Měl jsem nabídky z Kypru i Dánska, pochlubil se brankář Vorel. Co tedy rozhodlo pro Dynamo?

Měl jsem nabídky z Kypru i Dánska, pochlubil se brankář Vorel. Co tedy rozhodlo pro Dynamo?
ROZHOVOR

Ve stínu toho, že si ještě o rok prodloužil svou hráčskou kariéru brankář Jaroslav Drobný, proběhla zpráva o tom, že Dynamo získalo do svých služeb talentovaného gólmana Vojtěcha Vorla. Ten přišel na přestup z pražské Sparty, poslední dva ročníky ale strávil na hostování ve slovenské Senici. Co ho přivedlo právě na jih Čech? 

Jak se vlastně seběhlo, že jste se stal zrovna hráčem Českých Budějovic?
Nějaké nabídky jsem měl už během posledních zápasů za Senici. S manažerem jsme se ale dohodli, že je do konce sezony nechci vůbec řešit. V hlavě jsem měl pouze to, abychom se zachránili. Až když se to povedlo, začal jsem se zabývat i mým dalším angažmá. Měl jsem zajímavé možnosti v zahraničí, ale rozhodl jsem se pro Dynamo. A to hlavně proto, že se mi ozval přímo Jarda Drobný osobně. To mě přimělo kývnout na nabídku Budějovic.

Prozradíte, čím vás lákal do dresu Dynama?
Sehnal si na mě číslo a nastínil mi, jak by to vypadalo, kdybych přišel k němu do týmu.  Co přesně mi říkal, asi nechci příliš prozrazovat. Oba jsme se ale rychle shodli v tom, jak by to mohlo zhruba fungovat. Máme k sobě vzájemný respekt a naše komunikace byla od začátku založená na tom, že jsme si říkali pravdu. Jsem přesvědčený, že to bude klapat.

Je zřejmé, že si chce Drobný ve vás vychovat svého nástupce…
Ano, takhle nějak mi to bylo řečeno. Jako stávající brankář číslo jedna a zároveň i trenér gólmanů měl Jarda Drobný za úkol si vybrat někoho k sobě. Z toho seznamu oslovil právě mě, což mi udělalo velkou radost. Teď mě bude nějaký čas učit a až sám ucítí, že na to mám, tak mi předá svoje žezlo. Jestli to bude už po prvním kole nebo třeba až po sezoně, to bude záležet jen na mně a na Jardovi. Jak to dopadne, ukáže až čas.

Jaký je to pocit mít takového učitele, jakým je právě Jaroslav Drobný?
Už jen to, že vám zavolá taková legenda českého fotbalu, je něco neuvěřitelného. Pamatuji si, jak jsem jako malý sledoval EURO 2004, kde byl Jarda tenkrát na lavičce. O to víc si vážím toho, že s ním teď mohu tvořit brankářskou dvojici.

Jste spolu nějak předběžně domluveni, jak si rozdělíte porci ligových zápasů? Jeho kvality jsou totiž pořád takové, že vás možná úplně nebude chtít pustit místo sebe do brány….
Samozřejmě vím, že nemám na to bojovat s ním o místo. To je mi naprosto jasné. Proto jsme si hned od začátku nastavili nějaká pravidla, jak by to mělo mezi námi fungovat. Sám mi řekl, že až uvidí, že jsem zcela připraven, tak on bude tím prvním, kdo půjde za trenérem s tím, ať mi dá šanci. Kdy přesně ta šance přijde, ale teď ještě samozřejmě nikdo netuší. Je to fotbal a v něm se může stát cokoliv. V první řadě musím makat na sto procent v tréninku a tam ukázat, co je vlastně ve mně.

Zmínil jste, že ve hře byla i cizina. Prozradíte, o co šlo?
Dostal jsem hodně zajímavou nabídku z první kyperské ligy. A ozval se mi i klub z Dánska.

Kypr je vítanou štací i z hlediska klimatických podmínek. To vás nelákalo?
Samozřejmě lákalo. Ale zase jsem si nechtěl vybírat můj nový klub podle toho, jestli tam zrovna prší nebo neprší (s úsměvem). Zkrátka jsem necítil, že je to úplně to pravé, na co bych měl kývnout. Možná bych tam ale skončil, kdyby nakonec nepřišla nabídka ještě z Českých Budějovic. Pak už pro mě Dynamo bylo jasnou prioritou.

A co Senica? Nezkoušela vás získat do svých služeb na přestup?
Zkoušela a hodně. Ten zájem ze strany Senici byl možná vůbec největší ze všech. S majitelem jsme už byli nějak domluvení, ještě zbývala dohoda se Spartou. Jenže po tom posledním zápase se ozvalo Dynamo a všechno se otočilo.

V Senici jste strávil hned dvě sezony. Jak je hodnotíte?
Hodnotím je tak, že každá z těch sezon byla úplně jiná. Odcházel jsem tam ze Sparty na roční hostování  s tím, abych začal pravidelně chytat v dospělém fotbalu. To se nejdřív vůbec nepovedlo, ale ty důvody už radši nechci ani hodnotit. Senica mě ovšem chtěla v týmu i na další sezonu a bylo jen na mně, jestli to tam ještě zkusím. Hodně lidí mi to sice vymlouvalo, ale já se rozhodl tam zůstat. Chtěl jsem dokázat, že na to mám. To se naštěstí potvrdilo a já v minulém ročníku odchytal téměř všechno. Ještě jednou tak Senici děkuji za šanci. Bez toho klubu bych dnes nebyl v dresu Českých Budějovic.

A co pražská Sparta? Nemrzí vás trochu, že jste nedostal šanci tam, byť zrovna na postu gólmana je na Letné po příchodu Dominika Holce přímo pekelná konkurence?
Samozřejmě mě to mrzí. Za chvíli to bude pomalu 20 let, co jsem přišel do Sparty. Byl jsem tam už od hodně malého věku a je mi líto, že jsem teď musel ten klub úplně opustit. Velkou šanci v áčku jsem tam nikdy nedostal, ale s tím teď už nic neudělám. Nebylo to moje rozhodnutí. Teď to beru tak, že tato kapitola je už za mnou a já se soustředím jen na svou misi v Českých Budějovicích.

V týmu Dynama ale budete Spartě určitě dost na očích. Cesta zpátky tak jistě není vyloučena…
To určitě není. Dokonce si myslím, že si Sparta na mě vyžádala předkupní právo. Já teď ale určitě nejsem nastavený tak, že se musím co nejdřív vrátit na Letnou. Byť to vnitřně samozřejmě hodně chci, tak se nyní musím soustředit jen na Dynamo. A jestli to pak bude stačit na můj případný návrat do Sparty, se teprve uvidí.

Kdyby se vám navíc povedlo přivést Dynamo do evropských pohárů, k nimž nemělo letos vůbec daleko, tak byste byl asi vůbec nejspokojenější…
To je jasné. Dvě sezony za sebou jsem navíc se Senicí bojoval jen o záchranu a už bych si moc rád zkusil i něco trochu jiného. V Budějovicích jsou velké ambice a já doufám, že nadcházející sezona tu bude minimálně stejně dobrá jako ta předešlá. Mým snem vždycky bylo chytat českou ligu, takže se už fakt moc těším.