Rada otevřeně o posilách, odchodech i Evropské lize. Proč si rýpl do Hoftycha?

Rada otevřeně o posilách, odchodech i Evropské lize. Proč si rýpl do Hoftycha?
ROZHOVOR

Jednou ze zajímavých otázek vážících se k nové sezoně je bezpochyby také to, jak se povede fotbalistům Jablonce. Tedy týmu, který i letos v létě prošel přestavbou a jenž od ledna 2018 vede jeden z nejlepších a nejuznávanějších českých koučů Petr Rada. Právě on promluvil v obsáhlém rozhovoru pro naše stránky.

S jakým očekáváním vstupuje Jablonec do sezony?
Stavíme zase nový mančaft. Odešli hráči, co tu byli na hostování, a místo nich přišlo hodně jiných kluků. S tímhle se ale potýkáme už několik let a musíme to dát do kupy. Loni jsme si prošli malou výprodejí, letos se zase dost hráčů vrátilo do svých kmenových klubů. K tomu připočtěte hodně krátkou pauzu kvůli koronaviru. Aby si mužstvo sedlo a začalo šlapat, by toho času bylo třeba mnohem víc.

Všichni vědí, že v Jablonci rok co rok skládáte nový kádr. Nejste už z toho trochu unavený?
Tak je to nepříjemné, to je jasné. Na druhou stranu potkáte zase nové hráče, v některých případech i ty, které jste už trénoval. Spíš jde o to, že nevíte, co od toho máte vlastně očekávat. Když byste měl jasně danou kostru a k ní každý rok jen dokupoval určité hráče, bylo by to výhodnější. Ale tady je to nějak dané a já to beru jako realitu. Teď šlo navíc o to, že ti hráči ani nebyli naši, takže jsme je ani neměli jak udržet. Já ale věřím, že noví kluci prokáží svou kvalitu a náš fotbal bude brzy ke koukání.

Posil přišlo opravdu dost. Jaká z nich vám v přípravě dělala největší radost?
Všechny nové hráče jsem si vybral. Jsem moc rád, že tu jsou. Přátelských zápasů ale nebylo moc, takže ještě ani neměli patřičný prostor se ukázat, navíc přicházeli postupně. Jsem s nimi spokojený, ale tou hlavní prověrkou pro ně bude až samotná soutěž. Když je vezmu konkrétně, tak Roberta Hrubého jsem trénoval už ve Slavii v době, kdy vstupoval do světa velkého fotbalu. Určitě pro nás bude oživením. Venca Pilař má toho za sebou z nových posil suverénně nejvíc, je nesmírně zkušený, ale v minulých letech se potýkal se zdravotními problémy, které ho bohužel malinko zastihly i u nás. Co se týče Ivana Schranze, toho jsme měli vyhlédnutého už delší dobu. Co předváděl v Českých Budějovicích, určitě neuniklo ani jiným klubům, tak snad na to naváže. Kubu Podaného jsme zase vzali jako zajímavou posilu na levou stranu, kam jsme potřebovali získat i někoho zkušenějšího. Tu mladší generaci naopak zastupuje teprve dvaadvacetiletý Tomáš Martinec, který přišel z Hradce a my v něm vidíme velký potenciál. Na hostování přišel i Tomáš Ladra z Mladé Boleslavi, další kvalitní hráč na stranu hřiště. No a poslední posilou se pak stal Jaroslav Zelený, jenž odsud zamířil do Slavie a teď se vrátil zpátky na hostování. Naposledy hrál za Boleslav, ale já jsem moc rád, že teď skončil právě tady. Zdejší prostředí dobře zná, navíc může zastat více pozic. A posílením je pro nás i uzdravení Libora Holíka, který nám chyběl celou nadstavbu.

Nových tváří je skutečně dost. Prozradíte, které z nich by měly figurovat v základní sestavě v prvním kole proti Pardubicím?
Určitě je těch změn dost. Když vidím ostatní kluby jako Spartu, Plzeň, Baník nebo Slovácko, tak tam byly ty změny pouze minimální. A je jasné, že několik posil v prvním kole nastoupí, někteří z nich na tom ale nejsou dobře zdravotně. Každopádně si myslím, že kádr máme kvalitní a pro utkání vybereme to nejlepší, co budeme mít k dispozici. Doufám, že se rozhodnu správně.

U tří posil bych se na chvíli zastavil. Tou první bude určitě Václav Pilař. Jak v něm zažehnout oheň, který v něm býval kdysi?
Tak je potřeba vidět, že Vašek už má nějaký věk. Poslední dobou moc často nenastupoval a on sám se chce u nás znovu nastartovat. Teď má nějaké zdravotní potíže pramenící z únavy, ale nejde o nic vážného. Já jsem přesvědčený, že poslední slovo ještě neřekl. Budu jedině rád, když se u nás chytí a bude se mu dařit. Doufám, že pro nás bude hodně platný hráč.

Slibnou posilou do ofenzivy je také Ivan Schranz. Má teď blíže do sestavy než třeba Martin Doležal?
Ivana Schranze jsem sledoval už dlouho. Měl velmi dobrou sezonu v Dukle, pak se ztratil někde na Kypru. Ale zase se vrátil a hrál ze České Budějovice, kde mě jeho výkony mile překvapily. Jsem rád, že je tu on i Doležal, k nim ještě Honza Chramosta. Sezona bude nahuštěná a nemůžete ji odehrát s jedním nebo dvěma útočníky. Schranz navíc může hrát i na podhrotu, což je jeho další výhoda. Uvidíme, jak mu to půjde. Kéž by mu to tam padalo stejně jako v Dynamu.

Doležal neměl nijak vydařené jaro. Může ho právě příchod Schranze nakopnout k lepším výkonům?
Doležal měl na jaře zdravotní problémy, které se ho drží dodnes.  Ani v nadstavbě nebyl zcela fit, i když on sám tvrdil něco trochu jiného. Jeho zdravotní stránka však nebyla stoprocentní a podle nás se to na jeho výkonech podepsalo. Pro mě je prvořadé, aby pořádně dotrénoval a dostal se do formy, kterou měl před koronavirem. Je jen na něm, aby o to zabojoval.

Je pro vás variantou, že by v některých zápasech nastoupili Schranz s Doležalem vedle sebe?
Určitě. Tuhle možnost jsme si sice ještě nevyzkoušeli, ale rozhodně na ni přijde řada během sezony.  Nebráním se tomu.

Jako poslední přišel Jaroslav Zelený, o jehož návrat jste stál už loni. Jste hodně rád, že se tak stalo aspoň teď?
Samozřejmě. Jarda Zelený tu hrál v hodně dobré formě, jinak by ho Slavia ani nekoupila. Čekal jsem, že příležitostí tam dostane víc, ale ta konkurence je tam zkrátka hodně velká. I tak si ale myslím, že tam odehrál kvalitní zápasy, stejně jako na hostování v dresu Mladé Boleslavi. Teď byl k mání, tak jsme využili šanci ho získat. Mám z toho radost. Je to dobrej kluk a byla by škoda, kdyby seděl na lavičce. Podle mě je to správný krok pro nás i pro Slavii.

Z kabiny naopak zmizeli všichni tři hosté ze Slavie (Jan Matoušek, Jakub Jugas, Jan Sýkora) i Dominik Plechatý ze Sparty. Nejste trochu zklamaný, že aspoň jeden z nich nezůstal i pro tuto sezonu?
Trochu ano. Ti hráči tu byli už adaptovaní, ale to se nedá nic dělat. Podobný obchod, jaký jsme se Slavií udělali loni my, s ní teď udělal Liberec. Koupila si od něj čtyři hráče, tak tam poslala několik svých kluků na hostování. A mezi nimi i ty tři, kteří hráli u nás. Z tohoto pohledu jsme na jejich udržení neměli šanci. Já jsem byl s každým z nich spokojený, velmi dobře sem zapadli. Stál jsem o ně a všichni tři mi řekli, když odcházeli, že pokud půjdou opět někam hostovat, chtěli by zamířit znovu do Jablonce. Proto mě trochu zaráží, když můj kolega ze Slovanu (Pavel Hoftych) do novin řekne, že ti kluci chtěli odejít do Liberce. Nejdřív by měl Hofťa zavolat mě a zeptat se, jak to bylo doopravdy. S jejich odchody jsme ale nemohli nic dělat. Všichni tři to jsou skvělí kluci a já jim přeji jen to nejlepší. Co mě ovšem nejvíc potěšilo, bylo to, když mi Honza Sýkora sám zavolal a řekl, že mi děkuje za to, že tu ten rok mohl být. Že si myslí, že pomohl on Jablonci i Jablonec jemu. To mi udělalo radost. A podobně mluvil i Kuba Jugas. Každému hráči říkám, že kdyby potřeboval s čímkoli pomoci, tak mi může kdykoli zavolat. A je úplně jedno, za který klub zrovna hraje. V dobrém jsem se rozešel i s Honzou Matouškem, o kterém trenér Hoftych řekl, že ho dostane zpátky do Slavie. Já mu mu to přeji a není v tom žádná ironie. Mně se to nepodařilo, tak ať se to podaří jemu.

Mimochodem, na hostování ze Slavie do Liberce zamířilo letos v létě celkem sedm hráčů, což samozřejmě budí velké vášně.  Jak se na tuto záležitost díváte právě vy?
Mám na to jedinou odpověď. Je to věcí Slavie a Liberce. Pokud to regule umožňují, tak já s tím nemám žádný problém. My sami měli ze Slavie půjčené tři hráče, tak ať jich má teď Liberec klidně sedm. Nic mi do toho není. Mě jen mrzí jedna věc. Že když je někdo na hostování, tak nesmí proti svému kmenovému klubu hrát. Tomu příliš nerozumím. Zavedli jsme to tu jako takovou naši specialitu a podle jsme mě s tím nakazili Evropu. Podívejte se na čtvrtfinále Ligy mistrů, kde Coutinho nastoupí v dresu Bayernu proti svojí Barceloně, dá jí dva góly, na další nahraje a nikdo to neřeší. Já jsem prostě toho ražení, že když někoho pošlu pryč, tak ať proti mně hraje. Proč by jako nemohl? Vždyť ten zápas by tím dostal ještě větší náboj. Ale to je jen můj osobní názor. Jednou se mi to i vymstilo, když jsme nechali proti nám nastoupit Janetzkého za Zlín, on dal gól a ten zápas skončil 2:2. Ale takový je přece fotbal.

Kádr Jablonce opustil i talentovaný stoper Dominik Plechatý, jenž se vrátil do Sparty. Sondujete kolem něj terén a chtěl byste ho přivést zpátky?
Určitě. Dominik tu byl skvěle zaběhnutý, je to slušně vychovaný kluk a hráči ho tu mají rádi.
Je to ale čistě záležitost Sparty. Její trenér musí vědět, jak to s hráčem myslí. Já bych si jen přál, aby Dominik pravidelně nastupoval. Je to kvalitní obránce, navíc reprezentant do 21 let. Bylo by skvělé, kdyby se sem vrátil. Rozhodnutí, co s ním bude, je však pouze na Spartě.

Jablonec brzy čeká i boj v předkolech Evropské ligy, která se kvůli koronaviru budou hrát jen na jeden zápas. Jak toto vnímáte?

Jako hru vabank. Musíte mít kliku na los. Když hrajete doma, tak máte jistou výhodu. Když jedete někam ven, tak dneska už nemůžete nikde říct, že tam určitě vyhrajete. My se o tom na vlastní kůži přesvědčili loni, kdy jsme ostudně vypadli s Pjunikem Jerevan. Ta cesta tam, to bylo něco opravdu šíleného. Něco takového jsem ještě nikdy nezažil. Ten zápas jsme pak nezvládli herně ani organizačně, což ale nebyla naše vina. Každopádně já se na to nechci vůbec vymlouvat. Pravda je, že jsme si postup prohráli v odvetě, kde jsme nedokázali proměnit ani jednu šanci. Handicapem pro nás tehdy bylo i to, že se hrálo v době, kdy jsme teprve tvořili náš tým.

Teď vás na úvod Fortuna:ligy čeká nováček z Pardubic. Co na tohoto soupeře říkáte?
Pardubice postoupily z druhé ligy zcela suverénně. Navíc co jsem tak sledoval, ten postup uhrály ve 13 lidech. Hodně jim asi pomohl plzeňský Hlavatý, mají tam i další zajímavé hráče jako Černého, Petráně nebo brankáře Boháče. Je to velice nepříjemný soupeř. Předloni jsme u nich hráli pohár a dlouho tam prohrávali, nakonec jsme to ale dokázali otočit. Letos v létě jsme pak s nimi hráli v přípravě a skončilo to remízou 1:1. Tak uvidíme, jak to dopadne teď v lize. Všichni mi říkají, že máme lehkého soupeře na úvod, ale já si to úplně nemyslím a mnohem radši bych na startu hrál třeba se Spartou. Tak jako tak ale samozřejmě věřím, že utkání zvládneme.

Česká liga - STATISTIKY

Rozsáhlé klubové a hráčské statistiky spolu s podrobnými tabulkami naleznete zde.