Zruší se finanční fair play? Případ Manchesteru City budí otázky, které je nutné vyřešit

Zruší se finanční fair play? Případ Manchesteru City budí otázky, které je nutné vyřešit
LIGOVÝ SPECIÁL

Začátkem tohoto týdne zatřásla světem jedna „nečekaná“ informace. Sportovní arbitráž totiž Manchesteru City zrušila dvouletou stopku účasti v Evropě, kterou na klub uvalila UEFA.

Hlavní řídící organizace evropského fotbalu tak učinila z toho důvodu, že si Citizens mezi lety 2012-2016 nadhodnocovali příjmy, díky čemuž si mohli kupovat dražší hráče bez sebemenšího postihu.

Cílem finanční fair play (FFP) ve zkratce přitom je, aby klub neutrácel více, než si sám vydělává. Takto se mělo zabránit bankrotu nezkušených podnikatelů, kteří sice měli velké sny, ale nedokázali najít úspěšnou cestu, jak je zrealizovat.

Manchester City dostal původně zákaz dva roky vystupovat v Evropě. K této stopce byla vypsána ještě pokuta třicet milionů eur jednak za porušení pravidel a jednak za neochotu spolupracovat při řešení případu.

Severoanglický celek se nakonec se svým případem obrátil na Mezinárodní sportovní arbitráž CAS v Lausanne, která po dlouhém přezkoumávání a doložení veřejnosti nedostupných důkazů zbavila Citizens stopky. Pokutu 30 milionů eur snížila na 10 za to, že vedení klubu nebylo schopné při řešení případu lépe spolupracovat a včas doložit patřičné dokumenty.

Že by byli opravdu nevinní?

Protože byl Manchester City zbaven viny, arbitráž se nyní obrací na samotnou UEFU, jíž kritizuje za odvedenou práci. Ta se ale brání, že svou stopku uvalila dle pravidel FFP, čímž začaly vznikat otázky. Pakliže UEFA tvrdí, že je v právu, a CAS naopak, že nedošlo k porušení, tak dochází ke střetu názorů.

„UEFA bude nyní pod důkladným dozorem toho, jak prověřuje porušení v systému FFP,“ řekl sportovní právník Rob Jones, jenž se tímto případem zabývá. „Pokud je v konečném rozhodnutí arbitráže uvedeno, že došlo k procesním nesrovnalostem, za které UEFA odpovídá, pak bude celá organizace pod velkým tlakem. Očekávám, že ve svém systému udělá velké změny, nebo ho kompletně zruší.“

„Široké veřejnosti se zdá, že pravidla FFP nemají význam… Minimálně tedy současná pravidla,“ dodával Jones.

Pevný finanční strop?

Jak na to zareaguje UEFA? Je možné, že by se místo FFP nastolil pevný platový a finanční strop? Že žádný klub nebude moct za jedno přestupové okno utratit více, než bude předem určená maximální suma?

Dr. Dan Plumley z sheffieldské Hallam univerzity podotýká, že je tato možnost sice ve hře, ale její nevýhodou je, že kluby, jako jsou například Juventus, Bayern nebo PSG (tedy všechny dominantní ve svých ligách) by se mohly spojit a začít protestovat. A pokud by začal spor klubů s UEFOU, tak se zkrátka všechny velké týmy na Ligu mistrů „vyprdnou“ a založí si vlastní „super soutěž“, o níž už v minulosti zaznělo pár slov.