Myslel jsem si, že profesionální sport ta opatření přežije, přiznává kouč Teplic Hejkal a vítá Fortelného

Myslel jsem si, že profesionální sport ta opatření přežije, přiznává kouč Teplic Hejkal a vítá Fortelného
ROZHOVOR

Nečekaná dvoutýdenní pauza, kterou FORTUNA:LIZE, potažmo celému českému sportu, nařídil z moci svého úřadu ministr zdravotnictví Roman Prymula, pochopitelně narušila i program fotbalistů Teplic. Jak na ožehavé téma reaguje kouč Severočechů Stanislav Hejkal a proč se rozhodl nepodepsat smlouvu s talentovaným Lukášem Čmelíkem? 

Čekal jste, že by něco takového mohlo přijít, nebo to byl pro vás spíš blesk z čistého nebe?

Nečekal jsem to. Myslel jsem si, že profesionální sport ta opatření přežije.

Na zápasy FORTUNA:LIGY chodil omezený počet lidí, hráči i všichni okolo podléhají důkladným testům, jenže nakonec se to teď jeví jako téměř zbytečné. Měla česká nejvyšší fotbalová soutěž dostat od ministra zdravotnictví Romana Prymuly výjimku?

Já bych ji udělil. A to už jen kvůli českým klubům, které se dostaly do pohárové Evropy. Třeba Liberec by asi docela potřeboval ten zápas proti nám, když hned nato vstoupí do Evropské ligy.

Prymula už uklidňuje, že za dva týdny máme ligu zpět. Věříte tomu?

To je hezké, z jiné strany ale zase slyšíme, že možná zavřou celou republiku... To už tady jednou bylo. Nejdřív 14 dní, pak měsíc a nakonec se liga celá ani nedohrála. Chci být optimista, ale opravdu nevím.

Co vás vlastně straší víc? Koronavirus jako takový, nebo ta náhlá opatření s ním související?

Jsou to spojené nádoby. Nejdřív se mohlo hrát s diváky, pak bez nich, teď se nehraje vůbec… Ještě tři týdny zpátky jsme přitom hráli na Slavii, kam přišlo deset tisíc lidí a byl to krásný zápas, i když jsme ho prohráli. Třeba v Opavě ale přišly jen dvě tisícovky a skvělou atmosféru vytvořily také. Zkrátka diváci by ty zápasy vidět měli a fotbal by se prostě hrát měl.

Jaký teď bude program týmu pro nadcházející dny?

Je pozitivní, že aspoň můžeme normálně trénovat, protože dvacet lidí na venkovní ploše je samozřejmě v pořádku. Takže se budeme připravovat s tím, že se za čtrnáct dní už normálně hraje. Samozřejmě ale musíme pečlivě sledovat situaci a pak reagovat dle vývoje. Stejně jako jsme to udělali na jaře, kdy jsme klukům dali během sezony na deset dní volno a vyplatilo se nám to. Teď je ale pro nás ze všeho nejdůležitější, aby se nám během té pauzy uzdravili zranění hráči. Někteří mají totiž svalové problémy, které se nevyřeší ze dne na den.

Odehráno je šest ligových kol a náhle přijde pauza na tři týdny, když vezmeme v potaz i reprezentační přestávku. Co to může udělat s mužstvem? Vypadnou hráči z tempa?

To určitě ano. Taky ale záleží, který soupeř bude vlastně následovat. Teď by nás za normálních okolností čekal doma Liberec, což je při vší úctě k němu asi schůdnější protivník než Sparta, kterou bychom měli vyzvat hned po pauze. Může přijít pokles v tabulce a najednou jste v trochu jiné situaci, než která měla být.

Máte obavu, že by kvůli covidu mohla být tato sezona ještě šílenější než ta minulá?

Podle mě dělá LFA maximum, aby se sezona dohrála. Probíhá neustálé testování a už to má i jasně stanovená pravidla, takže podle mě se tenhle ročník dohraje. Ten loňský byl v tomto směru spíše zkušební. Špatně se vyhodnotilo, že když se nakazí jen jeden hráč, tak se soutěží je konec, což se přesně stalo v Opavě.

Pozitivní změnou je při pohledu na současnou situaci jistě také to, že stačí odehrát nadpoloviční počet všech zápasů a soutěž pak může být řádně ukončena s tím, že platí aktuální postavení v tabulce…

To je samozřejmě spravedlivé. Zabrání se tím tomu, co proběhlo teď na jaře. Opava i Příbram měly před sebou dva těžké zápasy, které zničehonic vyřešil koronavirus.

Když ještě na chvíli přejdeme k Teplicím, tak vám se na poslední chvíli před uzavřením transferového okna povedlo získat záložníka Jana Fortelného. Váš zájem o něj byl dlouhodobý, tak jste jistě hodně rád, že to vyšlo aspoň teď.

Samozřejmě. Vážím si na něm toho, že to je kluk, který chce hlavně hrát. A to i za cenu, že opustí tu uzavřenou kapsu Sparty Praha. Proto zamířil do Jihlavy, která mu ale časem začala být malá, tak šel z Letné hostovat do Mladé Boleslavi. Tam mu to z nějakých důvodů nevyšlo a vrátil se do Sparty, kde už sahal po sestavě, jenže teď přišel Pavelka a on by z toho opět vypadl. Tak se vydal hostovat k nám a my takového hráče potřebujeme. Ať už hrajeme na tři nebo na čtyři obránce, uprostřed pole jsou pořád tři hráči. A my tam máme momentálně k dispozici jen Kučeru, Trubače a Žitného. Pokud nám jeden z nich vypadne, tak za něj nemáme adekvátní náhradu. Proto jsem nutně potřeboval posílit a zároveň rozšířit středovou řadu, což se nám tímto příchodem povedlo.

Tým už naopak opustili Lukáš Čmelík s Igorem Paradinem, kteří se vrátili do Dunajské Stredy, respektive Krasnodaru. Něco málo k nim?

Čmelík byl u nás na zkoušce, ale my jsme hledali něco trošku jiného. Někoho variabilnějšího, jenž by v záloze mohl zastat více postů. Čmelík se ale cítil dobře hlavně na pravém křídle, kde máme dostatek hráčů. Tam nás bota netlačila, tak jsme se pro tento příchod nerozhodli. No a co se týče Paradina, jemu by u nás v zimě skončilo hostování. A jelikož si poranil meniskus a musel na operaci, Krasnodar si vyžádal jeho návrat s tím, že si to budou dělat tam. V mužstvu už ale není ani Petr Kodeš, jehož jsme vyměnili za Richarda Jukla z Hradce Králové. I tím jsme kádr okysličili a podzim už dohrajeme ve stávajícím složení.