Rozhodnuto: Berbr, Rogoz, Kánik i Grimm jsou ve vazbě

Rozhodnuto: Berbr, Rogoz, Kánik i Grimm jsou ve vazbě
VÍME PRVNÍ

Jak informovala ČTK, státní zástupkyně navrhla vazbu pro čtyři z 20 lidí, které policie v pátek obvinila v souvislosti s ovlivňováním výsledků fotbalových zápasů. Uvedla to šéfka pražského vrchního státního zastupitelství Lenka Bradáčová. Doplnila, že zbylých 15 z 19 zadržených lidí už policisté propustili na svobodu. Podle velmi dobře informovaných zdrojů efotbalu jsou mezi navrženou čtveřicí Roman Berbr a Roman Rogoz. Server Seznam Zprávy pak uvádí, že zbývajícími dvěma navrženými do vazby jsou. bývalý ligový hráč a exšéf Strakonic Michal Káník a rozhodčí Tomáš Grimm, který má blízko k Viktorii Plzeň.

„U čtyř osob podala státní zástupkyně soudu návrh na jejich vzetí do vazby. V případě jejich ponechání na svobodě hrozí důvodná obava, že by mohli mařit vyšetřování případným ovlivňováním dosud nevyslechnutých svědků a dále v trestné činnosti, pro kterou jsou stíháni, pokračovat,“ sdělila ČTK Lenka Bradáčová. O návrhu na vazbu musí soud rozhodnout do 24 hodin.

Případ řeší ústecká expozitura Národní centrály proti organizovanému zločinu. Dvacítku obviněných podezírá z toho, že se účastnili ovlivňování výsledků zápasů v nižších fotbalových soutěžích prostřednictvím rozhodčích. Kriminalisté tvrdí, že tuto trestnou činnost řídila organizovaná zločinecká skupina.

Vrchní státní zastupitelství v Praze, které kauzu dozoruje, se nevyjádřilo k totožnosti žádného z obviněných. Podle informací médií je mezi nimi místopředseda Fotbalové asociace ČR (FAČR) Roman Berbr. Asociace to nepotvrdila, oficiální reakci chce zveřejnit až v pondělí. Mezi stíhanými má být podle zjištění novinářů sportovní ředitel druholigového Vyšehradu Roman Rogoz a rozhodčí Petr Klupák či Michal Káník, který už v minulosti figuroval v jiné kauze ovlivňování výsledků.

Server isport.cz v sobotu zmínil i jména dalších rozhodčích, konkrétně Jiřího Houdka, Miloše Vitnera, Tomáše Grimma, Marka Janocha, Roberta Hájka, Michala Myšku, Zdeňka Kovala, Jiřího Kříže, Pavla Vlasjuka, Jana Cihláře a Jiřího Musila. Domovní prohlídku provedli policisté podle serveru také u bývalého funkcionáře Martina Svobody přezdívaného Chřestýš.

Soud poslal Berbra a Rogoze do vazby, o dalších dvou obviněných se rozhoduje

Obvodní soud pro Prahu 6 poslal v souvislosti s ovlivňováním výsledků fotbalových zápasů do vazby místopředsedu fotbalové asociace Romana Berbra i sportovního ředitele druholigového Vyšehradu Romana Rogoze. Dle informací portálu iDnes.cz se však nejedná o konečnou, neboť o dalších dvou obviněných se rozhoduje. Podle vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové existuje totiž důvodná obava z maření dalšího průběhu vyšetřování působením na svědky a pokračováním v trestné činnosti.

Ve vazbě už jsou Kanika i Grimm

Během nedělního večera došlo k další změně informací, když na veřejnost prosákla zpráva, že Obvodní soud v Praze 6 vzal do vazby i zbývající dva obviněné Michala Kánika a Tomáše Grimma. Roman Berbr podal proti vazbě i svému obvinění stížnost.