V Anglii není možné, aby tam šel brankář, který nemá nad 190 cm, říká Kouba. Kteří světoví gólmani ho baví?

V Anglii není možné, aby tam šel brankář, který nemá nad 190 cm, říká Kouba. Kteří světoví gólmani ho baví?

Když ještě stál současný šéftrenér gólmanů mládežnických reprezentací Petr Kouba mezi třemi tyčemi, brankáři hlavně odkopávali a více se po nich nechtělo. V současnosti už je trend hodně jiný, o čemž svědčí i příklad sešívané jedničky Ondřeje Koláře, jenž hraje v poli téměř na místě stopera...

Je to vicemistra Evropy z roku 1996 ideální varianta? "Je to velké téma, řešili jsme to při vzdělávání trenérů brankářů. Ondra Kolář to hraje hodně vysoko, hodně nahoře. V podstatě se dá říct, že na úrovni dvou stoperů. A už tam vznikají nějaké možnosti a taktické varianty, co by se stalo, kdyby třeba ztratili balon. A dá se takhle hrát dlouhodobě… protože to riziko ztráty míče nejenom u Ondry, ale i u hráčů v poli tam vždycky bude," uvedl v interview pro seznamzpravy.cz exreprezentant.

Jakou variantu by preferoval on? "Jde o domluvu trenérů. Jestliže to v uvozovkách přikryje hlavní trenér, že když se jednou za čas, za půl sezony, z toho dostane gól a je to vlastně v pořádku a ten gól třeba není zrovna tak důležitý, tak se to omluví. Musíte ale na to mít hráče a gólmana, který to umí," upozornil jednapadesátiletý odborník, jehož názor publikoval portál seznamzpravy.cz.

Jaký světoví strážci svatyně ho momentálně baví? "Mně se líbí oba dva Brazilci. Ederson z Manchesteru City a Alisson z Liverpoolu, ten se mi líbí velmi. I svým klidem a tím, jak působí na mužstvo. A dokážu si představit, že takhle by měl vypadat nebo takhle vypadá jeden z nejlepších brankářů na světě. Z historie, která se i mě týkala, byl a je mým oblíbencem Gigi Buffon. Jsem rád, že za Juventus ještě pořád chytá a udržuje se," doplnil na portálu seznamzpravy.cz muž, jenž prošel nejen Spartou, ale i Jabloncem, Žižkovem, Kaiserslauternem či La Coruňou.

Čtyřnásobný mistr se Spartou i vítěz LaLigy ze sezony 1999/2000 si navíc v souvislosti s nakousnutou Premier League a jeho dvěma favority myslí, že na ostrovech v současné době nemůže chytat brankář, který by neměl alespoň 190 centimetrů. "Co se týče třeba centrovaných míčů, tak je potřeba mít dobrý výskok, dobrý odhad. Spousta věcí se dá nahradit dobrým pozičním postavením v brance. S každým zápasem gólmanovi rostou zkušenosti, jde o to, jestli jich pak dokáže využít ideálně v brance. Potom třeba už ty centimetry tolik nepotřebuje. Takže je to tak, ale odborná veřejnost vidí, nebo chce vidět, vysoké gólmany. V Anglii v podstatě není možné, aby tam šel brankář, který nemá nad 190 centimetrů. A za mnou, když třeba někdo přijde a řekne: Hele, podívej se, viděl jsem výborného gólmana, tak první, čím začne, je jeho výška. Že je vysoký a že má dlouhé výkopy a že křičí na hráče, že organizuje obranu. Takže u odborné veřejnosti je to zásadní parametr při výběru brankářů," uzavřel na seznamzpravy.cz Kouba.