Jarošíka těší výkonnost Ústí: Tým začíná mít svou herní tvář a dává do toho i srdce

Jarošíka těší výkonnost Ústí: Tým začíná mít svou herní tvář a dává do toho i srdce

Jiří Jarošík (42) může být po dvou a půl měsících v Ústí nad Labem spokojen. Severočeský klub, se kterým se v souvislosti se špičkou tabulky moc nepočítalo, je v nyní přerušené FNL na průběžné čtvrté pozici s tříbodovou ztrátou na vedoucí Hradec Králové.

Jak náročné bylo získat profi licenci, ke které má třeba takový Radoslav Kováč z Opavy stále poměrně daleko? "Každý, kdo studuje a chce něčeho dosáhnout, tak ví, že to není zadarmo a někdy to i dlouho trvá. Já jsem rád, že jsem to po nějakých pěti letech už všechno dokončil. Byla to spousta učení, teorie i praxe, rozbory, stáže v zahraničí... Člověk musel vstřebat spoustu různých názorů a změnit pohled z hráče na kouče. Ještě si to musím v hlavě utřídit. Po angažmá v Liberci a na Slovensku jsem měl rok volna, takže jsem se studiu mohl naplno věnovat a jet třeba i na stáž do Španělska. Musím přiznat, že se to skvěle sešlo a zatím všechno dobře vychází," liboval si v interview pro fnliga.cz internacionál.

Jakožto hlavní kouč pracuje teprve necelé tři měsíce. Sen na tomto poli si ještě přesně nespecifikoval. "Občas člověk jede domů po dobrém zápase či tréninku a říká si, takhle by to šlo, a zasní se, jenže druhý den to člověka zase naopak zmrazí. Nějaké velké sny tak zatím nemám. Chci se trenéřině věnovat na sto procent, udělat co půjde a uvidíme," pokračoval na fnliga.cz bývalý hráč Chelsea, Birminghamu, Celtiku či Realu Zaragoza.

Jak moc mohl během léta ovlivnit svůj nynější kádr? "S odchody jsem toho moc dělat nemohl, protože řada hráčů byla na hostování, jiní se prodali, dalším skončily smlouvy a některé jsme si nemohli dovolit. Celé se to naskládalo a určitě nejsme jediní, kdo se s tím musel vyrovnat. Samozřejmě jsem věděl, do čeho jdu, nebál jsem se toho a chtěl si to zkusit. Šel jsem do nového prostředí a hráče jsem neznal. Na začátku jsem měl 26 hráčů a musel si je roztřídit, jiní zase přišli později a čekali jsme na hostování z ligy. Byť nebylo jednoduché kádr vyladit, tak mi dělá radost, že kluci dobře trénují i hrají. To je za celou tu práci asi největší odměna," ozřejmil exsparťan, který si v českých podmínkách zahrál i za Slovan.

Jak je spokojen se ziskem 11 bodů z úvodních šesti zápasů a jak se mu daří vštěpovat takzvaný španělský model? "Body jsou důležité, všichni na ně koukají. Mohlo jich být více i méně, ale já se soustředím i na to, jakým fotbalem se prezentujeme. Na to, jak krátkou dobu jsme pospolu, tak tým začíná mít svou herní tvář a dává do toho i srdce. To mě jako trenéra moc těší. V zápase s Vyšehradem jsem již viděl některé věci, které trénujeme a chceme je přenášet do hry. Samozřejmě bych jich chtěl vidět ještě víc, ale rozumím tomu, že je to pro kluky nové a nějakou dobu trvá, než se to ustálí. K tomu všemu jdou například tři z nich do karantény, tři se zase vrátí, ale s tím asi bojují všichni. Musíme na tom dále pracovat, aby to bylo ještě lepší. Snad si na podzim ještě zahrajeme," uzavřel na fnliga.cz někdejší asistent Liberce či Ružomberoku.

Další starosti Kotala před Lille? Po Hanckovi a Štetinovi může Spartě chybě také Čelůstka