Lafata má z nynější letenské cesty velice dobrý pocit: Sparta začala být zase silná mentálně i herně

Lafata má z nynější letenské cesty velice dobrý pocit: Sparta začala být zase silná mentálně i herně

Bývalý kapitán Sparty David Lafata pochopitelně svého bývalého letenského chlebodárce, v jehož rudém trikotu před dvěma lety opustil svět profesionálního fotbalu, stále bedlivě sleduje a poslední progres korunovaný ziskem domácího poháru ho těší.

"Většinu jarních zápasů jsem viděl v televizi a na utkání s Jabloncem jsem jí přál vítězství jako divák na letenském stadionu. Sparta začala být zase silná mentálně i herně, čili taková, jakou ji chtějí fanoušci vidět. Věřím, že na podzim na své jarní výkony naváže a bude se pohybovat na těch nejvyšších příčkách. Věřím, že s výkony i výsledky bude spokojenost. Už dnes mám z této cesty, po které Sparta vykročila, velice dobrý pocit," přednesl v interview pro aktualne.cz osmatřicetiletý internacionál, jenž je přesvědčen o tom, že Guélor Kanga mužstvu chybět nebude.

Jaký dojem má z Václava Kotala, jenž u kormidla letos nahradil jmenovce Jílka? "Půl roku jsem v Jablonci pod ním trénoval, takže jsem ho dost dobře poznal. Jestli se o někom říká, že žije 24 denně hodin fotbalem, tak u Kotala bych ještě aspoň hodinu přidal. Fotbal je jeho život. Při své svědomitosti stále o něčem uvažuje, pořád něco nového vymýšlí. Ve Spartě dokázal své svěřence na každý zápas výborně připravit, přestože v systému středa-neděle-středa to nebylo jednoduché. Hlavně se mu podařilo vytvořit stálou sestavu v obraně, zatímco například za trenéra Jílka se během krátké doby vystřídalo osm stoperů. Všichni zřejmě šli na hřiště s obavami, aby neudělali chybu a příští zápas neseděli na tribuně. Za Kotala si hráči začali věřit, psychicky se uklidnili, a proto třeba Štětina překvapil nečekaným výkonnostním posunem. Podobné platí i na Hancka, který se díky stabilním výkonům stal oporou zadních řad. A tak najednou měla Sparta výbornou stoperskou dvojici, která dlouho byla její slabinou. Potlesk patřil často i defenzivnímu záložníkovi Krejčímu a po dlouhých zdravotních problémech na sebe začal víc upozorňovat Dočkal, který se snažil hře dávat myšlenku," pokračoval několikanásobný držitel střelecké koruny české ligy, jehož slova vyšla na portálu aktualne.cz.

Jak ho zaujaly dosavadní příchody? "Především mě potěšil velice dobrý tah s Hanckem. Jednání s Fiorentinou o prodloužení jeho hostování na Spartě asi nebylo snadné, ale tento stoper v každém zápase přesvědčil, že i při svém mládí má všechny předpoklady stát se klíčovým hráčem zadních řad. Pokud jde o Krejčího, tak jsem se definitivně přesvědčil, že příchody začínají mít hlavu i patu. Mám velkou radost z jeho návratu, protože je to odchovanec, může hrát kdekoli na levé straně, má určité zahraniční zkušenosti a je obrovským přínosem pro šatnu. Měl by tedy být nespornou posilou na hřišti i v kabině. Velice spokojen jsem i s příchodem zkušeného reprezentanta Čelůstky, který může hrát na místě stopera i krajního obránce. Zatím byl Bořek Dočkal v organizační pozici sám a přitom měl za sebou roční zdravotní přestávku a byl na něj vyvíjen velký tlak. Příchodem těchto zkušených hráčů, kteří chtějí ve Spartě něco dokázat, by profitovali i mladíci, například Hložek, Karabec, Sáček a další. Budou mít vedle sebe učitele. Líbí se mi proto i věková skladba, která se zdá být vyvážená. A kdyby se ještě podařilo získat záložníka Pavelku, bylo by to přímo skvělé," doplnil aktualne.cz citovaný odchovanec jihočeského Dynama.

Podle něj by slavné "S" potřebovalo hrát opět i evropské poháry a šance na skupinový start v Evropské lize je velká. Pakliže by se podařilo letošní ročník vyhrát Manchesteru United nebo Interu Milán, Křetínského značka by se vyhnula předkolům. "Po třech hubených letech se to už stává přímo nutností," burcoval někdejší forvard Škody Xanthi či Austrie Vídeň, jehož slova nabídl web aktualne.cz.¨