Liga mistrů a Final Four? Dobrý nápad i pro Český pohár! A Euro patří do jedné země, nejlíp do Německa

Liga mistrů a Final Four? Dobrý nápad i pro Český pohár! A Euro patří do jedné země, nejlíp do Německa
ČTVRTEČNÍ OFSAJD PAVLA PROCHÁZKY

Byla to sice v době pandemie z nouze ctnost, ale nakonec srpnové turnaje Ligy mistrů a Evropské ligy Final Eight v Lisabonu, resp. ve čtyřech německých městech, hráče, fanoušky i funkcionáře nadchly. Proto se objevily názory, že by si to vrcholný evropský fotbal měl zopakovat. Na osmičlenný turnaj v normální situaci asi nezbývají termíny, ovšem závěrečné Final Four o čtyřech týmech, tak jako ho už léta úspěšně v Evropě pořádají ostatní kolektivní sporty včetně basketbalové Euroligy, by mohlo mít naději. A inspirovat by se mohlo i Česko se svým Českým pohárem/MOL Cupem.

Ještě v průběhu finálového turnaje Ligy mistrů sice předseda UEFA Slovinec Aleksander Čeferin tvrdil, že tato akce zůstane jednorázovou výjimkou způsobenou letošní koronavirovou krizí a že v sezoně 2020/2021 by se už elitní evropská klubová soutěž zase měla vrátit k tradičnímu formátu zápasů doma-venku.

Jak známo, letošní ročník Ligy mistrů aktuálně vyvrcholil kvůli skluzu způsobenému pandemií turnajem pro osm nejlepších týmů v Lisabonu, kde se vyřazovací zápasy hrály jen na jeden zápas (vyhrál ho Bayern Mnichov, Evropskou ligu v Kolíně nad Rýnem pak FC Sevilla). 

„Tenhle turnaj je atraktivní, ale nemyslím si, že ho ještě v budoucnu budeme pořádat. Na to není v kalendáři místo,“ říkal Čeferin agentuře AFP v Lisabonu. „Nevím, kde bychom v květnu takový turnaj na jeden až dva týdny mohli zorganizovat,“ dodal v polovině srpna šéf UEFA.

Nadšení experti i diváci

Jenže pak velmi dobře slyšel kolem sebe nadšené hlasy. „Je to bomba. Ve dvou zápasech většinou vždycky uspěje silnější tým, ale v jednom duelu se může stát cokoliv,“ prohlásil třeba německý internacionál z Bayernu Mnichov, útočník Karl-Heinz Rummenigge.

Podobné ohlasy zaznamenal i závěrečný osmičlenný turnaj Evropské ligy v Německu, takže hned po skončení LM Čeferin musel přiznat, že má na tenhle turnaj jen samé pozitivní ohlasy. „I já musím říct, že hrát na jeden zápas mi přijde zajímavější než klasicky na dvě utkání,“ řekl předseda UEFA agentuře AP. „

„Je to jeden ze zajímavých dopadů pandemie. Museli jsme tento systém zavést a nakonec zjišťujeme, že je to velmi zajímavé. Nebráním se proto změně formátu Ligy mistrů a Evropské ligy. Turnaj pro osm čtvrtfinalistů by se do termínové listiny dostával špatně, ale lidé mají dramatické zápasy rádi a v Lize mistrů i v Evropské lize může v jednom zápase porazit každý každého. Měli bychom o tom do budoucna uvažovat. V září nebo v říjnu bychom se tom mohli bavit už zcela vážně,“ dodal Čeferin po finále Bayern Mnichov vers. Paris Saint-Germain (1:0).

A že by kvůli menšímu počtu zápasů mohla UEFA přijít o peníze z vysílacích práv? „Sice by bylo méně zápasů, ale když to pojmete správně, tak by jejich hodnota mohla být ještě větší. Moji přátelé z fotbalu i mimo něj mi posílají zprávy, jak jsou z tohoto systému nadšení, takticky vedené zápasy jim tak atraktivní nepřipadají,“ prohlásil Čeferin.

Final Four do Evropy i do Česka?!

„Týdenní Final Four by nemusel být problém. Byli byste v centru pozornosti na týden, celý svět by vás sledoval, a to by bylo fantastické. Ale uvidíme. Kalendář je velmi nabitý, hráči hrají skoro 365 dnů v roce, na to nesmíme zapomínat,“ dodal koncem srpna. Čeferin.

Sezona 2020/2021, pokud tedy covid-19 dovolí, by se měla odehrát postaru s finálovými duely LM v Istanbulu (29. května 2021) a EL v Gdaňsku (26. května 2021), ovšem pak už by se to klidně změnit mohlo. 

Ostatně myšlenka Final Four na jednom místě je určitě vhodná i pro mnohem atraktivnější vyvrcholení Českého poháru/MOL Cupu než dosud. Týden před nebo po skončení ligy – v úterý a ve středu semifinále, v sobotu finále. Považte: Slavia, Sparta, Plzeň a třeba Baník Ostrava, Slovan Liberec nebo Bohemians na jednom místě. Nemělo by to svůj náboj? 

A kdy se už zruší pravidlo o síle gólů venku?

A ještě dvě věci by se mohly v evropském fotbale změnit co nejrychleji změnit. 

Za prvé: Urychleně, i vzhledem k pokračující světové pandemii, rozhodnout, že hrát odložené EURO 2020 ve dvanácti městech dvanácti různých zemí, je velikášská fantasmagorie, což ostatně byla i před covidem. „Vřelé díky,“ pane Platini… Chtělo by to co nejdříve přidělit organizaci ME jednomu státu, nejlépe Německu. 

A za druhé by to chtělo konečně v evropských pohárech zrušit pravidlo o tom, že v případě nerozhodného součtu dvou vyřazovacích utkání (doma-venku) platí gól na hřišti soupeře dvojnásobně. 

Tohle dávno přežitě pravidlo vzniklo začátkem 70. let v době, když se ještě po prodloužení nepoužívaly penaltové rozstřely a kdy pak o postupu rozhodoval los. Takhle kvůli nedůvěryhodnému losu třeba 26. listopadu 1969 vypadl po výsledcích 1:0 a 0:1 Spartak Trnava v Turecku ve 2. kole PMEZ (dnešní Ligy mistrů) na hřišti Galatasaray Istanbul. Jak to asi mohlo na horké turecké půdě dopadnout? Když chtěl sudí přežít, museli vyhrát domácí. Na ME 1968 v Itálii domácí Italové v semifinále po výsledku 0:0 s tehdejším SSSR postoupili do finále také losem…Kdo jiný?

Pravidlo o dvojnásobné síle gólu na cizím hřišti mělo údajně i podpořit útočný fotbal v době, kdy mu dominovaly italské defenzivní catenaccio či u nás tzv. „prešovský beton“. Jenže se to postupem času obrátilo samo proti sobě a nyní už  to je kontraproduktivní. Hostující tým vstřelí na hřišti soupeře rychlý gól a pak po zbytek zápasu brání ještě více a usilovněji…

Zrušení tohoto přežitého pravidla by vrátilo do evropských pohárů větší spravedlnost a zatraktivnilo by je. Už jen tím, že by přibylo více prodloužení a penaltových rozstřelů. Chce to jen o věcech více přemýšlet, k čemuž evropské fotbalové funkcionáře musela přinutit až světová pandemie.

Hygienička zachránila FAČR od blamáže, když se nakazil i muž z plakátu. Politik Tvrdík připomněl Babiše