Trenér Brna Machálek: Z výkonů posil zatím nejsem nijak nadšený, Růsek zůstává ve Zbrojovce

Trenér Brna Machálek: Z výkonů posil zatím nejsem nijak nadšený, Růsek zůstává ve Zbrojovce
ROZHOVOR

Euforii po návratu do nejvyšší soutěže vystřídaly rozpaky z výkonů v přípravě. Aspoň tak to vnímá lodivod brněnské Zbrojovky Miloslav Machálek, který týden před ligou zvedá varovný prst. Má jasno v tom, že hlavně v obranné činnosti kupí jeho hráči chyby, které by se jim mezi elitou mohly krutě vymstít. 

Už jste si s hráči tu chybující defenzivu vyříkali?
Samozřejmě jsme to spolu probírali. Já ale tu první chybu vnímám vždycky u sebe. Dostali jsme tři góly od konkurenta z Líšně, jehož nasazení bylo na 120 procent, zatímco někteří naši hráči, kteří na jaře podávali výborné výkony, k tomu přistoupili poněkud benevolentněji. Ale to je asi v této fázi normální. 

Porazíte silné celky Olomouce a Jihlavy, ale prohrajete s Blanskem a právě Líšní. O čem tohle svědčí?
Svědčí to o tom, že ne vždy je náš přístup takový, jaký bych si přál. Právě v tom vidím ten největší problém. Ale pozor, já si nebudu nic nalhávat. Ani v jenom tom zápase jsme nebyli lepším týmem. Naše příprava je zkrátka z hlediska výkonů i výsledků dost kostrbatá.

Může v tom roli hrát i únava?
To určitě ano. Ale jsou tam i jiné faktory jako rodinné záležitosti a nedostatečná tréninková kondice některých hráčů. Nás ta minulá sezona stála opravdu dost sil a možná nás to nyní trochu dobíhá.

Vás čeká ještě generálka se Zlínem a pak už ostrý ligový start proti Spartě. Berete jako nevýhodu, že v aktuálním rozpoložení začínáte právě s tímto soupeřem?
To si nevyberete, na Spartu stejně jednou narazíte. Já si naopak myslím, že kdyby nebyla všechna ta opatření proti koronaviru, tak je Sparta přímo ideální soupeř na úvod. Přišel by plný dům, k čemuž ale nyní určitě nedojde. Každopádně je to jeden z nejlepších týmů ligy a možná nám právě taková konfrontace otevře oči.

Pozitivem je, že s týmem zůstává žádaný útočník Antonín Růsek. Jste přesvědčen o tom, že sezonu zahájí v dresu Zbrojovky?
Určitě. Tonda normálně trénuje a chystá se na začátek ročníku.

Jak je ale nastavený mentálně? Nemá ještě v hlavě nedotažený přestup do Baníku?
Tak do hlavy mu nevidím, ale tahle problematika je vyřešena. Tonda zůstává ve Zbrojovce.

Jak je na tom další nesmírně talentovaný hráč Ondřej Pachlopník, jenž má problémy s kotníkem?
Pořád ho to trápí. Teď trénoval individuálně, takže čekáme a musíme být trpěliví.

Jak jste zatím spokojen s posilami?
Potřebují čas na adaptaci. A to zvlášť ve Zbrojovce, která je moravský velkoklub a ten tlak je tady větší než jinde. Že bych byl ale zatím nějak nadšen z toho, co posily předvádějí, to bohužel říci nemohu. Honza Moravec je zkušený a mohl by nám pomoci, ale měl tréninkové manko. Honza Koudelka si musí ještě hodně přivyknout na vyšší rychlost hry a Honza Hlavica se ihned zranil, takže ten je po operaci. Z hostování se nám také vrátili Martin Zikl s Jakubem Černínem, ale Martina asi pošleme zase jinam a Kuba má kvůli zranění z konce minulého ročníku velké kondiční manko.

Berete už kádr jako uzavřený?
Kádr ještě uzavřený určitě není. Sondujeme terén a chceme přivést další hráče.

Hodně zajímavým jménem je Ondřej Vaněk, jemuž ale během jara došla fyzička. Soustředíte se o to víc na to, aby byl dobře kondičně připraven?
Ondra už na konci jara trénoval fakt poctivě, v tomhle se určitě posunul. Chceme ale hrát určitým stylem a Ondra se musí přizpůsobit mužstvu, určitě to nebude obráceně. Je to nadstandardní fotbalista, ale mě vždycky zajímá jen aktuální výkonnost.

Kariéru ukončil kapitán Pavel Eismann. Nezkoušel jste ho přemluvit, ať ještě rok vydrží?
Pavel u nás odvedl obrovský kus práce a my si ho za to velmi vážíme. Hlavně v kabině byl skutečnou osobností, ale věk asi nejde zastavit. Ve Zbrojovce mu vypršela smlouva a jeho kroky se teď budou ubírat k civilnímu zaměstnání.A už víte, kdo ponese pásku místo něj?
Vím, ale tuhle informaci sdělím nejdřív klukům v kabině.