Mexit odložen

Mexit odložen

O odchodu Lionela Messiho z Barcelony spekulují španělská média v posledních několika letech celkem pravidelně, ale jen málokdo bral jejich skandální titulky vážně. Až do teď! Koncem srpna totiž argentinský génius zaslal na Camp Nou výpověď a spustil hysterii, která v dějinách fotbalu neměla obdoby a která budila barcelonské fanoušky ze spaní dlouhých deset dní, dokud jejich modla nevyřkla: Zůstávám!

Celý ten příběh, o jehož možném konci v srpnu slyšel celý svět, se začal psát v roce 2000. Tehdy bylo malému Messimu třináct let, hrál za argentinský Newell's Old Boys, na kontě měl už přes 500 gólů a o poločasových přestávkách zápasů prvního týmu bavil fanoušky svým „míčovým“ uměním. Jenže bez finančně nákladné léčby, na kterou jeho rodiče neměli peníze a pojišťovna ji hradila jen ze dvou třetin, by zřejmě nikdy nepřerostl 150 centimetrů a o kariéře profesionálního fotbalisty by si mohl nechat jen zdát. Lékaři mu totiž diagnostikovali nedostatek růstového hormonu. 

A právě tehdy do jeho osudu poprvé výrazně promluvila Barcelona, jmenovitě tehdejší ředitel prvního týmu Carles Rexach, jenž Messiho rodičům nabídl, že celou léčbu, která měla vyjít na nějakých tisíc dolarů měsíčně, jejich synovi zaplatí, pokud se s ním přestěhují do Španělska, aby mohl nastoupit do proslulé barcelonské akademie La Masia. Vedení Barcy váhalo, ale Rexach si byl jistý, že se klubu tahle investice bohatě vrátí, a přesvědčil jej.

O čtyři roky později už Messi, coby nejmladší střelec v historii Barcelony, slavil svůj první gól mezi dospělými, a za další čtyři roky získal svůj první Zlatý míč, kterých později přidal ještě pět. S katalánským klubem vyhrál čtyřikrát Ligu mistrů, třikrát mistrovství světa klubů, desetkrát španělskou ligu a nespočet dalších trofejí. 

Jenže jak léta plynula, z Camp Nou postupně odcházely výjimečné osobnosti typu Carlese Puyola, Xaviho, Daniho Alvese, Iniesty, Mascherana či Neymara a vedení Barcelony je nedokázalo adekvátně nahradit. Posily za stovky milionů eur končily převážně na střídačce, na marodce nebo na hostování a barcelonské šance na úspěch se odvíjely výhradně od formy Messiho se Suárezem, kterého navíc v poslední době trápily zranění. A nakonec odešel do Atlétika…

Přestože 700 milionů eur na první pohled vypadá jako obrovská částka, problém s nimi není v tom, že by je vážní zájemci o Messiho služby neměli, ale v tom, že kvůli pravidlu finančního fair-play, které pečuje o „finanční zdraví“ sportovních klubů (nikoliv jejich majitelů), je v podstatě nemožné je za kohokoli zaplatit. Dá se však částečně obejít nadhodnocením příjmů (což se však Citizens nedávno vymstilo) nebo pečlivě sestavenými balíčky hráčů a peněz.

A právě s jedním takovým balíčkem odletěl z Manchesteru do Barcelony Ferran Soriano, aby Messiho vyměnil za třiadvacetiletého brazilského útočníka Gabriela Jesuse, šestadvacetiletého portugalského záložníka Bernarda Silvu a devatenáctiletého stopera Erika Garciu, jejichž souhrnná tržní cena podle serveru transfermarkt.de skoro o polovinu převyšuje Messiho tržní cenu, a k tomu 100 milionů eur, které si Citizens v rámci finančního fair-play mohli dovolit. „Chceme, aby zůstal! Mám v plánu vystavět budoucnost kolem nejlepšího hráče světa,“ slyšel však Soriano od nového sportovního ředitele Ramóna Planese a na Ostrovy se vrátil s prázdnou.

Otázkou ale je, zda Messi zůstává skutečně jen na rok a poté už opravdu odejde (a opravdu zadarmo), nebo v sobě pod novým koučem, a hlavně pod novým prezidentem (ať už se jeho volba uskuteční řádně příští rok nebo předčasně ještě letos) najde chuť Barceloně pomoci vrátit se na výsluní. A to bez svých nejbližších přátel v čele se Suárezem, jenž už pár týdnů pálí za Atlético.

A zda dokáže na Camp Nou najít štěstí i v obklopení hráčů jako Dembélé, Griezmann či Coutinho, s nimiž si úplně nejlépe nesedl, ale na nichž prý Koeman chce postavit novodobou Barcelonu.

Celý ten příběh nakonec může skončit ještě poetičtěji než výpraskem 8:2. A to tak, že Messi teď prostě zatne zuby a pomůže nově vznikající Barce vyrůst – stejně jako Barca před dvaceti lety pomohla vyrůst jemu, i když se jí do toho příliš nechtělo.

Celý článek, včetně přehledně zpracovaných důvodů, proč vlastně chtěl Messi Barcelonu opustit, najdete v novém čísle časopisu HATTRICK (právě s Messim na titulní straně), které je právě teď na stáncích.