Úsilí kluků přišlo náhle vniveč, lituje Podaný parťáky z Dukly. Čím ho zlákal Jablonec?

Úsilí kluků přišlo náhle vniveč, lituje Podaný parťáky z Dukly. Čím ho zlákal Jablonec?
ROZHOVOR

Ve 33 letech mu hodili laso, které už možná ani on sám nečekal. Do své stáje ho totiž ulovil šéf Jablonce Miroslav Pelta, jenž v něm získal cennou posilu na levou stranu hřiště. Jak se Jakub Podaný ocitl na radaru Severočechů a co říká na osud svých bývalých parťáků z Dukly, kteří vinou koronaviru přišli o účast mezi elitou? 

Co vlastně stálo za vaším přestupem do Jablonce?
Kontaktovali mě představitelé klubu s tím, že mají zájem a jestli bych ten zájem měl i já. Já byl ještě na rok v Dukle, ale moc jsem chtěl zůstat v první lize. To byl pro mě takový cíl pro letní období. Když mi dal tu možnost ještě právě Jablonec, tak jsem dlouho neváhal. Ve hře bylo i setrvání v Bohemce, kde jsem byl hodně spokojený se všemi lidmi okolo. Nicméně Bohemka má teď v kádru hodně lidí a tam bych musel čekat na odchod někoho, kdo hraje na pozici, kterou bych hrál já.

Připadaly v úvahu ještě jiné možnosti?
Upřímně, já jsem ani nic neřešil. Vlastně jsem jen čekal na to, jak se vyvine situace na Bohemce. Měl jsem od Dukly přislíbeno, že můžu i další rok hostovat v první lze, jenže stejnou soutěž měla v tu chvíli hrát i sama Dukla. Bohužel o ni přišla a mně se ozval Jablonec, takže v tu chvíli už nebylo o čem přemýšlet.

Jak se vám v Jablonci líbí?
Je vidět, že hráčská kvalita je tu na vysoké úrovni. Všichni kluci z týmu jsou technicky vyspělí. A i když tím nechci nikoho urazit, je poznat, že i co se týče zázemí, je to tady na mnohem vyšší úrovni než třeba právě na Dukle či v Bohemce. Svým způsobem jsem se tak vrátil do doby dřív, kdy jsem hrál třeba za Spartu. Máme tady fakt všechno, co potřebujeme. A já jsem rád, že jsem ten krok udělal.

Jak moc je pro vás osobně důležité, že Jablonec bude bojovat o postup do základní skupiny Evropské ligy?
Beru to jako velký bonus k tomu všemu. Jsem rád, že se na tom budu moci podílet. Jsem zvědavý, jak si povedeme. Všichni víme, že loňský rok se tu poháry moc nepovedly, ale o to víc to chceme všichni v mužstvu změnit. Byl bych moc rád, abychom v Evropě byli letos úspěšní.

Vůbec poprvé vás vede známý trenér Petr Rada…
To ano, nikdy předtím mě netrénoval. Dost často byl ale v roli trenéra soupeře a jeho styl práce jsem tak dobře znal. Musím říct, že v Jablonci odvedl kus práce. A to i v té minulé sezoně, kdy se mu podle mého názoru povedlo dosáhnout na výborné umístění. Já doufám, že na to minimálně navážeme.Na levé straně hřiště můžete hrát beka i záložníka. Která z těch pozic je vám blíž?
Asi ta na beku, kde jsem těch zápasů odehrál přece jenom víc. Pro mě je ale podstatnější, abych si nalevo rozuměl s tím, kdo tam hraje se mnou. A je skoro jedno, kdo z nás hraje na té vyšší pozici. V Jablonci bych takovou dvojici mohl tvořit s Honzou Krobem, se kterým se znám už od svých dvanácti a rozuměli jsme si už v dorostu Sparty. Věřím, že se během sezony dostane i na tuto variantu.

Už jste zmínil, že také Dukla byla na několik dní prvoligová. Kdyby nejvyšší soutěž nakonec i hrála, zůstal byste tam, nebo by i tak u vás vyhrál Jablonec?
To radši nechci nijak předjímat. Moc mě mrzí, jak to s Duklou dopadlo. Situace v první lize se nakonec vyvinula v její neprospěch a ve mně převážila ta sportovní stránka. Nešlo o peníze, ale o to, že jsem chtěl zůstat v nejvyšší soutěži. Jablonec je pro mě velká výzva. Jak by to se mnou dopadlo, kdyby oba kluby hrály první ligu, vážně nevím. Ale určitě by to pro mě bylo příjemnější rozhodování.

Jak vlastně vaši bývalí spoluhráči z Dukly nesli, že si kvůli koronavirové nákaze u hráče Opavy o patro výš nezahrají?
Moc v kontaktu jsem s nimi nebyl, přece jen jsem minulý ročník strávil na Bohemce a přípravu před novou sezonou zahájil už v Jablonci. Nějaké zprávy ale samozřejmě proběhly a vím, že je to hodně mrzí. A jsou samozřejmě naštvaní, ale kdo by v jejich kůži nebyl. Celou sezonu se o něco snažili, o něco bojovali, dokázali se kvůli tomu dostat z nezdarů a nakonec to dotáhli až na barážové příčky, aby je pak o vše připravila nějaká administrativa… To by naštvalo fakt každého a já nebyl výjimkou. Úsilí kluků přišlo náhle vniveč.

A nemáte trochu obavy, jakou škodu by koronavirus mohl napáchat i v sezoně příští?
Já myslím, že celkově musíme být všichni více obezřetní. Že i když jsou ta plošná opatření pryč, musíme si uvědomit, že to nebezpečí tady pořád je. Není asi úplně nejlepší vyhledávat takové prostory, kde se shromažďuje hodně lidí. To riziko nákazy je tam prostě vyšší. A fotbal je naše práce, kterou si musíme chránit.

Nemocný slávista a Řeporyjec Pavel Novotný: Užívám si titulů, ale přijde hladomor. A Křetínský nerozumí fotbalu