Gil má nabídku i na pokračování ve Viktorii Žižkov, ale rád by do první ligy...

Gil má nabídku i na pokračování ve Viktorii Žižkov, ale rád by do první ligy...

Bývalý americký reprezentant Luis Miguel Gil zatím naposledy oblékal trikot Viktorie Žižkov, za kterou už ovšem hrát nemusí a momentálně trénuje v pražských Lysolajích na kempu hráčů bez angažmá, což znamená, že by si rád našel nový klub třeba i v rámci Česka.

Dávky Zdeňka Haška vystřídal za praktiky Martina Haška a po květnové operaci menisku se dostává zpět do kondice. "Zůstávám přes léto tady, v Česku, domů se nevracím. Pracuju na tom, abych byl zase na 100 procent fit. Koleno je v pořádku, ale musím nabrat fyzičku. Nebojím se, že by se to nepovedlo. Martin Hašek, který kemp vede, nám dává pořádně zabrat. Trénujeme dvakrát denně, a je to makačka. V letním horku mi to připomíná tréninky v Mexiku," informoval na aktualne.cz hráč se zkušenostmi z Colorada Rapids, Orlanda City či Realu Salt Lake City.

Za žižkovské angažmá byl vděčný, ale možná se posune. "Smlouvu jsem měl na rok, teď jsem volný hráč a chci hrát první ligu, proto jsem tady. Hrát za Viktorku byla úžasná zkušenost. Je to klub se stoletou tradicí, když to řeknu někomu ze svých přátel, nevěřícně kroutí hlavou. V Americe máme kluby staré 20 nebo 30 let. Viktorka je naopak jako kluby v Anglii. Nastupoval jsem v základní sestavě, dal jsem pár gólů, a věřím, že jsem ukázal, že na evropský fotbal mám," nechal se slyšet šestadvacetiletý záložník, jehož slova vyšla na serveru aktualne.cz.

Pár nabídek již obdržel. "Ze Spojených států i z Evropy. Včetně té z Viktorky. Přemýšlím o nich. Mohl bych jít také zpátky do Ameriky, ale chci hrát tady, v Evropě. A chci jít výš. S takovým cílem jsem loni přišel, a nic se na tom nezměnilo," doplnil na aktualne.cz někdejší spoluhráč Clintona Dempseyho či Landona Donovana, se kterými pracoval pod taktovkou Jürgena Klinsmanna v rámci národního mužstva USA.

Na Starém kontinentu by rád setrval i přesto, že je zde fotbal silový, tvrdší a fyzicky náročnější, než za oceánem. "Hraje se víc tělem, a míč je hodně ve vzduchu. Musíte o něj pořád bojovat. Jasně, hrál jsem tady druhou ligu, a v té je hra vždycky agresivnější. Byla to ale výborná zkušenost. Nejsem moc vysoký a musel jsem si poradit proti urostlejším soupeřům. Získat v souboji s nimi míč, rozehrát ho nebo vystřelit. Hraju profesionálně už deset let, mám za sebou Major League Soccer i Mexiko, dokážu se přizpůsobit. Viktorka se navíc snaží hrát kombinačně, není to tak, že bychom jen bojovali a nakopávali míče. To, co trenér Zdeněk Hašek po hráčích Viktorky chce, mi vyhovuje. Myslím, že jsem dost univerzální hráč. Můžu hrát za útočníky, stejně jako blíž k vlastní brance. Na hřišti se často přizpůsobujete soupeři, protože se na něj snažíte vyzrát. Když je potřeba, stáhnu se do hloubi pole a přihrávky rozdávám odtud, jindy doplním střelce. Ve Viktorce jsem začínal jako defenzivní záložník, teprve po pár zápasech mě trenér postavil na moje obvyklé místo. Takový je moderní fotbal, musíte umět hrát na více postech," ozřejmil na serveru aktualne.cz Gil.

A co tedy nejvyšší česká soutěž? "Je dobrá. Rozdíl mezi první a druhou ligou je hlavně v hráčích. Sledoval jsem první ligu a s Viktorkou jsme proti prvoligovým klubům hráli. V první lize mají hráči rychlejší reakce, rychlejší fotbalové myšlení. Potřebují kratší čas na vyhodnocení situace. Pošlou míč do vhodného prostoru, ještě než si tam spoluhráč naběhne. Půl sekundy je v dnešním fotbale hrozně moc, často to rozhoduje utkání. Je tu pár klubů, které hrají fakt dobře. Samozřejmě je to Slavia, hraje ofenzivně, má dobře organizovanou hru a slaví úspěchy v Evropě. Tu prostě nepřehlédnete. Ale jsou tu i další, Plzeň, Sparta nebo Liberec mají svůj styl hry, vidíte, že se od ostatních liší, že jdou svojí cestou. S tím, co mám za sebou, chci do první ligy. Vím, že s prvoligovými hráči kolem sebe se zlepší i moje hra.," uzavřel Gil, jehož vyjádření nabídl web aktualne.cz.