Kouč Liberce Hoftych: Koronavir je hra s čísly, některé věci vidím jako přestřelené

Kouč Liberce Hoftych: Koronavir je hra s čísly, některé věci vidím jako přestřelené
ROZHOVOR

Patří mezi nejpopulárnější české fotbalové trenéry. A to z mnoha důvodů. Jeho týmy většinou předvádějí moderní a líbivý fotbal, on sám se pak často staví do role toho, jehož názory jsou hodně nahlas slyšet. A stejně tomu bylo i v rozhovoru pro eFotbal, kde se liberecký lodivod Pavel Hoftych rozpovídal o koronavirových opatřeních či hráčích hostujících ze Slavie.  

Jakým způsobem jste využili reprezentační pauzu?

Hodně našich kluků odjelo na nároďák, takže naše možnosti byly poněkud omezené. Se zbytkem týmu jsme ale trénovali tak, aby se hráči posunuli zase o kus dál v kondici. Kvalitně jsme tedy potrénovali a k tomu navíc ještě sehráli slušný přípravný zápas s Hradcem.

Těsně před pauzou jste suverénním způsobem porazili 4:1 Plzeň. Nemusel jste v mužstvu trochu krotit euforii?

To ne, my jsme totiž ten zápas ani nestihli pohromadě nějak rozebrat. Hráčům jsme tak pouze poděkovali a pochválili je za perfektně předvedený výkon, ale víc jsme se k tomu už nevracel. Spíš nám to utkání prospělo k tomu, abychom na začátku sezony nabrali trochu sebevědomí, protože většina přáteláků i generálka s Olomouci nám ukázaly, že nás čeká teprve hodně postupný rozjezd. Když hráčům něco vštěpujete, je třeba, aby tomu také věřili. Proto jsem moc rád, že ten zápas s Plzní dopadl na jedničku. Určitě však nebylo třeba krotit euforii. 

Většina základní sestavy se vám v létě přesunula do Slavie. Teď se mluví o tom, že by dalším v pořadí mohl být Jakub Pešek. Nebojíte se, že ho ztratíte?

Fotbal je živý organismus. Tak to je a v Liberci s tím i tak pracujeme. Já říkám, dokud nikdo neodešel, tak neodešel. Je to o majiteli, resp. vedení, zda se rozhodnou Peška nebo kohokoliv jiného uvolnit. Se mnou je to pouze konzultováno. Ale nevím, jak by teď vedení zareagovalo, když nás čekají evropské poháry. Zatím žádnou nabídku neakceptujeme. Pracujeme ovšem s tím, že do konce října může přijít nebo odejít kdokoliv. 

Dalším zajímavým jménem je John Mosquera. Může výkon s Plzní pravidelně opakovat?  

John na tréninku ukazuje, že je mimořádně pracovitý. Je velmi dobře fyzicky vybaven, má fantastickou levačku na centr i ochotně běhá nahoru i dolu. Rozhodně si myslím, že výkon jako proti Plzni je schopen předvádět opakovaně. 

Většina letních posil Slovanu dorazila na hostování ze Slavie a vedení sešívaných rozhodlo nedávno o tom, že ve vzájemných kláních budou moci Matoušek a spol. nastoupit. Co na to říkáte?

Myslím, že se tak stalo i kvůli tomu, jak se najednou začaly řešit ty naše hostovačky. Přece jen byla ta letní obchodní cesta mezi Slavií a Libercem svým způsobem extrémní. Že k nám přišlo tolik slávistů, je určitá reakce na to, kolik Liberečáků skončilo zase v Edenu. Já bych ale z toho výčtu odečetl Hromadu a Berana , kteří tu na jaře už působili. Pak je tady třeba Tijani, jenž na jaře neměl pořádnou herní praxi, a do toho Kosek, který se vlastně pořád ještě učí. Sám vidíte, že každý ten případ je jiný. Ostatně ani my dneska nemůžeme říct, že bychom chtěli, aby za nás proti Slavii nastoupili všichni její hráči. Je totiž rozdíl mezi Jugasem, který ve Slavii už nějaký čas nepůsobí a pravděpodobně se tam již ani nikdy nevrátí, a třeba Júsúfem, jenž by měl ten zápas odehrát krátce před svým návratem do Edenu. Musíte se rozhodovat podle toho, co máte povolené, i na základě vlastního uvážení. 

Všechny posily z tábora červeno-bílých přišly na hostování bez opce. Věříte, že aspoň jeden nebo dva hráči jako třeba Hromada či Jugas by mohli od příští sezony hrát za Liberec natrvalo?

Proč by ne? Ale zase je to o tom, že ty platy, co mají dneska hráči ve Slavii, jsou zkrátka příliš vysoké a Liberec touto cestou určitě nepůjde. Muselo by se stát to, že se platové představy klubu i hráče někde srovnají. Dneska si ale neumím představit, že by Liberec převzal plat jakéhokoli hráče Slavie, snad až na mladého Koseka. Já se s tím ztotožňuji, protože nejsem zastáncem toho, aby se naše platy roztočily do nějaké rulety. 

Čekají vás bitvy o postup do základní skupiny Evropské ligy. Zápasy druhého i třetího předkola odehrajete venku, kde vás čeká litevský Riterial, poté zřejmě rumunské FCSB. Co na tento los říkáte?

Kdybychom s Riterialem hráli na dva zápasy, tak řeknu, že jsme top favorit. Jenže tím, že se to hraje na jedno utkání a ještě k tomu u nich na umělé trávě, tak se ten rozdíl samozřejmě trošku maže. Při veškerém respektu k soupeři ale musím říct, že pokud nás tam nebudou čekat specifická překvapení ohledně Covidu, tak je naší povinností postoupit. Co se potom týče Steauy, tak ta by samozřejmě byla hodně tvrdý oříšek. Zvlášť na jeden zápas u nich, což je dost nevýhodný los. Kdybychom hráli doma, viděl bych to 50 na 50, ale takhle by to byla velká výhoda Steauy. Jenže pozor, ani ona nemusí do 3. předkola vůbec postoupit, protože ji teď čeká bitva v nevypočitatelném srbském prostředí na půdě Bačky Topoly. A co jsem se koukal, tak hodnota kádru domácích odpovídá hodnotě kádru Liberce. Takže Steauu nečeká žádná lehká práce. 

Ještě poslední téma. Neděsí vás trochu s výhledem na vývoj sezony, co se teď děje ohledně koronaviru?

Já na to mám od začátku svůj názor. Momentálně mi to připadá všechno trochu přehnané. A to včetně neustálého testování zdravých lidí, s čímž já prostě nesouhlasím. Myslím, že chránit by se měla jen ta riziková skupina a samozřejmě také ti, kteří už mají příznaky nemoci. Spousta těch současných opatření proti koronaviru mi tak přijde zbytečná a já jsem jejich odpůrce. 

Určitě jste zaznamenal Petra Radu, který po zápase na Slovácku trochu vybouchl, že chce zpátky klasické tiskové konference s novináři. Souhlasíte s ním?
Určitě souhlasím s Radičem. Přijde mi nesmyslné, aby tam ti novináři nebyli, když v té místnosti mohou sedět s rouškou a ještě dva metry od sebe. Já prostě některé věci vidím jako dost přestřelený. Je to taková hra s čísly.

Třeba Slavia ale bude své hráče před zápasy 4. předkola Ligy mistrů zcela izolovat. Vy něco takového neplánujete?

Tak Slavia bude hrát o několik set milionů korun, tam to zcela chápu. My ale pojedeme dál v našem režimu, kdy hráči přesně vědí, jak se mají chovat. Ale když už i pan Prymula říkal, že stejně musí dojít k promořenosti obyvatelstva, tak je asi logické, že k němu vážně dojde... Stále říkám, že je pouze otázka času, kdy každý klub bude mít svého nakaženého. My jsme se začátkem února vraceli z Turecka a domů přivezli deset nemocných, z toho tři měli příznaky těžké chřipky. Tou dobou se začínalo mluvit právě o Covidu a já myslím, že ho celý náš tým tehdy prodělal. Protože ty příznaky tomu odpovídaly.