Plzeň doplatila na domácí napískávání. Tvrdík předešel změny a Messi připomněl Ivana Horníka i Miloše Zemana

Plzeň doplatila na domácí napískávání. Tvrdík předešel změny a Messi připomněl Ivana Horníka i Miloše Zemana
ČTVRTEČNÍ OFSAJD PAVLA PROCHÁZKY

Vyřazení Viktorie Plzeň z 2. předkola LM v Alkmaaru (1:3 po prodloužení) a její přeřazení do kvalifikace EL, „velkorysost“ slávistického bosse Jaroslava Tvrdíka, který prohlásil, že umožní červenobílým fotbalistům na hostování nastupovat i proti svému mateřskému týmu, a dopis Lionela Messiho vedení Barcelony, že by katalánský klub v době jeho velké krize rád opustil. To jsou tři témata, která v minulých dnech hýbala domácím i světovým fotbalem.

Pokud jde o Plzeň, důležitost jejího středečního zápasu na půdě druhého nejlepšího, ovšem řádně nerozehraného, nizozemského celku potvrdila skutečnost, že úterní příprava Viktorie začala minutovým motivačním proslovem generálního ředitele klubu Adolfa Šádka uvnitř středového kruhu na hřišti.

Tento poněkud teatrální akt bývalého provozovatele sokolovské diskotéky málem slavil úspěch, ještě pár vteřin před koncem zápasu Plzeň totiž ve větrném počasí a dešti v Alkmaaru vedla 1:0 a spěla k postupu do dalšího jednozápasového 3. předkola LM. Stalo se tak po vydařené úhlopříčné střele levačkou praváka hrajícího na opačné straně hřiště Limberského.

Jenže ve čtvrté minutě nastavení do té doby bezchybný brankář Hruška poněkud nesmyslně vběhl pod nohy nizozemského hráče a portugalský sudí Godinho dostal šanci odpískat v poslední možné chvíli pokutový kop.

V prodloužení pak zdecimovaná Viktorka bez jediného útočníka, protože mediálně velebený slovenský trenér Guľa koncem zápasu při své zdržovací a defenzivní taktice stáhl všechny ofenzivní hráče z pole s cílem ubránit vedení 1:0, dvakrát inkasovala.

Škoda jistoty účasti v základní skupině EL

Což o to, cesta z těžší nemistrovské části kvalifikace LM by asi stejně byla dále nad plzeňské síly. Silná slova některých kritiků na sociálních sítích o tom, že portugalský rozhodčí připravil Plzeň svým přísným verdiktem o půl miliardy korun, jsou poněkud mimo realitu. Protože ve 3. či 4. předkole Ligy mistrů by Západočechy čekali ještě mnohem silnější soupeři, než byl nerozehraný Alkmaar. A v prvním případě možná opět na cizí půdě. Horší je, že postupem do 3. předkola LM by si Plzeňští po Slavii a Spartě jako třetí český tým zajistili jistou účast v základní skupině Evropské ligy 2020/2021. Takhle o ni budou muset v nevyzpytatelné kvalifikaci EL dále bojovat.

Pokud jde o gólmana Hrušku, ten převedl svou typickou věc. Vynikající zákroky občas tento vyhlášený kliďas a flegmatik devalvuje jednou hloupou chybou. Ve středu se experti shodli na tom, že mohl v posledních vteřinách duelu zůstat v brance a vůbec do souboje s nizozemským hráčem, který by jen těžko před lajnou zpracovával míč, nechodit.

Čeští sudí doma viktoriánům škodí

Tady ale Plzeň doplatila na rozhodování sudích v domácí soutěži, kde jí leccos projde. Vsadím se, že by ve Fortuna:lize tuhle situací přežila bez úhony, a to třeba i s VARem. Takže čeští arbitři vzhledem k mezinárodním zkouškám Plzeňským ve výsledku škodí. Už trenér Jaroslav Hřebík, právě když ještě působil v tehdy „provinční“ Plzni, s oblibou říkal, že Spartě a Slavii se má doma pískat co nejpřísněji, právě kvůli jejích zkouškám na mezinárodním poli. Je to ale stále dokola.

Všichni nyní oceňují, že Jaroslav Tvrdík prohlásil, že slávisté na hostování budou v nové sezoně moci proti Slavii běžně nastupovat bez jakýchkoli omezení. Není to zase taková novinka, v dubnu 2014 dokonce vedení UEFA nařídilo, že belgický gólman Chelsea Thibaut Courtois, který byl tehdy na hostování v Atlétiku Madrid, bude za Atlético v semifinále Ligy mistrů normálně chytat proti mateřské Chelsea a že všechna ustanovení mezi kluby klidně anuluje.

Věděl Tvrdík o tom, že se chystají omezení při hostování?

Ostatně i samotná Slavia (stejně jako třeba Olomouc) ještě v roce 2014 před příchodem Číňanů už jednou své hráče v jiném klubu nijak neomezovala. Až když přišla na to, že kvůli gólům svých fotbalistů na hostování, které navíc částečně platí, přichází v lize o cenné body, smluvně si i ona předem ošetřila, že ve vzájemných duelech hrát nebudou.

Jenže poté, co si letos v létě udělala Slavia své částečné „béčko“ v Liberci, Sparta v Mladé Boleslavi a Plzeň v Pardubicích, kritizoval tuto praxi mj. ve svém sloupku komentátor ČT Jaromír Bosák a předseda LFA Dušan Svoboda dostal po losovacím aktivu začátkem srpna od předsedy Klubu sportovních novinářů ČR Zdeňka Pavlise otázku, co vedení ligy hodlá se stále více neregulérním stavem v nejvyšší soutěži udělat.
Svoboda odpověděl, že o tom budou v nejbližší možné době jednat a připustil, že hostování hráčů jednoho klubu v jiném týmu může být početně výrazně omezeno.

Takže je klidně možné, že Jaroslav Tvrdík jen předešel dobu a nyní vypadá jako „frajer“ a gentleman hrající fair play.

Z kterého muzea či smetiště vyhrabal Messi fax?

To Lionel Messi může některým ortodoxním fanouškům Barcelony připadat asi jako zrádce, když novému trenérovi Ronaldu Koemanovi a vedení klubu sdělil, že by po čtvrtfinálové prohře v LM s Bayernem Mnichov 2:8 katalánský tým, z něhož neměl nikdy odejít, chtěl opustit. Přiznám se, asi k další velké nevoli barcelonských příznivců, že jsem měl postupem času raději velkého rivala, Portugalce Cristiana Ronalda než argentinského „prcka“.

Proč? Protože fotbal je kolektivní hra. A Ronaldo v reprezentačních zkouškách přes všechno své kanonýrské sobectví pomohl vždy svému, jen lehce nadprůměrnému, týmu Portugalska mnohem více než Messi mnohem silnější Argentině.

Viděli jste Ronalda, jak i zraněný nadšeně pomáhal Portugalcům k nečekanému zisku titulu mistrů Evropy v roce 2016? A jak se s ním Portugalsko loni stalo vítězem prvního ročníku velice těžké evropské Ligy národů.

Co vyhrála s Messim Argentina? Nic, když tedy nepočítám olympiádu v Pekingu 2008 a MS do 20 let v roce 2005. Na rozdíl od jiného slavného Argentince Diega Maradony ani jedno prvenství na MS či na Copa América, to také o něčím svědčí. Přinejmenším o tom, že to není zrovna hráč do nepohody, což ostatně může potvrzovat i jeho touha zmizet z Barcelony, když jí to zrovna nejde.

Ale jinak, proč ne, nikdo nemůže být otrokem a majetkem jednoho klubu.

Co mě však na celém případu rovněž velmi zaujalo, je zpráva, že Messi své stanovisko poslal vedení FC Barcelony faxem. Z kterého muzea či smetiště tenhle přístroj 20. století vyhrabal? O tom, že někdo ještě používá fax, jsem se naposledy dozvěděl v letech 2004 až 2005 z policejních odposlechů legendárního žižkovského bosse Ivana Horníka. Ten to dělal proto, že neuměl používat počítač, že by měl Lionel Messi stejný problém?

A také mi to trochu připomnělo českého prezidenta Miloše Zemana, o němž je známo, že asi jako jeden z posledních lidí v zemi s oblibou místo mobilu či počítače používá teletext.

Tak vida: „Messi, Zeman, Horník - jak se to rýmuje“. Do známé české hospodské odrhovačky může přibýt další sloka.