Soud nevyhověl Mandjeckovi, který žádal po Spartě přes 30 milionů korun. Co dalšího FIFA nechápala?

Soud nevyhověl Mandjeckovi, který žádal po Spartě přes 30 milionů korun. Co dalšího FIFA nechápala?

Kamerunský záložník Mandjeck se podle redakce Seznam Zpráv pokusil uplatnit vůči Spartě nárok na téměř 1,2 milionu eur. Žalobu na FIFA poslal už v lednu 2019, při tehdejším kurzu suma odpovídala částce přes 30 milionů korun. Soud zamítl finanční nároky bývalého hráče Sparty, ale spíš se zabýval typem smlouvy. Na FIFA nechápali, proč v Česku fotbalisté mají smlouvu jako OSVČ.

Kamerunec přestoupil z francouzských Mét do Sparty za 1,3 milionu eur v červenci 2017 a dostal tříletou smlouvu. Do kádru si ho vyhlédl trenér Andrea Stramaccioni.

Záložník měsíčně pobíral 39 tisíc eur (v té době více než 1 milion korun). Navíc měl dostávat v únoru a v říjnu fixní bonus až 78 tisíc eur (přes 2 miliony korun).

Jenže v lednu 2018 odešel na půlroční hostování do FC Méty. Sezonu 2018/19 strávil na hostování v Maccabi Haifa. Sparta mu už tedy neproplácela zmíněný fixní bonus. Argumentaci, že nárok na bonus má jen tehdy, když hraje ve Spartě neakceptoval.

Dále se Mandjeckovi nelíbila forma smlouvy, že jako „nezaměstnanec“ musel klubu vystavovat faktury, starat se o daňová přiznání a výkazy sociálního a zdravotního pojištění.

„Hráč Mandjeck rozporoval dvě věci, za prvé se dožadoval vyplacení bonusů, na které ale ze smlouvy dle našeho názoru neměl nárok. To jsme také doložili důkazy a FIFA potvrdila, že jsme jako klub jednali v souladu s kontraktem,“ uvedl právník Sparty Marek Šmejkal, jehož slova citoval web seznamzpravy.cz.

„Druhou věcí, kterou se FIFA na podnět hráče zabývala, byl právní rámec smluvních podmínek mezi klubem a hráčem. My jsme jednoznačně doložili, že dodržujeme platné právní předpisy v rámci České republiky. A že jsme tak postupovali v souladu se všemi normami, které takový smluvní vztah v našem případě upravují,“ následně dodal právník.

Členové komise FIFA by přivítali, aby se v ČR hráči vázali zaměstnaneckou smlouvou, a ne smlouvou jako OSVČ. Kromě Česka už jen v Chorvatsku, Černé Hoře a Srbsku nejsou fotbalisté zaměstnanci. Ve Slovinsku a Maďarsku se to odvíjí podle výši příjmu.

Česká liga - STATISTIKY

Rozsáhlé klubové a hráčské statistiky spolu s podrobnými tabulkami naleznete zde.