Fotbal a kauza Opava u Václava Moravce coby příklad možného obřího nebezpečí zneužití covidu

Fotbal a kauza Opava u Václava Moravce coby příklad možného obřího nebezpečí zneužití covidu
ÚTERNÍ RÁNA PAVLA PROCHÁZKY

Fotbal a kauza opavského nakaženého fotbalisty, která ve čtvrtek předčasně ukončila Fortuna:ligu, aniž by z ní někdo sestoupil, se ve druhé části nedělních Otázek Václava Moravce na ČT 24 staly odstrašujícím příkladem obrovského nebezpečí možného zneužití covidové nákazy v Česku. Český nejpopulárnější sport má tak zase jedno prvenství. Politologovi z Metropolitní univerzity v Praze Michalu Klímovi totiž dokonale posloužil k jeho trefné argumentaci. 

„Jeden jediný nakažený fotbalista v Opavě způsobil, že z ligy nikdo nesestoupil a okamžitě zrušil dohrání ligové soutěže. Jeden či pár nakažených zastaví provoz s několika tisíci zaměstnanci typu firmy Bosch, jeden žák či student pošle do karantény postupně celou školu,“ argumentoval Michal Klíma.

„Máme tu teď čtrnáct ředitelů Krajských hygienických správ, kteří mohou okamžitě vypnout kraj s milionem lidí. Vzniká tak obrovské nebezpečí zneužití této věci. Známe to - zatelefonovat, zařídit, vyřídit, zaplatit. Když si zvykneme na to, že ve fotbale nikdo nemusí sestoupit, nebudou chtít ani politici spadnout do nějaké nižší třídy,“ vysvětlil respektovaný politolog z pražské Metropolitní univerzity. 

Zařídit, vyřídit, napsat výhružný dopis

Zařídit, vyřídit, zatelefonovat, napsat. Ano, politici opravdu nechtějí nikam spadnout. Mimochodem ligové týmy, v nichž se vyskytla nákaza, která ohrozila a pak i znemožnila dohrání skupiny o záchranu, jsou městskými kluby. Karvinský primátor Jan Wolf (ČSSD) řídí i MFK Karviná, opavský primátor Tomáš Navrátil (ANO) byl ještě v průběhu uplynulé sezony místopředsedou představenstva SFC Opava. Oba jsou shodou okolnosti zástupci stran či hnutí vládní koalice. 

Jelikož jsem měl za manželku rodilou Opavanku, dobře vím, jak se některé věci řeší v „rázovitém“ regionu, který měl před listopadem 1989 zcela pod palcem obávaný komunistický pohlavár Miroslav Mamula. Takže to tu bylo v mnohých ohledech ještě horší než ve zbytku tehdejšího Československa.  

Primátor Opavy hrozil žalobami

„Dostal jsem dopis,“ svěřil se v sobotním rozhovoru pro deník Sport předseda Ligové fotbalové asociace (LFA) Dušan Svoboda. 

Pan primátor Opavy v něm jako zástupce majoritního akcionáře klubu LFA hrozil žalobami za náhradu škody při dohrávání ligy a tak dále. V kontextu stávající situace je to trochu úsměvné, protože po vyhlášení karantény v opavském klubu finančně kvůli nedohrání ročníku trpí naopak LFA. Ale víc k tomu už asi říkat ani nechci. Ale ano – ty tlaky byly poměrně veliké,“ prozradil Svoboda. 

V říjnu byli „políbit prsten“

Přesně o takových tlacích mluvil u Václava Moravce politolog Michal Klíma. Mimochodem opavský primátor Tomáš Navrátil ještě v roli místopředsedy SFC loni na podzim navštívil spolu s kontroverzním bývalým rozhodčím Berbrovy éry Miroslavem Ozaniakem na Strahově právě místopředsedu FAČR Romana Bebrra. 

A první zápas po té návštěvě dohrávaly Teplice za zvláštních okolností v Opavě v devíti hráčích…

Zařídit, vyřídit, navštívit, či jak se módně říká, „vykomunikovat“.

Tuto návštěvu ostatně kritizovala i některá regionální média a opozice na opavské radnici. Jestliže primátor statutárního města Opavy jede ‚políbit prsten‘ p. R. Berbrovi za doprovodu ‚severomoravského černokněžníka‘, tak to vyvolává několik znepokojujících otázek,“ stálo loni v říjnu v dopise opavských zastupitelů z ODS. 

Jen tak mimochodem, ten nakažený fotbalista, který prý má nyní po sezoně SFC opustit, údajně bydlí v Karviné, kam stále po trénincích v Opavě i v době největšího výskytu nákazy na Karvinsku dojížděl. Žádná preventivní opatření, žádná opavská „izolace“ přede dvěma rozhodujícími boji o záchranu.  

Pak si měl na radu vedení SFC Opava zajít k praktickému lékaři (tedy „obvoďákovi“) a ten ho poslal na test. O klubovém doktorovi nepadlo v tomto mediálním příběhu, pokud je mi známo, ani slovo. 

S pozitivním testem v záloze…

Internetové reakce fanoušků napříč Českem byly jednoznačně „nedůvěřivé“. Karel Jedlička v diskusi na serveru idnes.cz například napsal:

„Příští rok bude klubům stačit mít jednoho s pozitivním testem v záloze, třeba asistenta u starších žáků, a testy zveřejňovat podle vývoje zápasu. Za stavu 0:3 v 70. minutě pak zazní z reproduktorů: Sorry, právě jsme se dozvěděli, že pokladník má covid, zápas se ukončuje, nikdo neprohrál.“

A Jiří Liška ve stejné diskusi navrhl: 

„Nové vedeni LFA by mělo přijmout pravidlo, že nákaza je zodpovědností daného hráče a klubu. A v případě nemožnosti odehrát utkání (třeba s béčkem nebo dorostem) bude zápas kontumován. A to uvidíte, jak budou všichni zdraví. Když to jde v Anglii, Itálii nebo v Německu, kde měli mnohem větší počty nakažených, proč by to nešlo u nás?“

Opava mohla mít dohráno už 7. července!

Mimochodem, kdyby se dogmaticky nelpělo na tom, že poslední dvě kola musejí být dohrána ve stejný čas a kdyby zvítězilo tolikrát zdůrazňované pravidlo, že mimořádná doba si žádá mimořádná opatření, mohly být na začátku července odloženy jen dva zápasy Karviné ve Zlíně a doma s Příbramí. Ostatních čtyři by byly v pohodě podle původního plánu dohrány už do úterka 7. července 2020! 

Pět klubů tu zbytečně stálo (a spekulovalo) pětadvacet dní (!), aby se pak 23. července dozvědělo, že liga stejně končí. A že by to bylo neregulérní? A co bylo regulérního na tom, že se tři jistojistě zachráněné kluby (Olomouc, Teplice a Zlín) měl vracet k závěru ligy přímo „v žabkách“ z dovolené? To bylo ještě horší.

Vízek versus Svoboda

Není divu, že internacionál a pravidelný ligový glosátor Ladislav Vízek se na tomto webu nechal slyšet: 

Mám pocit, že by to měl Dušan Svoboda přenechat někomu šikovnějšímu a odejít pryč. Uplynulý ročník se mu totiž opravdu dost nepovedl. Jenže když to vede člověk, který nejdřív musí dostat Spartu z devátého místa tabulky… Ať mi ale hlavně někdo vysvětlí, proč se v téhle době musela hrát nadstavba? Kdyby letos nebyla, nikomu by nechyběla. Takhle se však kvůli ní otevřela možnost k tomu, aby liga skončila tak, jak nakonec skončila. U nás je možné fakt vše. Jsme taková švejkovská země, kde si dokážu představit úplně cokoliv. Jestli je pravda, že se ten koronavir objevil u člověka, který v Opavě jen hostoval, navíc byl ještě z Karviné… To je skoro k popukání. Kdyby se někdo opravdu snažil tomu předejít, tak to asi vypadá trochu jinak. Pořád ale nechápu, proč se ten nemocný od týmu neodstavil a nehrálo se dál.“

Svoboda částečně Vízkovi odpověděl v sobotním Sportu: „Vždycky jde všechno udělat líp. Ale nadstavbu bych určitě nerušil, protože tím bychom naopak ty ekonomické ztráty ještě prohloubili a vystavili bychom se navíc riziku právních sporů. Ve většině případů, kde ligy byly předčasně ukončeny, se to nakonec u soudu napadalo.“

Kdyby šéfové pražské Dukly, která měla coby třetí celek kompletně dohrané FNL podle původního soutěžního řádu nárok na ligovou baráž se čtrnáctým týmem FL, užívali stejné metody jako jejich kolegové z Moravskoslezského kraje, podali by dnes žalobu na porušení základní a zásadní normy a měnění pravidel v rozehrané soutěži.

A měli by podle mého názoru značnou šanci na úspěch.

Herci a zpěváci chtějí hrát, fotbalisté nikoliv…

Stejně je to paradox, zatímco herci a zpěváci vymýšlejí všemožné způsoby, aby mohli konečně hrát a dali by vše za to, aby jim stát vyšel vstříc tak, jako vyšel fotbalistům, spousta lidí z fotbalu dělala naopak vše pro to, aby hrát nemusela. A nakonec se jim to minulý týden díky síle KHS v Ostravě i povedlo. 

A že umělci na rozdíl od posledních fotbalových klubů nikam nespadnou?  Sakra že můžou spadnout, jednou provždy a navždy. 

Na rozdíl od některých fotbalových bafuňářů si to ale moc dobře uvědomují. Lidé od fotbalu si stále asi myslí, že to Kellner, Křetínský nebo Fortuna vždycky nějak zaplatí?

Jenže… „Ztráty už nyní počítáme, přesnější číslo budu moci říci až po jednání se všemi partnery,“ pravil ve Sportu Dušan Svoboda. 

„Jednak jsme klubům hradili testování, pak jsme neodehráli úplně kompletní program a část ročníku se také hrála bez diváků či s jejich omezeným počtem v hledištích. Takže některé aktivační programy našich partnerů přímo na stadionech nemohly proběhnout. Ta příští sezona bude podle mě, bohužel, z tohoto pohledu daleko krušnější, protože ztráty logicky začínají počítat ve svých byznysech i naši partneři. Ten balík, co budeme nyní dělit mezi osmnáct klubů, bude téměř jistě menší než dosud. Protože nyní jsme měli finanční bonusy od partnerů nastavené i za odehrání nadstavbové části, která v příští sezoně nebude,“ dodal Svoboda.

Disciplinárka musí být přísná

Takže na nějaké další hrátky a spekulace kolem covidu-19 bych být v roli šéfů ligových klubů v sezoně 2020/2021 raději už zapomněl.

„Na Ligovém výboru se budeme bavit třeba o povinnosti klubů protestovat všechny hráče i realizační týmy před každým zápasem. Budeme striktně vymáhat hygienická doporučení a tím se pokusíme vyhnout plošným karanténám. Musíme být daleko striktnější a důraznější. Spoléhat se jen na obecnou zodpovědnost lidí vůči fotbalu, partnerům, fanouškům evidentně nestačí. Bylo zřejmé, že některé kluby investovaly do preventivních opatření a doporučení LFA opravdu velké prostředky, jiné v tom byly, kulantně řečeno, velmi bohorovné. Toto se již nesmí opakovat. Pokud hrajeme jednu soutěž, musíme dodržovat stejná pravidla. A upřímně – ta další sezona bude nejspíš kvůli covidu ještě složitější než ta právě skončená. Pro její dohrání sezony bude třeba zavést řadu dalších pravidel, která na kluby dolehnou a budou je muset respektovat,“ shrnul své „covidové“ závěry ve Sportu předseda LFA Dušan Svoboda.

A jak bylo také už řečeno, mnohem přísnější musí být disciplinární komise. Protože kdyby byla přísná už nyní, tak za neopatrné chování některých klubů mohla kontumovat zápasy už v závěru ročníku 2019/2020. A ono by se to nakonec patrně dohrálo. 

Ostatně, kdy ligové grémium na svém zasedání v pátek 17. července v pražském Edenu rozhodlo o tom, že v případě nedohrání skupiny o udržení může za určitých okolností sestoupit jeden, dva či dokonce tři kluby, to by asi byla jiná. Opavský primátor by možná psal šéfovi LFA ještě naléhavější dopisy, ale jinak bychom třeba sledovali úplně jiný příběh.