Karviná je čistá aneb Pojďme se nebát, jinak se nedohraje žádná soutěž! Zvlášť, když se tu epidemiologové veřejně přou

Karviná je čistá aneb Pojďme se nebát, jinak se nedohraje žádná soutěž! Zvlášť, když se tu epidemiologové veřejně přou
KOMENTÁŘ

Sláva. Všech pětatřicet testů na covid-19 fotbalistů a členů realizačního týmu MFK Karviná bylo ve středu negativních. Což potvrdila i vedoucí protiepidemického oddělení v Karviné Andrea Lipjaková. Pokud páteční grémium zástupců dvaatřiceti českých profesionálních klubů v Praze-Edenu nerozhodne jinak a pokud nenastanou nějaké další komplikace, měla by se celá Fortuna:liga, tedy dvě poslední kola skupiny o záchranu (23. a 26. července) a následná baráž (29. července a 1. srpna), dohrát.  

Jelikož tu ale virus mezi námi stále je, jak neustále opakují místní epidemiologové, je otázkou, jak to s ním praktikovat v příští sezoně 2020/2021 (ta by měla začít 22. srpna, ovšem zazněly i spekulace o možném odkladu na 29. srpna). Současnou praxi (viz kauzy Třinec a Karviná) nadále uplatňovat nelze, pro nový ročník je třeba vytvořit jasná a „odvážná“ pravidla a hlavně, jak napsal ve svém výborném komentáři v týdeníku Reflex už před týdnem Bohumil Pečinka: NEBÁT SE!

Byli testování jako samoplátci, platili si to sami

Vraťme se nejprve ještě ke kauze karvinského nakažení, kolem něhož panují stále jisté nejasnosti a kolem něhož vyplouvají na povrch nové informace. Jak známo, kolem zápasu 3. kola nadstavbové skupiny o záchranu v neděli 28. června v Olomouci (1:3) byli nakažení čtyři hráči a jeden člen realizačního týmu.

Nejprve šlo o tři hráče a člena realizačního týmu, pak, po dalších testech, měl přibýt čtvrtý fotbalista.  

„Karvinští fotbalisté byli testovaní jako samoplátci. Někdo měl problém, první test si hradili sami, protože to nebylo indikované lékařem ani krajskou hygienou. Klub poslal hráče na vyšetření. A vyšli nám z toho tři pozitivně testovaní fotbalisté plus jeden člen realizačního týmu. Tři fotbalisté byli tedy z první várky, kdy si to platili sami. A čtvrtý vyšel jako kontakt, což už bylo indikováno námi jako hygienou. Byli v kontaktu s pozitivně testovanými, proto šli na testy všichni hráči a realizační tým. Naštěstí z toho pak vyšla už jen ta jedna další osoba,“ prozradila v úterním vydání deníku Sport právě vedoucí protiepidemického oddělení v Karviné Andrea Lipjaková.

Ta už předtím oznámila, že podle toho, co jí řekl karvinský trenér, měli někteří klíčoví fotbalisté týmu problémy už během červnového utkání v Olomouci, a proto museli být uprostřed duelu vystřídání. Ti, kdo šli takto předčasně ze hřiště, byli Marek Janečka a Abdulrahman Taiwo, třetím nakaženým z první várky byl podle Sportu ze středy 8. července údajně muž se jménem Marek Bielan (to je jednak druhý asistent trenéra, ale také dvacetiletý obránce širšího kádru ligového týmu). 

Epidemiolog Maďar potvrdil Mašlejova slova

Na začátku července vzbudil ohlas výrok bývalého ligového hráče, od ledna prvního asistenta trenéra a člena tříčlenné správní rady MFK Karviná, Petra Mašleje. Ten v rozhlase řekl, že se fotbalisté A-týmu nejspíš nakazili od mládežnického kondičního trenéra, který pracuje v dole OKD a byl s nimi ve styku. Vedení klubu pak začalo Mašlejovo tvrzení zpochybňovat s tím, že to tak nebylo. Podle některých našich informací by kvůli tomu údajně mohla být i ohrožena další Mašlejova pozice v klubu.  Jenže na začátku tohoto týdne v rozhovoru pro server idnes.cz slova karvinského asistenta potvrdil současný „nejvyšší“ epidemiolog v zemi, totiž vedoucí pracovní skupiny ministerstva zdravotnictví pro rozvolňování opatření Rastislav Maďar, který pravil:

To, že se nakazili členové prvoligového fotbalového mužstva v Karviné, neznamená, že se tu virus začal šířit komunitně. Podle mých informací jeden z trenérů pracuje v OKD, tedy v ohnisku nákazy.“ 

Takže, kdo tady mluví pravdu? Aby nakonec nebyl Mašlej, který situaci komentoval kolem 6. července, tedy v době výročí upálení Jana Husa, kvůli „nezištné“ pravdě nakonec ve fotbalové Karviné personálně „upálen“….

Po čtrnácti dnech už žádný test!

Jinak je tu v téhle souvislosti ještě jedna zajímavost. Fotbalisté Karviné mohli být po čtrnácti dnech podle všeho „volní“ a zdraví i bez těch středečních testů. Ministerstvo zdravotnictví totiž v pátek 10. července rozhodlo, že k ukončení izolace bezpříznakových osob nově nebude potřeba negativní test na covid-19. Podle Rastislava Maďara je totiž řada lidí falešně pozitivních. „Rekordmankou je paní, která byla pozitivní osmnáctkrát,“ vysvětlil Maďar.

Jinými slovy, čtrnáct dnů po zjištění nákazy pro tyto lidi izolace skončí. Co k takovému rozhodnutí vedlo?
„Máme k dispozici výsledky poměrně velkých studií z různých zemí, třeba z Tchaj-wanu, Singapuru nebo i Německa. Z nich vyplývá, že pravděpodobnost, že bude pacient dva týdny po prvních příznacích nebo po pozitivním PCR testu infekční, když nemá žádné klinické příznaky, je prakticky nulová. A to přesto, že má pozitivní takzvaný PCR test,“ řekl pro idnes.cz Rastislav Maďar. Tento názor ovšem záhy zpochybnil Maďarův epidemiologický konkurent na „českém smetišti“, bývalý náměstek zdravotnictví Roman Prymula, který o tomto pravidle chtěl ještě diskutovat.  

Jak má tedy fotbal postupovat, když se v Česku veřejně hádají i epidemiologové? 

Hádat se mohou ostatně v pátek na grémiu i zástupci klubů, zvláště těch, kteří se chtějí vyhnout jednak přímému sestupu z posledního místa a pak i nepříjemné baráži. Tedy Karviné, Opavy a Příbrami. Ostatně příbramský boss Jaroslav Starka se už po oznámení nákazy v MFK Karviná v médiích radoval s tím, že jeho celek se tak opětovně v nejvyšší soutěži na poslední chvíli zachrání. A zkušený útočník 1. FK Příbram Jan Rezek se zase bojí k utkání do Karviné vůbec jet, s tím, že se obává o zdraví své rodiny.  

Kdo se se bojí…

Co k tomu říci? A jezdit autem, když na českých silnicích umírají stovky lidí ročně, se fotbalisté jezdit nebojí? Někteří Rezkovi kolegové, i z národního týmu, to zkoušeli i se slušným množstvím alkoholu v krvi. A co spalničky, žloutenka a jiné těžce infekční nemoci, ohrožující obyvatelstvo této země? 

Kdo se bojí, nesmí do lesa. Nebo také kálí v síni, praví moudrá česká rčení.

Kdyby se zástupcům ohrožených klubů podařilo prosadit, aby byla soutěž předčasně ukončena, postoupily by z druhé ligy jen vítězné Pardubice (a liga by měla v příští sezoně sedmnáct účastníků). Zbrojovka Brno a Dukla Praha by na druhém a třetím místě již dohrané FNL ovšem čekaly na slíbenou baráž marně. 

Závěr ligy bude mít vzhledem k dané situaci k regulérnosti daleko, už proto, že hráči zachráněných Teplic či Olomouce v těchto dnech dovádějí na zahraniční dovolené. Proto jsme v úterý přišli s kreativním návrhem, že by šlo dvě zbývající kola skupiny o záchranu zrušit a pustit všechny tři celky na 14. až 16. místě (tedy Karvinou, Opavu a Příbram) rovnou do baráže s tím, že by se k druhé Zbrojovce Brno a třetí Dukle Praha přidal i čtvrtý tým druhé ligy, tedy FC Hradec Králové. 

Také by z toho vyšlo sedmnáct prvoligových účastníků, ovšem mnohem férovější cestou, protože by šanci dostali všichni. Ovšem nedělám si iluze, že by si někdo z ligových zástupců vzal z tohoto řešení nějakou inspiraci… Český fotbal si dlouhodobě žije ve hermeticky uzavřené bublině. Či spíše názorové kleci.

Buď jak buď, pokud virus z našeho světa nezmizí a pokud nebudou nalezeny a aplikovány účinné vakcíny a léky, je třeba, jak už bylo řečeno v úvodu tohoto komentáře, vytvořit i ve fotbale a sportu jasná a „odvážná“ pravidla. Jinak v sezoně 2020/2021 žádnou soutěž nedohrajeme. Epidemiologická novinka, totiž že po čtrnácti dnech je každý považován za zdravého bez dalších testů, může být dobrým základem.

Nenechme zahnat sport a fotbal do sklepa 

Komentátor Reflexu Bohumil Pečinka ve čtvrtek 9. července ve svém komentáři s názvem „Pojďme se nebát“ v Reflexu mj. napsal:

„Celý vtip spočívá v tomhle: čím více se bude testovat populace, tím více nakažených z toho vyjde. Pokud někdo politicky rozhodne, že bude testovat celý národ, znamená to, že mu vyjdou taková velká čísla, že budeme znovu nahnáni do bytů a domů.  Když není přesně definováno, co ohrožuje zdraví populace (chřipka a další nemoci mají své červené čáry narýsované přesně), jsme obětí cizích manipulací a vlastních strachů. Pokud má být oficiálně vyhlášena druhá vlna koronaviru, musí být jediným kritériem kritický vzestup počtu lidí léčených na odděleních intenzivní péče. Aktivnější část české populace se na základě povrchních předpovědí do sklepa už zahnat nenechá… V této situaci je banální heslo Pojďme se nebát dobrým programem pro všední den.“  

Tohle by se mělo stát základním programem i pro sportovce a fotbalisty. Ti jsou jako horníci OKD zdatní a trénovaní. Potvrdila to ostatně v případě nákazy karvinských hráčů i vedoucí protiepidemického oddělení v Karviné Andrea Lipjaková, když ve Sportu řekla: „Byly to lehké průběhy. Jeden z hráčů byl úplně bezpříznakový. Žádné závažné onemocnění nebo velký problém jsme nezaznamenali.“ 

U nakaženého druholigového hráče Třince tomu bylo podobně.

Pojďme se NEBÁT.

Česká liga - STATISTIKY

Rozsáhlé klubové a hráčské statistiky spolu s podrobnými tabulkami naleznete zde.