Slavia nepodává výkony odpovídající jejím ekonomickým možnostem, Sparta musí dokázat svou sílu v Plzni

PROCHÁZKA LIGOVÝM DĚNÍM

Sparta dokonale využila příznivý los a přesně podle svých optimistických plánů vede před říjnovou reprezentační přestávkou, vyplněnou přípravným duelem Česka na Kypru (7. 10.) a dvěma zápasy Ligy národů v Izraeli (11. 10.) a ve Skotsku (14. 10.), po 6. kole ligu s maximálním počtem osmnácti bodů. V sobotu díky povedené první půli a střelci a nahrávači Hložkovi zdolala Jablonec (2:1), zatímco Slavia a Viktoria Plzeň se trápily po svých velkých nezdarech v evropských pohárech. Slávisté alespoň v Ostravě „utrpěli“ díky penaltě po otočeném rohu na druhé straně výhru 1:0, zatímco Západočeši ztratili další dva body remízou 2:2 v Olomouci, kde jim rovněž pomohl hojně propíraný pokutový kop.

„Hřeje nás, že jsme splnili cíl a dokázali pošesté vyhrát, ale proti Jablonci to bylo nejtěžší. Přitom tomu nic nenasvědčovalo závěrečným potížím, v prvním poločase jsme plnili přesně to, co jsme si řekli. Ve druhém poločase jsme ale nedokázali jsme zareagovat na to, že Jablonec posiloval útočnou fázi dalšími útočníky. Špatně se nám vraceli středoví záložníci, nevykrývali jsme prostory před stoper,“ prohlásil po sobotní večerní výhře trenér Sparty Václav Kotal.

Ten jen trnul, když Jablonečtí v závěru snížili na 1:2 a měli další šance. Hlavně slávista Zelený byl před brankářem Sparty Hečou zcela sám, ovšem napálil míč do něj. Kdyby skóroval, dotáhli by se červenobílí bodově na Spartu.

Letenští jsou nyní stoprocentní, ovšem jejich úvodní los byl přece jen velmi výhodný, po reprezentační pauze musí své kvality prokázat v tradičně těžkém zápase v Plzni.

V dalším průběhu sezony pak pro Spartu bude důležité, jak se vyrovná s těžkým programem, až začne hrát náročná utkání základní skupiny Evropské ligy. A také, zda se jí podaří v krátké zimní přestávce udržet Hložka, jenž se pro sparťany už stal klíčovým hráčem.

„Guľomet“ už dostřílel?

O duelu s Plzeň-Sparta se hovoří i v souvislosti s dalším působením slovenského kouče viktoriánů Adriána Guľy za západě Čech. Spekuluje se i o určitém ultimátu.

„Takové informace nemám,“ reagoval na konkrétní dotaz tohoto druhu na tiskové konferenci Guľa. „Jsem trenér, takže chci být v tabulce co nejvýš. Chci z mužstva dostat maximum potenciálu. Nepotřebuju žádná ultimáta, potřebuju mužstvo posunout,“ prohlásil po plzeňský trenér po remíze v Olomouci, kde uznal, že se Viktoria si výhru hlavně za svůj špatný výkon v první půli nezasloužila, ovšem, kdyby Zdeněk Ondrášek za stavu 2:1 pro ni ve druhém poločase proměnil svou šanci, tak zvítězit na Hané mohla.

„Není umění trénovat ve chvíli, kdy všechno vyhráváte, ale umění je udělat maximum pro tým, když se něco nepovede. Byli jsme nyní během zápasů kvalifikace Evropské ligy spolu dlouhou dobu v hotelu, měli jsme dostatek času vést otevřené debaty a jsem rád za zpětnou vazbu od realizačního týmu i hráčů. Je to jedna z cest, jak zrychlit náš progres.  Nepodařilo se nám postoupit, nesplnili jsme první cíl a tím pádem nám zůstává jen domácí soutěž, nicméně velmi podstatná. Je potřeba nechat věci plynout navzdory té bolesti, kterou jsme zažili,“ vysvětloval situaci v Plzni Guľa. Je ale otázkou, zda bude mít v dlouhodobém horizontu vůbec šanci něco se stavem týmu udělat…

„Přestávka nám nyní může pomoci. Kluci si můžou konečně odskočit za rodinami, odpočinou si a můžou líp strávit náš první neúspěch. Pauzu potřebujeme nejen z psychického hlediska, ale i z kondičního. Taháme utkání ve velkém fyzickém i emočním vypětí. Dlouho jsme byli v jednom hotelu, v neustále stejných prostorech. Snad nám reprezentační přestávka přijde vhod a vrátíme se mnohem silnější,“ dodal Adrián Guľa.

Sudí pomáhají silným v lize, čímž jim škodí v Evropě

Tak uvidíme. Ať už bude pokračovat Plzeň s Guľou či bez Guľy, měla by si opatřit spolehlivějšího gólmana. Přílišný suverén Hruška sice občas chytí zázračné věci, ovšem svými zbytečnými penaltovými fauly v závěru duelu o LM v Alkmaaru i na začátku utkání v Izraeli výrazně „pomohl“ k vyřazení svého celku jak z Ligy mistrů, tak z Evropské ligy.

To je ostatně i důsledek nadržování českých sudích „silným psům“ v domácí soutěži. Ti se pak v pohárech nestačí divi. Což platí jak pro Plzeň, tak pro Slavii. Olomoucký, dříve plzeňský, stoper Roman Hubník poznal, zač je toho loket při svém zákroku na Ondráška, i když pak později přiznal, že asi penaltový nejspíš byl. Trenérovi Hanáků Látalovi zase dělil sudí Ardeleanu za protesty červenou kartu.

Je až úsměvné sledovat, jak jsou na zápasy Viktorie nominováni sudí z té „správné party“ nebo ti, kteří tančí na oblíbených plesech Plzeňského fotbalového svazu.

Tentokrát může arbitrům poděkovat i Slavia, která přes bídný výkon hlavně v prvním poločase vyhrála v zápase (byl to opravdu spíš zápas než fotbal) v Ostravě, kde se jí v poslední době moc nedařilo (jarní remíza 2:2, vyřazení z Českého poháru). Sudí Karel Hrubeš ve spolupráci s asistentem přehlédli, že po Stanciově dotyku měli baníkovci kopat za stavu 0:0 roh, Ostravané se s ním hádali, někteří se posunuli dopředu v domnění, že se rohový kop „koná“, čehož slávisté využili, vysunuli dlouhým pasem nedělního náhradníka Tecla, ten si šikovně došel pro penaltu, a tu Stanciu bez problémů proměnil.

Vyčítat rumunskému záložníkovi, že se předtím nepřiznal a pak „nesportovně“ proměnil na druhé straně penaltu, mi přijde hodně pokrytecké. Vzpomeňme si, jak Češi dali na Faerských ostrovech v mlze vítězný gól, když soupeři nevrátili zakopnutý míč kvůli zranění protihráče.

Navíc pak za stavu 1:1 patrně otočil Hrubeš zase roh ve prospěch Baníku, jelikož z toho nebyal ani šance, rychle se na to zapomnělo. Ovšem i někteří slávističtí fandové na svém webu slavistickenoviny.cz přiznávali, že na jejich tým byl Hrubeš až nečekaně hodnější.

K tomu bych jen obecně dodal, že nevím, zda je vhodné nominovat na utkání rozhodčí, kteří mají nebo měli v klubu v mládežnickém celku své potomky.

I trenér Jindřich Trpišovský uznal, že v první půle jeho tým za soupeřem výrazně zaostával, a to i v dynamice a rychlosti, což bylo dosud doménou slávistů.

Jeho ostravský protějšek Luboš Kozel (nyní s brýlemi připomíná sparťanského majitele Daniela Křetínského), bývalý slávista, jenž na podzim roku 2016 Slavii vést odmítl, konstatoval, že tentokrát nevyhrál lepší tým a měl asi pravdu.

Přijde za Coufala náhrada z Dánska či Rumunska?

Výkony Slavie na podzim roku 2020 totiž zdaleka neodpovídají její současné ekonomické síle a díry v sestavě po odcházejících oporách nelze uspokojivě látat do nekonečna.

Teď odešel za Tomášem Součkem do West Hamu United Vladimír Coufal (a vedl si dobře při výhře svého nového týmu 3:0 na hřišti silného Leicesteru).

Coufala v Ostravě na místě pravého obránce celkem slušně nahradil Tomáš Holeš, Slavia však na poslední chvíli honí náhradu.

Rádi bychom získali jednoho vytipovaného hráče na pravou stranu.  Máme tam jenom Holeše, se kterým počítáme doprostřed. Jedná se o mladého hráče ze zahraničí, z Dánska, nedávno tady hrál, je z menšího klubu,“ prozradil Jindřich Trpišovský. „Upozornili nás na něj skauti, pak jsme na něj jezdili se dívat. Dopoledne jsme s ním seděli a vypadalo to nadějně, má velký zájem. Teď jde už jen o to, aby nám ho prodali. Čeká nás hodně zápasů, tak snad to vyjde,“ dodal Trpišovský.

„Indicie ukazují na dvaadvacetiletý Alexandra Baha, který v Česku skutečně před několika dny nastoupil: na konci září byl u porážky 0:3 ve třetím předkole Evropské ligy s Plzní. Podle kuloárních informací jde skutečně o něj. Podle instagramového účtu slaviabackstage, který má velmi blízko k nejužšímu vedení klubu, však k dohodě spíš nedojde,“ uvedl server idnes.cz.

„Není pravděpodobné, že by Slavia v pondělí přivedla nového hráče. Představy dánského klubu blížící se 1,5 milionu eur jsou daleko od představy o investici do hráče ze strany Slavie,“ uvedl slaviabackstage.

Podle informací efotbalu dostali slávisté tip na i jednoho rumunského pravého obránce, který by byl zadarmo. Čas do přestupového uzávěrky jim ale rychle běží.

Buď jak budˇ, ať už s novým pravým bekem, či bez něho se slávisté po říjnové reprezentační pauze musejí nutně zlepšit. Chtějí-li tedy dosáhnout vytouženého mistrovského hattricku v řadě.

A patrně v zimní přestávce stáhnout z hostování své hráče, kteří jsou lepší než někteří, co v mužstvu působí nyní. Podle mého názoru je jich hned několik.