Devatenáctka přišla o vysněnou metu. Obrovská škoda, věřili jsme, že jsme konkurenceschopní, hlesl Poborský

Devatenáctka přišla o vysněnou metu. Obrovská škoda, věřili jsme, že jsme konkurenceschopní, hlesl Poborský

Domácí reprezentační výběr do 19 let přišel o jednu z vysněných met. UEFA kvůli pandemii koronaviru zrušila nejen závěrečnou fázi kvalifikace, v níž měl startovat také český výběr, ale i celý finálový turnaj v Severním Irsku.

„S politováním musím oznámit, že UEFA vydala prohlášení, které se nás velice týká. A to, že ruší závěrečnou fázi kvalifikace pro evropský šampionát, stejně tak jako samotné mistrovství Evropy v Severním Irsku,“ uvedl na serveru repre.fotbal.cz Karel Poborský, vedoucí Úseku talentované mládeže Fotbalové asociace České republiky.

Český celek se loni na podzim ze základní fáze kvalifikace probojoval do elitní závěrečné fáze. V ní se měl utkat ve skupině se Švýcarskem, Finskem a domácím Nizozemskem. První tým by pak postoupil na evropský šampionát v Severním Irsku.

Závěrečná fáze kvalifikace se měla původně hrát už v březnu letošního roku. Pandemie koronaviru ji však odsunula původně na září, poté na říjen a naposledy na listopad. Po trojím posunutí termínu a stále se horšící pandemické situaci se nakonec UEFA rozhodla kvalifikaci i mistrovství Evropy zrušit.

Chlapi, máte večer čas?

„Cítím veliké zklamání i za hráče, protože v mládeži vidím kvalifikaci a mistrovství Evropy kategorie U19 jako vrcholné akce. Podle pocitů z našeho srazu se na kvalifikaci hráči moc těšili. Nicméně po několika odkladech je situace k sehrání turnaje hodně komplikovaná. V této době se dalo rozhodnutí UEFA předpokládat a my ho respektujeme s pochopením,“ reagoval Jiří Žilák, trenér reprezentace U20, který měl národní tým do 19 let v kvalifikaci a případně i na šampionátu vést.

UEFA se dlouho snažila evropský šampionát hráčů do 19 let odehrát, poněvadž se na něj vázal i následný postupový klíč pro mistrovství světa kategorie U20 v Indonésii příštího roku. Na světový šampionát mělo postoupit pět nejlepších týmů z mistrovství Evropy.

UEFA vyřešila situaci administrativně, do Indonésie vyšle pět nejlepších zemí podle žebříčku národních koeficientů. Na mistrovství světa hráčů do 20 let tak budou startovat týmy Anglie, Francie, Itálie, Nizozemska a Portugalska.

„Bohužel jsme tímto zůstali mimo hru. Pro nás je to obrovská škoda, protože jsme věřili, že v mládežnických kategoriích jsme konkurenceschopní. Na závěrečnou kvalifikaci jsme se dlouhodobě připravovali, věřili jsme a doufali, že bychom se mohli objevit i na mistrovství Evropy. Tam už se mohlo stát cokoliv, bylo by to o pár zápasech a třeba bychom měli šanci se probít i na mistrovství světa. Toto rozhodnutí UEFA je pro nás bohužel smutné, ale v této těžké době se asi dalo očekávat a musíme si počkat na další sezony,“ uzavřel na webu fotbal.cz Poborský.

Chovancův pád. Smutný příběh muže, který padl ve hře někoho jiného