Jen idiot nemění své názory? Snad se „nezhorší epidemiologická situace“ ve Slezsku či na Příbramsku

Jen idiot nemění své názory? Snad se „nezhorší epidemiologická situace“ ve Slezsku či na Příbramsku
KOMENTÁŘ

Páteční řešení ligového grémia, totiž zrušit baráž, odehrát jen dvě zbývající odložená kola skupiny o záchranu, nechat spadnout poslední tým s tím, že z druhé nejvyšší soutěže postoupí hned tři mužstva (kromě vítězných Pardubic i druhá Zbrojovka a třetí Dukla Praha) a že se příští ročník odehraje s 18 kluby v první a jen 14 celky v lize druhé, mi přišlo jako jedno z těch lepších řešení. Ovšem, když už dělat změny za pochodu, tak by mi kvůli regulérnosti přišlo ze sportovního hlediska vhodnější spíš zrušit ta dvě zbývající kola, když jsou „dovolenkáři“ z Olomouce, Teplic a Zlína dávno zachráněni, a odehrát rovnou baráž. S tím, že by se kromě tří posledních celků z ligy a druhého Brna a třetí Dukly do ní přizval i čtvrtý Hradec Králové a do nejvyšší soutěže by šli tři barážoví vítězové a nejlepší poražený s nejpříznivější bodovou Jen idiot nemění své názory?

Jak říká náš pan prezident, „jen idiot nemění své názory“. Toho se nejspíš drží předseda Ligové fotbalové asociace Dušan Svoboda, který nejprve za každé situace lpěl na tom, že se soutěž musí dohrát celá se vším všudy, tedy i s nadstavbou a baráží, jinak budou její výsledky anulovány. 

Pak v souvislosti s vývojem epidemiologické situace v květnu souhlasil s tím, že k jistým změnám v soutěžním řádu za pochodu dojít může, ale z nějakých důvodů zase dlouho trval na velmi nepraktickém počtu 17 účastníků nejvyšší soutěže. I v tom se ale nakonec nechal přesvědčit.  

Má to svá pozitiva i negativa 

Až na některé, již v úvodu zmíněné detaily, v podstatě souhlasím s komentářem kolegy Jiřího Fejgla, který vyšel v sobotním regionálním Deníku.

„Při verdiktu o dohrání první ligy jde vlastně o jedno celkem slušné řešení z několika lepších i horších. Co je na něm pozitivního? Rozhodně zrušení baráže. Letos by se totiž stala nespravedlivým soubojem odpočinutých vystresovaných i zničených. No, je fakt, že vloni také nebyla zrovna košer, zničili ji rozhodčí stranící Karviné a Příbrami, zachraňujícím se prvoligistům. Ale letos by byla ovlivněna už předem, týmy by do ní nešly ve srovnatelných podmínkách. Navíc druholigisté neostrouhali, mezi elitu jdou všichni, kteří měli na postup naději,“ píše Jiří Fejgl.

Ovšem ještě pokračuje: 

„A teď negativa. To nejkřiklavější se týká nerovných podmínek ve skupině o záchranu. Karviná půjde do závěrečných dvou kol po čtrnáctidenní karanténě, v níž její soupeři Opava a Příbram pilovali taktiku, fyzičku, léčili psychiku, zkrátka jeli naplno. Hráči MFK byli zavření doma, nějak se udržovali, ale jsou prostě v minusu, v nevýhodě. Druhým faktorem bude nastavení soupeřů. Teplice, Zlín i Olomouc mají dovolenou, uvidí se, jak nastoupí (a koho postaví) do posledních zápasů. To je otázka, která ukazuje na neregulérnost závěru.“

Že měla Dukla dost času, není vzhledem k normě argument

Tolik Jiří Fejgl. Mně se navíc ještě příliš nezamlouvá varianta, kdyby se nepodařilo skupinu o záchranu tento čtvrtek a v neděli dohrát. Pak totiž nikdo nesestoupí a z druhé ligy postoupí jen první Pardubice a druhá Zbrojovka Brno. Třetí Dukla Praha ostrouhá, a to přesto, že jí původní soutěžní řád zaručoval baráž. Svobodovo páteční odbytí věci s tím, že „na to měli duklisté dostatek času během třiceti druholigových kol“, se mi zdá být poněkud mimo místu. Už kvůli ctění původních norem, na nichž předseda LFA ještě nedávno tak lpěl. 

Není divu, že se nyní na sociálních sítích objevují vtípky na téma, že se v některých oblastech Česka, třeba na Příbramsku, v nejbližších dnech očekává výrazné zhoršení epidemiologické situace. Chce se mi věřit, že zůstane jen u těchto fórků. 

Ano, sám jsem ještě někdy v dubnu volal po tom, aby vzhledem k vývoji pandemické situace i našlapané termínové listině existovala možnost nadstavbu za jasně daných pravidel odpískat.  Paradoxně byla baráž zrušena ve chvíli, kdy už epidemiologové dovolili, aby se do 1. srpna odehrála v původním a kompletním programu… Ušetřily se tak všehovšudy dva termíny a čtyři zápasy. O větší regulérnosti lze spekulovat, viz „motivace“ tří již zachráněných klubů.  

Jak si „důsledně“ zrušit nadstavbu v příští sezoně

Život tropí hlouposti. Takže výsledkem Svobodova usilovného lpění na dohrání nadstavby i v nenormální době koronavirové je nyní to, že v příští sezoně 2020/2021 byla kvůli 18 klubům v první lize a nedostatku termínů nadstavba už předem zrušena. Tomu se vyrovná jen legendární hláška z jedné povídky Miloslava Šimka a Jiřího Grossmanna „Nechci tu slevu zadarmo“. 

„Mám pocit, že tímto způsobem bude nadstavba v tichosti zrušena i v příštích sezonách, má až příliš mnoho kritiků,“ komentoval to v pátek v Edenu zkušený hráčský agent Pavel Paska.

Výrazně změnu pravidel během soutěže zkritizoval ve svém sobotním blogu na serveru isport.cz redaktor Magazínu Sport a respektovaný fotbalový expert ČT Sport Pavel Hartman.

Uznal, že i Liga mistrů a Evropská liga se v srpnu má dohrát za dané situace ve velmi změněném turnajovém formátu na jednom místě v Portugalsku, resp. v Německu. 

Změny za pochodu v Česku? Krajně nebezpečné

Ale v českém fotbale je to krajně nebezpečné. Nemusí jít o výjimečný krizový scénář. Pohybujeme se totiž v prostředí, které kdysi nejlépe vystihla hláška: „Silnější pes mr...“ Pohybujeme se v prostředí, které spravedlnost a férovost zneužívá jako clonu pro podvody. Když se měnila pravidla hry během soutěžního ročníku tuzemských profesionálních lig nyní, proč by se nemohla měnit i během následujícího roku? A potom zase a zase. Prostě jak se to bude někomu hodit,“ namítá Pavel Hartman.

„V top evropských ligových soutěžích se po korona restartu pravidla sestupů a postupů neměnila. Místo toho se všichni soustředili na striktní dodržování přísných pravidel, aby se týmy vyhnuly karanténě a s tím spojených trablů. A kdo to neuhlídal, nesl si sám následky. Kvůli nakaženým Drážďanům se neměnilo schéma celé druhé bundesligy. V prevenci se šlo v Německu do nejmenších drobností. Když se Salomon Kalou pochlubil na sociálních sítích, jak se zdraví podáním ruky v kabině se spoluhráči, okamžitě to schytal od vedení soutěže a klubu. Porušil totiž pravidla nutná pro zajištění férové a spravedlivé soutěže. Dočkal se spravedlivého trestu a mohl být rád, že za něj nepykala případnou karanténou celá Hertha,“ připomíná Hartman.

Pavel Hartman ve své zásadním komentáři na isport.cz zdůrazňuje, že jsme v tuzemsku sice okopírovali bundesligová koronavirová pravidla, ale dodržování jsme si švejkovsky upravili. Proto dodnes ani nevíme, zda covid-19 přinesl do karvinského klubu kondičák-horník, nebo někdo jiný.

„A také proto nyní v Česku nikdo neví, jestli se opravdu dohraje skupina o záchranu. Jestli se mezi sestupem ohroženými náhodou neobjeví další nákaza, která by poslala tým do karantény, a tím i k záchraně. Žijeme totiž v prostředí, ve kterém se za lidumily a ochránce zdraví hráčů a rodin vydávají i ti, kterým není nic cizí. A právě to je v globálu obří problém. Jak v takovém prostředí zaručíte, že se nebudou měnit pravidla, jak se to nejsilnějším psům bude zrovna hodit? ptá se v závěru svého sobotního obsáhlého blogu, který stojí za celkové přečtení Pavel Hartman.

Snad budou v hlavní roli hráči, nikoli jako loni sudí

Jak jsem už napsal, doufám, že se ta dvě závěrečná kola ve čtvrtek a v neděli dohrají a že v hlavní roli budou fotbalisté na hřišti, nikoli opětovně „provaření“ a všemi mastmi mazaní rozhodčí, tak, jako tomu bylo v loňské baráži.

A také by bylo před startem ročníku 2020/2021 dobré jasně si stanovit pravidla, jak žít vedle koronaviru a nechodit přitom několikrát během rozehraného ročníku do karantény. Je to hodně závislé i na osobní zodpovědnosti. Aby to nedopadlo jako nyní v Praze, kde se sice nákaza na 100 tisíc obyvatel nepohybuje v karvinských číslech, ovšem, kde se po skončení sezony do karantény kromě druholigového Vyšehradu dostaly i rezervní či juniorské týmy Sparty, Bohemians a Dukly. A měla k tomu údajně stačit návštěva jednoho nejmenovaného nočního klubu v Praze a jistá infikovaná slečna. 

Ono ostatně i v době předkoronavirové platilo, že je nutné zvažovat s kým a kde mít „techtle-metle“.