FIFA má velké plány vytlačit Ligu mistrů na druhou kolej, velkokluby údajně diskutují o nové soutěži

FIFA má velké plány vytlačit Ligu mistrů na druhou kolej, velkokluby údajně diskutují o nové soutěži

Představitelé největších evropských klubů údajně diskutují o nové soutěži. Podle BBC by měla ligový formát, přičemž by se skládala celkem z osmnácti účastníků z Anglie, Německa, Francie, Itálie a Španělska, které by se utkávaly v průběhu sezony. Nejvýše umístěné týmy v lize by se kvalifikovaly do vyřazovací fáze. Postupně by měla z trhu vytlačit Ligu mistrů, kterou zastřešuje UEFA.

Investorem projektu by měla být banka JP Morgan, která by mohla poskytnout požadovanou sumu (138 miliard korun). Dluh by se postupně splatil z příjmu z televizních práv. Největší aktivitu v jednání vykazují Liverpool a Manchester United, to je však stejně na začátku a ke schválení modelu vede ještě dlouhá cesta. První reálný termín by mohl být v roce 2022.

Snaha o vytvoření tzv. Evropské Premier League však vyvolala i vlnu kritiky. Podle šéfa Asociace fotbalových fanoušků Kevina Milesa je to další ukázka chamtivosti majitelů velkých klubů. „Jsou úplně mimo realitu. Byl by to poslední hřebík do rakve fotbal,“ prohlásil.

Podobně se k myšlence postavil i prezident LaLigy Javier Tebas. „Autor konceptu, jestli vůbec existuje, protože zatím to nikdo oficiálně nepřiznal, úplně ignoruje realitu evropského fotbalu, navíc vážně zpochybňuje i existenci audiovizuálního marketingového práva,“ uvedl Tebas.

Myšlenka této supersoutěže se objevila už v listopadu 2018, tehdy ji předseda UEFA Aleksander Čeferin označil jako za naprostý nesmysl.