Přesně před čtyřiceti lety jsme vyhráli olympiádu, od té doby jsme se na turnaji objevili pouze jednou

Přesně před čtyřiceti lety jsme vyhráli olympiádu, od té doby jsme se na turnaji objevili pouze jednou

Letní olympijské hry v roce 1980 se konaly v Moskvě, ačkoliv na konci šedesátých let byl ve hře i scénář, že sportovní svátek bude v roce 1980 hostit Praha. V Moskvě však zažil jeden ze svých největších historických úspěchů tuzemský fotbal - Československo totiž dokázalo opanovat fotbalový turnaj mužů.

Zpočátku to přitom nijak nadějně nevypadalo. Na úvod turnaje Československo sice v prvním zápase základní skupiny vyhrálo 3:0 nad Kolumbií, poté ale pouze remizovalo 1:0 s Nigérií a 0:0 s Kuvajtem, což však překapivě stačilo na postup z prvního místa. Ve čtvrtfinále Čechoslováci přejeli Kubu poměrem 3:0, když se trefil dvakrát Vízek a jednou Pokluda a v semifinále svěřence trenéra Havránka čekala silná Jugoslávie.

Nad Jugoslávií jsme dokázali vyhrát 2:0 a medaili už jsme tedy měli jistou. Ve finále na reprezentační výběr čekalo Východní Německo a před zraky sedmdesáti tisíc diváků na stadionu Lužniki v Moskvě Československo za hustého deště zvítězilo 1:0 díky gólu střídajícího Jindřicha Svobody ze 77. minuty. Jednalo se o druhou (po stříbru z roku 1964 v Tokiu) a doposud poslední medaili českého fotbalu z olympijských her.

Čechoslováci se kvalifikovali i na fotbalový turnaj na olympijských hrách v roce 1984 v Los Angeles, které však země bývalého východního bloku bojkotovaly a místo nich se tedy na závěrečný turnaj nakonec podívala Itálie. Naposledy náš fotbal na olympiádě reprezentoval tým z roku 2000, kterému se však nepodařilo postoupit ani ze základní skupiny.