Fotbalová bublina včetně Vízka je mimo: Kdyby Haškovi šlo o peníze, zůstal by ve Spartě nebo by hrál za Haifu

Fotbalová bublina včetně Vízka je mimo: Kdyby Haškovi šlo o peníze, zůstal by ve Spartě nebo by hrál za Haifu
ÚTERNÍ RÁNA PAVLA PROCHÁZKY

Po otevřeném rozhovoru Martina Haška mladšího o jeho rozkolu a sporech se Spartou (můžete si jej v obsáhlém znění přečíst v říjnovém čísle magazínu HATTRICK, které vychází už ve čtvrtek) začali bývalého reprezentanta do 21 let v deníku Sport kritizovat někteří, hlavně bývalí, hráči v čele s internacionálem Ladislavem Vízkem. Vesměs ovšem šlo o zásadní nepochopení celého Haškova příběhu a o neschopnost některých příslušníků fotbalové obce vystoupit ze své bubliny. Často podle pravidla „Podle sebe soudím tebe“. Vízkovo tvrzení o tom, že ho Hašek zklamal, protože mu prý šlo jen o peníze, je pak zcela mimo realitu. Je tomu totiž právě naopak. 

Martin Hašek dostal nálepku „troublemakera“ a jako příklad k tomu posloužila kauza „kopaček na míru“, které prý na Letné požadoval.

Opírat se „kopačky na míru“ je bizarní

Velmi trefně o tom před několika dny na serveru nastartu.cz napsal šéfredaktor tohoto webu Vilém Besser: 

„Že se další kolo kritiky mladého fotbalisty bude opírat o ‚kopačky na míru‘, je bizarní. Jak Hašek vypráví, bývalý místopředseda představenstva Sparty Aleš Kotalík hráči potvrdil, že mu zařídil výrobu kopaček na míru, jelikož standardní model Martinovi nevyhovoval. Jak ovšem záložník posléze zjistil, Kotalík nic takového neměl v plánu zrealizovat a jen si vymyslel historku o tom, jak už jsou kopačky ‚ve výrobě‘. Den poté, co se Haškova zpověď objevila na veřejnosti, začala se některá média zabývat právě touto částí fotbalistova příběhu. Obzvlášť Deník Sport, vlastněný majitelem Sparty Danielem Křetínským, si dal velkou práci s tím, aby se k Haškovým kopačkám vyjádřilo co nejvíce lidí. Přidaly se i statusy některých bývalých spoluhráčů reprezentanta do 21 let a bylo hotovo. NIKDO na světě, kromě Neymara, prý nemá kopačky na míru a Hašek si vymýšlí.“

Vilém Besser uvádí, že na tomto případu je vidět, že buď došlo k absolutnímu nepochopení toho, co hráč říká, nebo se naschvál vytrhl z kontextu jeden moment, o němž mluví, a na něm se někdo pokouší udělat z Haška lháře a ‚blázna‘, který si o sobě hodně myslí.

„Přitom primárně nejde o to, že by fotbalista nedokázal nastoupit v nevyhovujících kopačkách. Jde o to, že hráč dostal slib od dvou nejmocnějších funkcionářů v klubu (vyjma majitele), který zřejmě ani nehodlali dodržet. Takových slibů pak podle svých slov dostal ještě mnoho a dopadly vždy stejně. Kopačky jsou jen součástí příběhu o důvěře, která byla zklamána. Nejde tedy o boty, ale o princip,“ dodává Vilém Besser ve své poznámce na serveru nastartu.cz.

Kdyby šlo o prachy, tak by naopak podepsal

Ladislav Vízek, který Haška ještě před jeho zpovědí nazval „frackem“, pak ve svém pravidelném blogu v deníku Sport napsal, že Haškovi šlo jen o peníze.

To je ovšem přesně naopak a další zásadní nepochopení příběhu mladého fotbalisty. Kdyby totiž Haškovi šlo o prachy, vůbec by ze Sparty neodcházel. V pohodě by si jako většina českých fotbalistů užíval, třeba i na lavičce, svůj pěkný plat, a čekal by, zda s novým trenérem, jehož příchod byl na spadnutí, nezíská v týmu lepší pozici. 

Navíc tím, kdo situaci vyhrotil, nebyl Martin Hašek, ale někteří lidé ve vedení Sparty. Hráč, který právě jednal o svém zahraničním angažmá, měl od trenéra příslib, že na zimní soustředění za takového stavu logicky odlétat nemusí. Ani sportovní ředitel nebyl proti takovému řešení. Hašek by patrně do Španělska i odletěl, kdyby se ovšem do jednání nevhodně nevložil klubový právník, který podle hráčova tvrzení na Haška vyvinul nepřípustný tlak a údajně mu vulgárně vyhrožoval.  

Stejně tak nešlo mladému Haškovi v první řadě „jen o peníze“ v případě jednání s Haifou. Opětovně se jednalo hlavně o princip a sebeúctu. Kdyby „chtěl jen prachy“, tak smlouvu v Izraeli podepsal, byť plat byl nižší, než zněla původní ústní dohoda. I tak by si přišel v zahraničí na velmi slušné peníze. Ovšem nechtěl být od první chvíle za hlupáka a nechtěl přestoupit do klubu, kde se od první chvíle hraje nefér. Jde o princip a o sebeúctu.

Ostatně ani na Letné nešlo o peníze, ve Spartě má každý hráč na české poměry velmi slušný plat. Ovšem když pobíráte až patnáctkrát menší gáži než váš spoluhráč, za kterého musíte na place makat, je to důkaz, že si vás v klubu neváží a že vás, jak říkal Martin Hašek, považují jen „za hadr na podlahu, s nímž mohou v případě potřeby vytírat dle své potřeby“.  

Podle sebe soudím tebe…

Ano, Martin Hašek se cítil za dané situace v klubu nešťastný, a proto z něj chtěl odejít. Ostatně mu sportovní ředitel Tomáš Rosický měl už při jednáních o jeho návratu na Letnou z Bohemky slíbit, že když mu to na Spartě nevyjde, nebude mu bránit v odchodu jinam. 

Nedivím se, že řada fotbalistů, ne zcela přesně informovaných fanoušků i kolegů, fotbalových novinářů považují mladého Haška za „potížistu, který neví, co chce, a nedá pokoj, pokud to nedostane“: „O co mu jde, vždyť se mohl s tím platem mít jak prase v žitě. Stačilo se jen přizpůsobit, jako to dělají všichni, a neotevírat si hubu, zvlášť, když jsem toho ještě tak moc nedokázal. A vůbec, Sparta se neodmítá!“

Přesně to je ono, podle sebe, soudím tebe. Občas je těžké být ve fotbalové bublině jiný, přemýšlet jinak, mít nějaký životní názor, cíl, přesvědčení. Když si místo hraní playstationu čtete knížku, stanete se ve stádu černou ovcí, ani nevíte jak. 

Když podle sebe a pravidel české fotbalové bubliny soudím tebe, těžko pochopím, že hráči nemusí jít o prachy, ale že je ze situace v klubu natolik rozčarovaný, že by raději odešel někam do Kanady kácet stromy.

Je to podobné, jako když někdo nechápe, že lidé mohou přijet stovky kilometrů na demonstraci do Prahy, aniž by za to dostali nějaké peníze. „O co jim jde, proč to dělají, za to je přece někdo musel zaplatit, jinak by to přece nedělali?“

Hašek ukázal „nevolníkům“ směr

Martin Hašek je jiný než většina českých ligových hráčů. Ano, je to s ním možná těžší, ovšem ve 24 letech je to stále mladý velmi dobrý fotbalista, kterých v Česku zas tolik nemáme. I proto by měl podle mě brzy dostat šanci ukázat, co v něm je. 

Mnohým svým kolegům, a to i těm, kteří jej dnes kritizují, už ostatně prokázal službu tím, když jim ukázal, že ani profesionální fotbalista nemusí být nevolník, který má za to, že mu nasypou něco do žlabu, držet hubu a krok.

Mně pak Hašek junior dokázal, že i dobrý fotbalista může mít v hlavě také něco jiného než jen balon. 

Pro „uzavírače“: Mezi sektory je to, jako když stojíte 150 metrů od supermarketu