Jednou bych si chtěl zahrát v LaLize či Premier League, ale o tom se teď nemá cenu bavit, říká Horníček

Jednou bych si chtěl zahrát v LaLize či Premier League, ale o tom se teď nemá cenu bavit, říká Horníček

Loni v létě si mohl Lukáš Horníček vybrat mezi Bragou, Valencií a Spartou. Nakonec ukázal v rámci hostování na Portugalsko a protože se osvědčil, tamní Sporting si ho letos v létě zavázal dlouhodobou smlouvou a na východ Čech za něj poslal zhruba 30 milionů korun.

Osmnáctiletý a 197 centimetrů vysoký strážce svatyně by měl od nového soutěžního ročníku 2020/2021 začít jakožto dvojka áčka čtvrtého týmu tabulky, kterého čeká příští rok oslava 100 let od založení.

"Je to pravda. Je to něco neskutečného. Ani jsem nedoufal, že to přijde takhle rychle. Vážím si toho. Braga je v Portugalsku top klub, který má velké cíle, což sedí i na mě. Mám k dispozici skvělé zázemí, trenéry, lidi okolo týmu, spoluhráče. Jsem tu vyloženě nadšený," hlásil na webu isport.blesk.cz mládežnický reprezentant Česka.

Jak za posledních 365 dnů v novém prostředí zapadl? "Myslím, že dobře, po fotbalové stránce jsem žádný problém. Přeci jen na dospělý fotbal už jsem si přivykl v Pardubicích. Musel jsem si ale zvyknout na zdejší prostředí. Byl jsem poprvé daleko bez rodiny. A samozřejmě řeč. Jste v zemi, kde je jiná kultura, jiní lidé. Ze začátku vůbec nerozumíte. Často se musíte ptát, jestli umí vůbec anglicky, abyste se domluvil. Ale všechno je o čase. Postupně si zvyknete a pak už není problém s ničím. Nicméně jsem se rychle rozmluvil a skamarádil se s klukama, kteří jsou zde jako já na intru, a trávíme spolu hodně volného času. Že už umím dobře portugalsky, je za mě zatím pořád hodně přes čáru. Domluvím se. Znám základy, nějaké fráze. Ale jakmile začnou místní mluvit zdejším slangem, je velmi těžké jim rozumět. Ale poznal jsem, že když jsem začal mluvit jejich řečí, začali si mě daleko víc vážit a líp jsem pak i zapadl do týmu," liboval si gólman, jehož slova nabídl Deník Sport.

Jaké to je v prvním týmu Sportingu? "Myslím si, že jsem zapadl dobře a berou mě mezi sebe. Je jasné, že ke mně jakožto k mladému klukovi mají daleko menší respekt, než mám k nim já. Často to pociťuju při střelbě, kdy si ze mě dělají srandičky a dobírají si mě. To já si k nim moc zatím nedovolím. Portugalský fotbal je na techniku hodně zaměřený, tím pádem i na nás brankáře jsou nároky daleko větší. Pracujeme na tom," informoval na stránkách Sportu teenager, jehož vzorem je Brazilec Ederson, jenž hájí tři tyče Manchesteru City.

Dalším, koho nadějný gólman obdivuje, je Slovinec Jan Oblak, který je v současnosti hvězdou Atlétika Madrid. I on však do LaLigy přišel z portugalské Primeira Lize. "I díky němu jsem se rozhodl pro Portugalsko a vydal se v jeho stopách. Oblak je vynikající brankář. A kdybych mohl kopírovat jeho kariéru, byl by to můj splněný sen. Jednou bych si chtěl zahrát ve španělské či anglické lize, ale o tom se teď nemá cenu bavit. Vede k tomu ještě dlouhá cesta," uzavřel na iSport.cz odchovanec východočeských Pardubic.

NEJVĚTŠÍ PŘESTUP PARDUBICKÉ HISTORIE? ZÍKA VĚŘÍ, ŽE MÁ PŘED SEBOU HORNÍČEK V PORTUGALSKU VELKOU BUDOUCNOST