Vyhlášený šutér ve druhé lize ukázal, že jeho čísla z MSFL nejsou náhodná: Chci se v profi fotbale udržet za každou cenu

Vyhlášený šutér ve druhé lize ukázal, že jeho čísla z MSFL nejsou náhodná: Chci se v profi fotbale udržet za každou cenu
ROZHOVOR

První druholigová štace mu úplně nevyšla, s další šancí usadit se v profesionálním fotbale už naložil daleko lépe. Jan Silný, obávaný třetiligový kanonýr a autor 93 gólů v MSFL, se na jaře v dresu nováčka F:NL z Líšně zapsal hned šestkrát do listiny střelců, brněnskému celku pomohl k 9. příčce a dokázal si, že druhá liga mu rozhodně není zapovězena. „Otrkal jsem se a do následující sezony půjdu naplno, mám jednu z posledních šancí zabydlet se v profi fotbale,“ uvědomuje si pětadvacetiletý útočník.

Potěšilo vás, když se vám vedení Líšně ozvalo? Pravdou je, že jste měl za sebou velmi vydařenou podzimní část sezony v Kroměříži. Šestnáct branek v 16 odehraných zápasech hovoří za vše...

Byl jsem samozřejmě rád. Přiznávám, že jsem se chtěl posunout, jelikož minimálně nastřílenými góly jsem začal třetí ligu přerůstat. 

Jak hodnotíte z osobního pohledu své dosavadní působení v Líšni? Šest gólů ve 13 zápasech, to nejsou vůbec špatná čísla, zvlášť, když jste na ně potřeboval jen 562 minut...

Svým způsobem jsem spokojený, ale zároveň i zklamaný. Když jsem přicházel, představoval jsem si, že toho odehraji o něco víc. Na druhou stranu jsem se alespoň otrkal a do další sezony mohu jít naplno.

Před vaším příchodem kouč Valachovič prohlašoval, že na vás může začít sázet prakticky okamžitě. Cítil jste jistý tlak a očekávání?

Trenér to sice hlásil, ale ne úplně to dělal, tudíž tlak za mne vyřešil svým způsobem sám. Každopádně pokaždé, když jsem nastoupil, uvědomoval jsem si, že pokud se chci posunout, musím dávat góly. To se mi vesměs dařilo.

Druhou ligu jste si zahrál už na jaře 2018 v dresu Sokolova, kde to ale nebylo ono. Čím to, že v Líšni jste se dokázal prosadit takhle rychle? 

Možná je to tím, že mne tady všichni kluci ještě před mým příchodem znali a věděli, co ode mne tak trochu očekávat. Zato, když zamíříte do klubu na druhé straně republiky, může aklimatizace a zvykání si trvat o trochu déle.

Celé Brno žije naším postupem, raduje se Švancara. Jakou show teď chystá v Tiki-Taka?

Poprvé jste se za Líšeň gólově prosadil v prestižním brněnském derby se Zbrojovkou, poté jste skóroval ještě v následujících dvou zápasech na Žižkově a v Prostějově. Tři góly ve třech duelech v řadě, to vás muselo neskutečně „nakopnout“…

Máte pravdu, pomohlo mi to hrozně moc. Každý gól dodá útočníkovi sebevědomí, když se trefíte třikrát v řadě, je to o to lepší. Nejvíc si cením trefy v Prostějově, protože pro nás znamenal v tu dobu velmi důležité tři body. Co mě naopak mrzí je fakt, že jsem na gólovou sérii nedokázal navázat proti Sokolovu, spálil jsem tři tutovky a zase vypadl ze sestavy.

Závěr sezony jste nicméně završil stylově – proti Třinci jste dosáhl na svůj první druholigový hattrick v kariéře. Jak jste si to užíval?

Pokaždé je to super pocit. Mám to nastavené tak, že po prvním vstřelené brance ze mě spadne veškerá nervozita a jakmile mám dost času, tak si věřím i na další góly. Už nemám tolik svázané nohy, hraje se mi daleko uvolněněji. 

Překvapilo vás, jak jste se dokázal proti obráncům soupeře prosazovat? Ať už jde o osobní souboje, rychlost hry…

Myslím, že tohle jsou konkrétně dvě nejdůležitější věci, díky kterým jsem se prosazoval v MSFL, takže necítím až takový rozdíl. Hraje roli i můj herní styl. Stojím si za tím, že některé týmy z horních pater třetí ligy by se ve druhé lize neztratily. Nicméně hrát na pozici středního záložníka, tak by pro mě byl určitě stěžejní rozdíl hlavně v technice a rychlosti některých hráčů.

Reklamu jste si udělal slušnou, jak náročné ale bude na tyto výkony a statistiky navázat v následující sezoně?

Věřím, že pokud budu mít důvěru trenéra, budu pravidelně hrát a bude mi sloužit zdraví, tak to bude ještě lepší než teď na jaře. V Líšni mám smlouvu ještě na rok, pokud se nic závažného nestane, tak tady zůstanu. Jsem ve věku, kdy má hráč jednu z posledních šancí zabydlet se v profesionálním fotbale. Já se o tu šanci chci porvat, ať to stojí, co to stojí!

Jaké máte ohlasy na své výkony z Kroměříže? 

Konkrétně od trenérů mám jen samé povzbuzující ohlasy, trenér Světlík se dokonce jezdí na naše zápasy pravidelně dívat, stejně tak já se byl podívat v Kroměříži, navzájem si dál držíme palce. I někteří kluci, co v týmu zůstali z původní osy, mi taky někdy napíší, fandí mi a přejí mi to.

Líšeň zakončila sezonu na 9. příčce, což je na nováčka více než slušný počin. Panuje v klubu s tímto umístěním spokojenost?

Jednoznačně. Klub si chtěl svým způsobem druhou ligu zkusit, první sezona nám ukázala, že pokud budeme stále pracovití jako doteď, tak bychom se mohli ve druhé lize zabydlet déle než jen na jeden nebo dva roky. Navíc musím smeknout klobouk před vedením, jak se o náš hráče starají. Musím uznat, že po téhle stránce jsem lepší klub nezažil.

Slovo regulérnost dal někdo do šuplíku a klíček od něj zahodil, říká legendární Zavadil