Hráč roku Lewandowski předčil Neuera i De Bruyneho, cenu prezidenta UEFA získal bývalý hráč Blues

Hráč roku Lewandowski předčil Neuera i De Bruyneho, cenu prezidenta UEFA získal bývalý hráč Blues

Polák Robert Lewandowski z Bayernu Mnichov se stal nejlepším hráčem sezony 2019/2020 podle Evropské fotbalové unie (UEFA). Dvaatřicetiletý útočník předčil Belgičana Kevina De Bruyneho z Manchesteru City a klubového spoluhráče Manuela Neuera.

Loni anketu ovládl holandský obránce Virgil van Dijk z Liverpoolu. Lewandowski v minulém ročníku vylepšil osobní maximum na 55 branek, navíc vyhrál i cenu pro nejlepšího útočníka. „Je to skvělé, ale musím poděkovat spoluhráčům, trenérům a rodině. Minulá sezona byla neuvěřitelná. Jsem hrdý a šťastný,“ řekl v přímém přenosu Lewandowski.

Bavorskému gigantovi nejen svými góly pomohl k triumfu v Lize mistrů, bundeslize a Německém poháru. Ocenění se se uděluje od roku 2011 a poprvé v elitní trojici chyběli Ronaldo a Messi.

Mnichovský celek ovládl i nejlepšího brankáře (Neuer), obránce (Kimmich) a trenéra (Hans-Dieter Flick). Jediný Kevin De Bruyne na pozici záložníka narušil suverenitu Bayernu.

Didier Drogba převzal cenu prezidenta UEFA. Nejlepší fotbalistkou se stala Dánka Pernille Hardenová z Chelsea.

O vítězích rozhodly hlasy poroty, která byla sestavená z 80 trenérů klubů ve skupinách Ligy mistrů (32) a Evropské ligy (48), dále pak 55 novinářů za každou členskou zemi UEFA.