Životní zkouška. Aby Guľa ustál krizi, musí popřít své vnímání fotbalu

Životní zkouška. Aby Guľa ustál krizi, musí popřít své vnímání fotbalu
KOMENTÁŘ

To, s čím zpočátku uchvátil plzeňské šéfy a potažmo celou FORTUNA:LIGU, se teď začíná zvolna obracet proti němu. A jen těžko říct, zda je natolik silný, aby z toho našel cestu ven. Řeč je o trenéru Viktorie Plzeň Adriánu Guľovi. Když měl výsledky, jeho vědátorský přístup k fotbalu budil téměř euforii. Jenže bez nich působí pohled charismatického kouče na současné trable týmu skoro až nepatřičně. Hlavní problém současné Viktorie totiž rozhodně není v mikrosituacích, což je koučův tuze oblíbený termín, nýbrž v podstatně zásadnějších věcech.

Na úvod musím říct, že je mi teď Adriána Guľy lidsky líto. Nebýt gólmana Aleše Hrušky a jeho fatálního zkratu v posledních vteřinách základní hrací doby na hřišti nizozemského Alkmaaru, nikdo by teď neřešil, zda je přístup slovenského kouče správný pro klub velikosti Plzně. Jenže stalo se a brzy následoval další pohárový výbuch, tentokrát na hřišti Beer Ševy, kde Viktoria po bezradném výkonu přišla o poslední možnost, jak se pro letošní sezonu dostat do Evropy. Tím hned na úvod sezony nesplnila jeden z nejdůležitějších cílů, navíc po výkonu, z něhož bolely všem oči. A nezvedla se ani v neděli, kdy jen remizovala 2:2 v Olomouci a na první Spartu tak ztrácí už pět bodů.

Bývalý trenér Plzně Roman Pivarník to ostatně po Beer Ševě vystihl v rozhovoru pro eFotbal dost přesně. „Je správné zvolit si svou cestu, ještě důležitější je však na ní uspět. Když to řeknu úplně natvrdo, dřív by trenér Plzně po takovém zápase okamžitě letěl. Mě dokonce vyhodili i z prvního místa v tabulce, ani Míra Koubek už druhou šanci nedostal. Guľa ano, jenže znovu neuspěl.“ Toť velmi stručné, ale o to zásadnější vystihnutí faktů, na které Guľa nemá žádný silný argument.

Zajímavé přitom je, že proč by se Viktoria měla svého elegána na lavičce zbavit, má v podstatě ten samý důvod, proč by se vyplatilo ho ve funkci podržet. Jen záleží, z jakého úhlu se na to vlastně díváte. Jedna věc se totiž Guľovi upřít rozhodně nedá. Do stojatých vod českého fotbalu, kde spousta klubů sází pořád dokola na ta samá jména, vlétl jako velká voda. Od začátku působil dojmem, že ví přesně, co chce hrát a jak toho i dosáhnout. K tomu si připište fakt, že pod jeho vedením Viktoria zvládla vyhrát prvních sedm jarních kol, ve kterých navíc často dominovala, a z pětačtyřicetiletého Slováka byla v Česku rázem senzace. Jenže jak sladký pro vás fotbalový život může být, o to krutější tvář vám umí také nastavit.Sám Guľa to teď poznává více než kdo jiný. Ale může si za to i on sám svými nešťastnými vyjádřeními ve stylu, že fotbal je hrou detailů a o vyřazení Viktorie v Alkmaaru i na půdě Beer Ševy rozhodly mikrosituace. To přesně ale vystihuje jeho pohled na věc. Je to muž, jehož hlavní doménou je rozebrání každého detailu na pidi části. Libuje se ve videu, hráče snímá při tréninku několik kamer. Celou Plzeň tím přivedl do světa, který předtím neznala. Po éře někdy lehce znuděného Pavla Vrby to bylo skvělé osvěžení, které navíc neslo výsledky. Ovšem jen do doby, kdy se ukázalo, že ty opravdu těžké zápasy Plzeň zatím s Guľou zvládat neumí. Což je mimochodem markantní rozdíl právě od Vrby, který klíčové chvíle zvládal často s bravurou.

Ten největší problém, jenž teď musí Guľa co nejrychleji vyřešit, tkví ovšem v něčem zcela jiném než jsou pouhé detaily. Pohárovou stopku totiž Plzni vystavilo hlavně to, že v Alkmaaru i  v hájemství Beer Ševy předvedla tragický výkon směrem do ofenzivy. Ba co víc, ani v jednom případě si svým profesorským pojetím hry nevytvořila žádnou vyloženou šanci. A něco podobného se jí ostatně pod Guľou stalo i předtím v poháru na Spartě či v lize na Slavii. Dobře to ví také šéf klubu Adolf Šádek, který by ostatně už svou náturou žádný mikroproblém nikdy neřešil investicí za částku převyšující 20 milionů korun, navíc do jednatřicetiletého borce (Zdeňka Ondráška), jenž už těžko půjde výhodněji zpeněžit…

Teď je pouze a jen na Guľovi, zda během reprezentační pauzy dokáže, že kromě malých problémů umí řešit i ty velké. Navíc v prostředí, s jehož náročností se dosud nikdy nesetkal. Hlavním předpokladem k tomu to zvládnout je ale aspoň na chvíli vystoupit ze své komfortní vědecké zóny, což mu ostatně už po Alkmaaru Šádek důrazně doporučoval. Jen tak totiž nepůjde ve stopách dalšího slavného kouče Jaroslava Hřebíka. Tedy člověka, jemuž jeho nadčasové metody v podobě památných čtverců nejdřív přisoudily roli poloboha, aby z něj záhy udělaly téměř psance. Vyhne se Guľa témuž osudu?

Slavia nepodává výkony odpovídající jejím ekonomickým možnostem, Sparta musí dokázat svou sílu v Plzni

Česká liga - STATISTIKY

Rozsáhlé klubové a hráčské statistiky spolu s podrobnými tabulkami naleznete zde.