Hráč jako Cicilia nám chyběl, říká kouč Slovácka Svědík. Nakáže mu mluvit česky?

Hráč jako Cicilia nám chyběl, říká kouč Slovácka Svědík. Nakáže mu mluvit česky?
ROZHOVOR

Každý ligový tým nyní tráví léto po svém. Zatímco někde se ještě radují z předčasného ukončení sezony, jinde se už pomalu začínají připravovat na ročník příští. Ale jsou i mužstva, která už v tréninku jedou pěkně naostro. Jako právě Slovácko, jenž už přivítalo i dvě posily. Také o nich promluvil úspěšný trenér Martin Svědík v rozhovoru pro eFotbal. 

Přípravu na nový ročník Fortuna:ligy jste zahájili už minulý týden, a to vůbec jako první tým soutěže. Proč to?

Protože jsme bohužel jako první skončili. Ta situace je v tomto specifická.

Neuvažoval jste o tom, že by volno bylo přece jen delší?

V podstatě jsme hlavně nevěděli, kdy skončíme ani kdy začne nová sezona. Měli jsme naplánováno, že pokud to situace dovolí, dostanou hráči 14 dní volno. A nakonec jsme jim ještě něco přidali.

V týmu jste už přivítal dvě posily - slovenského univerzála Michala Tomiče s útočníkem z Curacaa Riginou Ciciliou. Proč právě tito dva?

U Rigina je to jasné. Odešel nám Tomáš Zajíc a v kádru máme Honzu Klimenta s Vencou Jurečkou, což jsou oba rychlostní typy. Ještě jsme ale potřebovali typologicky jiného útočníka, někoho vyloženě do šestnáctky. Rigino se vápně jeví velmi dobře, dává góly a má hodně nepříjemnou výšku. Je to hráč, který nám chyběl. A co se týče Tomiče, tak odešel nám Honza Juroška a my hledali někoho podobného. Michal navíc může hrát na beku i v záložní řadě, což je pro nás důležité. Ale přišel po dlouhém zranění a chvíli bude trvat, než se do toho dostane.

Zvlášť Cicilia by svou postavou jistě mohl být dost zajímavý. Stane se z něj druhý Libor Došek?

U zahraničních hráčů nechci příliš předbíhat. Neznalost české ligy u nich může hrát svou roli, někteří tak potřebují čas. U Rigina to třeba tak nebude, ale uvidíme. Naše liga je občas podceňovaná, přitom z hlediska fyzické a silové připravenosti i taktické vyspělosti není vůbec špatná. I v těch velkých českých klubech jsme už zažili, že s tím někteří cizinci měli ze začátku problémy. Ale když mají kvalitu a dá se jim čas, pak mohou být přínosem. Mají v sobě většinou něco, co zase chybí českým hráčům.

Jedna věc je herní kvalita, ta druhá jak hráč z ciziny zapadne do kabiny. Budete tak po Ciciliovi chtít, aby se postupně naučil česky?

V úvodu postačí jen něco. My budeme hlavně chtít, aby Rigino uměl ta základní fotbalová slovíčka. To ostatní přijde možná později.

Berete už kádr jako uzavřený?

Určitě ne. Pracujeme na dalších posilách a uvidíme, koho se nám ještě povede přivést.

V médiích už vyšla zpráva, že se zajímáte o Stanislava Klobásu z Jihlavy. Můžete to potvrdit?

Standu dobře znám jak fotbalově, tak i jeho charakterem. Je to výborný kluk. V minulé sezoně dal navíc 17 gólů, což je velmi slušné číslo. Tím se dostal i na náš seznam vytipovaných hráčů. Po společné dohodě se Standou jsme však kvůli jeho rodinné situaci od jednání ustoupili.

V týmu na jaře hostovali Pavel Dvořák s Ondrou Zahustelem. Uvažujete tím směrem, že by se do týmu mohli zase vrátit?

I to jsou možné varianty. Oba se však vrátili do svých klubů a teď bude záležet na tom, jaké s nimi mají ony plány.

V mužstvu máte dva velezkušené hráče Milana Petrželu s Michalem Kadlecem. Jste hodně rád, že oba pokračují v kariéře?

Milan i Káca jsou stále kluci, kteří si drží velmi dobrou výkonnost. Mají pro mužstvo přínos po všech stránkách a my jsme rádi, že pokračují dál.

Velkou postavou mužstva je také brankář Matouš Trmal. Věříte, že i příští sezonu odehraje v dresu Slovácka?

Matouš je důležitým článkem našeho mužstva. Je to brankář a jeho součinnost s obranou je na skvělé úrovni, což se nepřímo ukázalo i v závěru sezony. Určitě má předpoklady k tomu, aby se dostal do TOP klubů, a to nejen u nás, ale i v zahraničí. Stále tam ale vidím prostor ke zlepšování.  A zlepšovat se bude pouze tím, že bude pravidelně chytat a tvrdě na sobě pracovat. Pokud ale přijde lukrativní nabídka pro klub i hráče, pak by zřejmě odešel. Když Trmal ke konci ročníku chyběl, tak Slovácko mělo vzadu problémy.

Pokud by odešel, zřejmě byste hledali náhradu jinde, mám pravdu?

To budeme řešit, až to bude aktuální. Ten závěr sezony nebyl jen o brankáři, chybělo i hodně hráčů do součinnosti obranné formace. Dělali jsme chyby a nebyli dostatečně důslední, hlavně v pokutovém území soupeře. Na druhou stranu bylo dobře, že jsme v brance viděli Radka Porcala i Víta Nemravu a mohli si tak vyhodnotit jejich působení, ať už v pozitivním či negativním světle.