Forsa Wolverhampton! Štiku Premier League pohání rozsáhlá portugalská legie

Forsa Wolverhampton! Štiku Premier League pohání rozsáhlá portugalská legie

V tomto případě rozhodně platí, že se původ nezapře. Vlčí smečku Wolverhampton Wanders, která se loni stala štikou Premier League totiž ke skvělým výkonům pohání nemalá ekvipáž portugalských vyslanců, kteří se neztrácí ani ve světle britských reflektorů. Co stojí za jejich úspěchem? A jaké jsou důvody nezvykle vysokého počtu Portugalců v jednom týmu?

Zatím co tuzemská FORTUNA:LIGA řešila před začátkem sezony nezvykle vysoké procento migrace na trase Slavia – Liberec, na britském poloostrově zaujalo jiné téma. Předloňský nováček z Wolverhamptonu i nadále pokračuje ve zkupování všeho portugalského. Posledním přírůstkem se stal Nelson Semedo, kterého jsme mohli ještě loni vídat v dresu slavné Barcelony. Tam ovšem začala probíhat Koemanova přestavba, kterou odnesl i trochu výkonnostně nestabilní pravý bek, který vzal za vděk přívětivou nabídku krajana Nuno Espiríta Santa. Na stole bylo složeno 31,5 milionů euro a do kádru Vlků přibyl již jedenáctý (!) Portugalec.

Ambiciózní kouč přitom nepřebíral Wanders v úplně závidihodné situaci. Wolverhampton se ocital v bažině nepředvídané Championship s jasným cílem postoupit zpět mezi elitu. K tomu mu měla pomoc i obří posila v podobě Rubena Nevése. V té době kapitána mistrovského Porta, který si Wolves vybral překvapivě před Liverpoolem a Chelsea. Jeho „zakopání se“ se o patro níž jednak šokovalo, ale také naznačilo budoucí chod dějin. Byl to jasný signál, na který postupně uslyšely i další reprezentační opory brankář Rui Patricio nebo vyhlášený kreativec Joao Mouthinho. A to ještě některé pokusy typu Pepeho, João Cancela nebo Andrého Silvy nevyšly. Nové útočiště pro krajánky, ale už nemohlo volat hlasitěji. 

Nynější kádr každopádně čítá brankáře Ruia Patrícia, obránce Nélsona Semeda, Rubéna Vinagreho, Rodericka Mirandu, záložníky Rubéna Nevese, Daniela Podenceho, Vitinhu, Joaa Moutinha, Vítora Ferreiru a snipery Pedra Neta a Fábia Silvu. Při rozestavení 3-5-2 by tedy mohli postavit čistě portugalskou jedenáctku.

O tom, že jedná o nejen pragmatickou, ale i rentabilní cestu hovoří i letní prodeje šikuly Diega Joty, který zamířil do mistrovského Liverpoolu za téměř 45 milionů euro. A jelikož by mělo být prodloužení úspěšné spolupráce s manažerem Nunem Espirito Santem pouhou formalitou, dají se počítat další portugalské příchody. Loňská obhajoba sedmého místa vyšperkovaná o čtvrtfinále Evropské Ligy, kde si Vlci vylámaly tesáky na pozdějším vítěze ze Sevilly, ovšem dává nezvyklému patriotovi za pravdu.

Wolverhampton a země, která světu dala například Criastana Ronalda nebo Luise Figa k sobě zkrátka patří.

Ronaldo učinil doznání! Jaký obránce mu během jeho dlouhé kariéry nikdy nedal spát?

Mourinho uvedl tři nejlepší hráče všech dob, ani jeden Ronaldo se do jeho výběru nedostal