. Všichni víme, že dlouho.“

Sport v roce 2015: „Od Berbrova poskoka Královce až po rebely“

Už 23. září 2015 v analýze s názvem „Od Berbrova poskoka Královce až po rebely“ napsali v deníku Sport šéfredaktor Lukáš Tomek, tehdejší zástupce šéfredaktora, dnes hlavní reportér listu Štěpán Filípek a Stanislav Hrabě, jediný český fotbalový novinář hlasující v prestižní anketě magazínu France Football Zlatý míč, v kapitole „Pavel Královec“ o tomto sudím následující:

„Premiant mezi českými rozhodčími, vlajková loď, jak ho nazvala Dagmar Damková. Její a Berbrův plzeňský trumf a štít, díky němuž se mohou chlubit: Děláme to dobře! Na úrovni FIFA patří do kategorie Elite, pořádně si na tom zakládá a je to na něm znát. Na top level byl prakticky připraven už před nástupem ‚Růže s trny‘, ale ona mu pomohla k prestižním utkáním. Nemůže si pokazit reputaci a pozici, proto si nepřidělává problémy, těží však i ze své image domácí jedničky, na niž se pohlíží jinak. Tím, že je ze západočeské centrály, neřídí ‚Králík‘ pravidelně zápasy Viktorie, nejvíc je nasazován na duely Sparty.

Důležitější je jeho role v zákulisí. Spolu s Petrem Ardeleánuem a Michalem Patákem se snaží organizovat ostatní, iniciuje petice, které jsou v zájmu Romana Berbra a Dagmar Damkové. Když bylo potřeba vystoupit s loajálním prohlášením směrem ke komisi rozhodčích, přispěchal na pomoc – ačkoli měl před utkáním play off Ligy mistrů. Podle bývalého arbitra Tomáše Kovaříka inicioval také petici mezi rozhodčími na podporu Damkové a zjišťoval, kdo přišel s nápadem vrácení peněz za zpožděný let na loňský seminář rozhodčích na Madeiře.

V totálním rozporu s dobrým mediálním obrazem má pověst donašeče a věrného sluhy Berbra s Damkovou. To se koneckonců ukázalo i minulý týden (v září 2015 – pozn. red.), kdy ze svého týmu rozhodčích pro mezinárodní zápasy včetně Ligy mistrů po pěti letech bez milosti vyhodil Radka Příhodu. Důvod? Příhoda odmítl jako jeden ze čtyř sudích podpořit esemeskovou petici proti bývalému sudímu Liboru Kovaříkovi, který pro deník Sport rozkryl styl, jakým Berbr tuzemské arbitry ovládá. Navíc i tuto petici prý Královec pomáhal organizovat.

I on ovšem dostal v kariéře jeden citelný políček, to když byl moc nahoře: údajně byl fyzicky napaden, ovšem zřejmě kvůli jistým nesplněným závazkům vůči jiné straně.“

Jelikož deník Sport patří majiteli Sparty Daniela Křetínského, tahle ostrá mediální kritika z roku 2015 do Královcova případného letenského angažmá příliš nezapadá. Avšak v českém fotbale se situace mění jako na bojišti každou hodinou. Vzpomeňme třeba na vývoj vztahů místopředsedy FAČR Romana Berbra a slávistického bosse Jaroslava Tvrdíka.

Skončí po sezoně 2020/2021?

Jak už bylo řečeno, Pavel Královec oslaví v srpnu své 43. narozeniny. FIFA sice v roce 2014 věkové limity pro mezinárodní rozhodčí, které zněly 45 let a dost, zrušila, ovšem starší sudí jsou pod velkou kontrolou a neustálým testováním, takže ta hranice 45 let stále svou roli hraje. Ostatně ve věku 45 roků loni s aktivní kariérou skončili přední čeští sudí Radek Příhoda a Jan Jílek, Veteránem ve 46 letech v nejvyšší české soutěži stále zůstává jen Pavel Franěk.

Nebylo by proto divu, kdyby Královec, jenž působí v mezinárodním fotbale od roku 2005 už patnáct let, chtěl po sezoně 2020/2021, kdy mu půjde na 45. rok, v nejvyšších sférách rozhodování skončit. Zvlášť když je v poslední době stále víc usvědčován z chyb, hlavě díky systému VAR. Vzpomeňme třeba na ligové utkání Sparta – Slavia (3:3) v březnu 2018, kdy byl videem „přichycen“ u jedné chyby za druhou.

Už před pěti lety…

Ovšem (nejen) slávisté si v derby na jeho výkony stěžovali ještě před zavedením videa.

Třeba 13. dubna 2015 jsem na tomto serveru po derby Sparta – Slavia (2:1) mj. napsal:

„Údajně nejlepší český sudí Pavel Královec se po vzoru legendárního Lubomíra Pučka hlavně ve druhé půli vložil do režie 283. pražského derby Sparta – Slavia (2:1), hlavně tedy do tlaku Letenských za stavu 0:1 a 1:1. Bravurní kousek se mu pak povedl v závěru utkání. Sparťanský střelec David Lafata v rozhovoru pro Ssport.cz upřímně sdělil, že ani před koncem utkání, ještě za stavu 1:1, nebyl příliš nervózní, neboť sudí Královec mu sdělil (ukázal), že nastaví ještě pět minut. Ovšem poté, co Brabec v 89. minutě vstřelil vítězný gól domácích, navzdory dalšímu velkému prostoji spojenému s oslavou branky místo avizovaných pěti minut nastavil pouhé tři minutky. Ty Lavičkovi svěřenci úspěšně prozdržovali a když slávisté zaveleli k poslední zteči, Královec je pro jistotu v útočné akci rychle zastavil a utkání rázně ukončil. Co kdyby? Přitom v prvním poločase přidal k úvodní půli rovněž rekordní tři minuty, což se v české nejvyšší neregulérní soutěži stává jen privilegovaným celkům, které nutně potřebují upravit stav utkání. Sudí Královec nyní bude nejspíš tvrdit, že jeho gesto, o němž mluvil Lafata, znamenalo úplně něco jiného. Věřit mu to ale může leda tak Dagmar Damková a její ‚Melody boys‘ z komise rozhodčích.“

Komise neměla Královce na finále nominovat

Jak konstatoval minulý týden Zbyšek Pechr, je to tak nějak stále dokola.

Ovšem informaci o tom, že by Královec údajně mohl skončit v budoucnu na Letné, jsme nezískali „od jedné paní, co povídala“, ale přímo z dobře informovaných rozhodcovských kruhů. A z prostředí letenských funkcionářských kruhů zase víme, že se Sparta skutečně poohlíží po schopném mezinárodním sekretáři. Samozřejmě, že může jít jen o pouhou spekulaci či něčí přání, které se stalo otcem myšlenky. Ta si nyní může žít svým vlastním životem. Ostatně před časem se například tvrdilo, že na Letné skončí i sudí Radek Příhoda, což se nakonec nestalo.

Buď, jak buď, pochyboval bych, kdyby se tato informace nedostala ke členům komise rozhodčích. Ať již je to, jak chce, pokud o této spekulaci věděli, neměli Královce na důležité pohárové finále Sparty s Libercem nominovat. Ostatně ho na něj neměli nasadit už kvůli výkonům tohoto sudího v předešlých zápasech.