V Realu vyhořel, se Sevillou válí. Rekordy ani lichotky mě nezajímají, povídá Vaclíkův kouč

V Realu vyhořel, se Sevillou válí. Rekordy ani lichotky mě nezajímají, povídá Vaclíkův kouč
ROZHOVOR

V sevillské čtvrti Nervión najdete veliký „nákupák“ s moderním kinem. Přesto se nejlepší podívaná široko daleko servíruje naproti. Na stadionu Ramóna Sáncheze Pizjuána. Právě tam velí Julen Lopetegui. Pod jeho taktovkou Sevilla FC doma naposledy prohrála loni v prosinci. Přečtěte si rozhovor se svérázným mužem, který trénuje i Tomáše Vaclíka.

Lopetegui nedávno dotáhl „Rojiblancos“ k šestému titulu v Evropské lize. Teď se soustředí na Ligu mistrů a také na domácí soutěž. V té jeho mančaft bývá označován za černého koně.

Jak se mu takové řeči poslouchají? A dotkl se ho vyhazov z národního týmu?  Nejen o tom mluvil bývalý boss Realu Madrid a španělského „nároďáku“ během reprezentační přestávky pro deník AS. Přečtěte si jeho názory v den, kdy se vrací La Liga.

Naposledy jste hráli s Barcelonou, sahali jste po výhře. Nemrzí vás, že jste na Camp Nou nevyhráli?

Řekl bych, že jsme si proti Barceloně vypracovali několik pěkných šancí, mohli jsme vyhrát (zápas skončil remízou 1:1). Na druhou stranu oni jsou velký klub, gigant. A ke konci měli velkou příležitost a málem rozhodli.

Vzhledem k tomu, jak specifické léto ve Španělsku probíhalo, jste to musel mít s přípravou na novou sezonu složité, že?

Člověk se přestat tolik dívat do budoucna, spíše vše bral ze dne na den. Podmínky byly toto léto opravdu hodně atypické. Kvůli pandemii měli někteří kluci jen pět dní volna, další maximálně dvanáct. Snažili jsme se k tréninkům přistupovat co nejlépe, soustředit se na fotbal. La Liga bude hodně vyrovnaná, kdokoliv může porazit kohokoliv.

V La Lize jste neprohráli od 9. února, co vy na to?

Víte, já tu nejsem od toho, abych se díval na nějaké rekordy, tohle je věc spíše pro vás, novináře. Zaměřuji se na to, aby náš tým šel tím správným směrem. Chci, aby kluci věděli, že pokud budou táhnout za jeden provaz, tak mohou pokaždé uspět.

Jak hodnotíte počínání sportovního ředitele Monchiho na hráčském trhu?

Mám plnou důvěru v Monchiho práci. On si je vždy dobře vědom toho, jakými typy hráčů potřebujeme kádr doplnit a koho bychom si přáli přivést. Situace na hráčském trhu byla složitá, poptávka vysoce převyšovala nabídku. Takřka žádný klub neudělal přesně to, co by si přál, všichni se museli přizpůsobit. Máme za sebou odchody pár důležitých hráčů, ale přišli borci, kteří by je měli nahradit. U Monchiho jsme v nejlepších rukách. Jdeme do Evropy s tím, že máme dva hráče na každý post.

Jak bude skládat sestavu? Čeká vás náročný program.

Při skládání sestavy je pro mě zásadní počítat s tím, že máme před sebou zaprvé velmi těžké soutěže, včetně Ligy mistrů, a zadruhé pořádně nahuštěný program. Zápasy jdou rychle po sobě. Člověk si v hlavě pohrává se spoustou variant. Základem bude sestavu zkonsolidovat a stabilizovat.

Letos už svou hrou tolik soupeře nepřekvapíte. Problém je, že na zkoušení nových signálů a podobně nebude prostor.

Ano, na nácvik nových věcí budeme mít opravdu málo času. Slovo „přizpůsobit se“ v tuhle chvíli nabírá ve světě vrcholového fotbalu na významu a důležitosti. Chtěl bych, aby si tohle uvědomovali všichni kluci. Takový přístup je pro náš tým zásadní. Nesmíme si připouštět, že nedostatek času pro tréninky nás oslabuje a je nám na škodu.

Věděl jste, že tento dotaz přijde. Jak dlouho bude Koundé, o kterého se zajímají anglické kluby, pokračovat v Seville?

Koundé udělal za rok ohromný pokrok. Je stále mladičký a má skvělou mentalitu. Chce na sobě u nás dál pracovat a zlepšovat se. My mu pomůžeme ve všem, v čem budeme moct. Jeho přístup k fotbalu je báječný a do budoucna se mu ohromně vyplatí.

Koho teď vidíte jako týmovou jedničku?

Mám plnou důvěru v Bona i Tomáše. Ať už jde do brány jeden, nebo druhý, věřím jim, že zachytají dobře. Vím, že se na ně mohu spolehnout.

Jak velkou propast po sobě zanechal Banega?

Víte, nikdo nebude hrát stejně jako Banega. Ať už nasadíme na jeho místo kohokoliv, ujme se toho po svém. Nenajdete dva fotbalisty, kteří hrají identicky. To důležité je, aby noví kluci pasovali do našeho konceptu a byli užiteční pro náš mančaft. S otevřenou náručí vítáme posily a budeme se jim snažit pomoct, aby pochopily své role.

Seville prospívá, že se útočníci se rozstříleli, viďte? Obzvlášť po fiasku En-Nejrího v Superpoháru s Bayernem.

Útočníci budou vždycky pod drobnohledem, to je jasné. Zase přijdou chvíle, kdy se se jim nebude dařit a neprosadí se. Ale bylo by pošetilé dělat ukvapené závěry po třech, čtyřech zápasech. Důležité je, aby hráči, bez ohledu na post, na jakém postu nastupují, byli schopni splnit to, co po nich žádáme.

 Víme, že góly padají ve vlnách a někdy se prosazují také jiní hráči. Jsme spokojeni, když forvardi skórují. dodává jim to sebevědomí. Jen mi přijde, že se takové téma vytahuje pokaždé, když se jim to zrovna nepadá, nebo přijde nějaká minela. Přitom tohle se stává v každém klubu.

Jak to vidíte s Rakitičem?

Rakitič v Seville není žádným nováčkem, má tu něco odehráno, ušel kus cesty. Je plný odhodlání, čiší z něj zápal a ambice. První slovo, co mě napadá, když se o něm bavíme, je respekt. On zná nás a my známe jeho. Má fantastický charakter, je týmovým hráčem. Snažíme se na něj přenést klid, chceme, aby cítil naši důvěru. On nám to pak na hřišti splatí, o tom není pochyb..

O Seville se mluví jako o jednom z kandidátů na titul. Jak vám to zní?

Nechává mě to chladným. Cesta za umístění v elitní čtyřce a postupem do Champions League byla v minulé sezoně ohromně těžká, bylo to dobrodružství, které prověřilo náš kádr v každém ohledu. Jako tým porosteme, budeme stále konkurenceschopnější.  Nemůžeme ale tyto postupné kroky přeskočit a usnout na vavřínech. To by se nám vymstilo.

 Soustředíme se jen na další zápas, chceme pokaždé zvítězit, ať už jdeme na kohokoliv. Nezapomínejme na to, že jsme loni vyletěli z domácího poháru s druholigovým soupeřem. Musíme zůstat ostražití.

Ale asi těžko popřete, že jste hrdý, že váš tým je takhle oceňován.

Já podobným lichotkám nepřikládám význam. La Liga je velmi vyrovnaná, nemůžete k sezoně přistupovat jinak, než že to berete pěkně jeden zápas po druhém. Soustředíme se na to, abychom dál jako mužstvo rostli. Nedíváme se okolo.

Co si myslíte o Monchim? Jak se vám s ním pracuje?

Neznal jsem ho. A teď musím říct, že je pro mě potěšením denně s ním pracovat. Je to ohromný profesionál, odvádí skvělou práci, která našemu mužstvu prospívá ve všech směrech. To ale rozhodně neznamená, že bychom se pokaždé a ve všem shodli.

Se Sevillou se představíte mimo jiné v Krasnodaru. Bude to pro vás emotivní? Právě tam jste dostal vyhazov z reprezentace.

Když se člověk moc babrá v minulosti, tak najde spoustu podobných paralel. Ale já na tohle moc nejsem. Spíše se zabývám realitou. Krasnodar šel v ruské lize ohromně nahoru, je to silný mančaft. Na to se soustředím. Žádnými vzpomínkami se nezatěžuju, pamatuju si jen to dobré. V Krasnodaru byly fantastické podmínky pro práci.

V Seville působíte během zápasů u postranní čáry mnohem vehementněji, než když jste byl u národního týmu. Co jste změnil?

Nechávám se pohltit zápasy, abych dokázal lépe pomoci klukům na hřišti. Občas moje výkřiky zaberou, jindy zase ne. Nechci v sobě potlačovat svůj temperament.

Fanoušci byli nejprve trochu zaskočení, ale nakonec obrátili a jsou na vaší straně.

Bylo by ode mě falešné, kdybych tvrdil, že nechci, aby mě fanoušci brali a mluvili o mně v dobrém. Je pro mě důležité, aby byli spokojení, je to moje práce. Makáme na tom s naším mužstvem od úsvitu do soumraku, radost fanoušků je pro nás to nejcennější, co máme.