Kritizoval – byl vyloučen z FAČR. Malík, Pauly a spol. by teď měli jít sami. Grégr: Výzva 2021 říkala pravdu

Kritizoval – byl vyloučen z FAČR. Malík, Pauly a spol. by teď měli jít sami. Grégr: Výzva 2021 říkala pravdu
ČTVRTEČNÍ OFSAJD PAVLA PROCHÁZKY

Předseda FAČR Martin Malík svým pondělním prohlášením, že současnou situací v českém fotbale, vzniklou Berbrovou kauzou, jsou vinni všichni, třeba tím, že na chyby včas neupozorňovali, urazil čestné a odvážně funkcionáře. Především ty, kteří tyto donebevolající přehmaty veřejně pranýřovali a byli za to právě vedením FAČR či jeho „rozhodčími“ tvrdě trestáni. Předseda, dnes už „jen“ čestný, třetiligových Živanic Petr Špaček byl dokonce za to, že svou pravdu, která se nyní jasně prokázala i v policejních odposleších, vyloučen z FAČR!

Už kvůli tomu by měli předseda Martin Malík i Jan Pauly starší, šéf Etické komise FAČR, jež o případu rozhodovala, ze svých vrcholných funkcí odstoupit. Ostatně Petr Špaček na svůj nedávný případ Malíka a spol. nyní upozornil otevřeným dopisem. Stejně tak se rázně v médiích ohradil šéf ligových Teplic Pavel Šedlbauer, jenž rovněž dlouhodobě na řádění zdivočelých sudích poukazoval. Výsledek? Náčelníkovo komando s píšťalkami a praporky teplický tým permanentně na hřišti trestalo, v Opavě třeba Severočeši dohrávali v devíti lidech.

Za kritiku šikanózní kontrola

A těch pár statečných funkcionářů v okresech?

Předseda Okresního fotbalového svazu v Prachaticích a odvážný kritik poměrů v českém fotbale Jiří Trněný o tom ví své. „Když jsme si dovolili některé věci kritizovat a odmítli jsme se chovat jako poslušné stádo, tak u nás v Prachaticích berbrovci zařídili šikanózní kontrolu. Rozhazovali papíry a faktury po zemi, dostali za úkol něco najít. Když nic nenašli, protože účetnictví máme v dokonalém pořádku, odjeli naštvaní s nepořízenou,“ vypráví prachatický rebel Jiří Trněný. Ovšem vrchnostenská šikana vůči odbojným Prachaticím kontinuálně pokračovala.

A teď dělá strahovské vedení FAČR mrtvého brouka. Kdybychom se o Berbrově kauze nedozvěděli z médií, tak nic nevíme, nikdo nás dosud o ničem ze Strahova oficiálně neinformoval. Přitom předtím různé nesmyslné příkazy, třeba o tom, že každý člen FAČR musí mít svou vlastní mailovou adresu, chodily s výhrůžkami velmi rychle,“ dodává Trněný.

Opustit místo by měl i Pauly junior

Ty maily rozesílal generální sekretář FAČR Jan Pauly mladší, absolvent plzeňských prav, syn zmíněného předsedy Etické komise, děkana plzeňské právnické fakulty. Pauly junior, který se loni mj. proslavil tím, jak předává slávistům Superpohár v módních zkrácených kalhotách bez ponožek, činil na nedávné zářijové valné hromadě nepřípustný a nevhodný nátlak na prvního místopředsedu FAČR za Moravu Zdeňka Zlámala.

Proč? Protože Pauly, který by se jako asociační zaměstnanec měl chovat výsostně neutrálně, zcela nevhodně až hystericky „kopal“ za Berbrův průhledný zájem ohledně povinného členství ženy ve výkonném výboru FAČR.

I Pauly junior by tedy měl být ze své funkce odvolán. Schopní lidí, kteří by do valné hromady FAČR mohli funkci generálního sekretáře vykonávat, na Strahově jsou. Třeba zkušený futsalový funkcionář Otakar Mestek.

To, že v pondělí na své funkce ve výkonném výboru rezignoval Roman Berbr a ve středu jeho manželka Dagmar Damková, je dobře. Otázkou ovšem zůstává, zda je pro český fotbal vhodné, že ho v UEFA a FIFA stále reprezentuje žena funkcionáře obviněného z fotbalové korupce a zpronevěry. Damková si totiž své mezinárodní funkce v komisích rozhodčích ponechala. 

Malíka by mohl vystřídat Zlámal

Nyní pracuje výkonný výbor FAČR v deseti lidech, minimálně může být podle norem sedmičlenný. Předseda Malík mluvil o tom, že se pokusí o získání důvěry se současným vedením.

Vzhledem k tomu, že v názorové opozici vůči Berbrovi byli jen dva moravští členové – místopředseda Zdeněk Zlámal a šéf Řídící komise pro fotbal na Moravě Pavel Nezval, zní až to úsměvně. S určitou nadsázkou to je, jako by o důvěru veřejnosti po Jakešově rezignaci v listopadu 1989 usilovali Štrougal s Biľakem.

Největší Berbrovy opory – středočeský předseda Liba, karlovarský šéf Votík, jemuž se na strahovských chodbách přezdívalo „Berbrův řidič“, a pardubický náčelník Blaschke, jenž dostával za podporu „Taťky“ přednostně státní dotace – by měly ze svých funkcí rovněž odejít. A Malík by měl do volební valné hromady zůstat maximálně řadovým členem výkonného výboru, svou funkci by mohl předat moravskému místopředsedovi Zlámalovi, který si na rozdíl od něj s Berbrem nijak nezadal, ani ho nevolil.

To, že se ligové kluby – vyjma Teplic – chovají stále nanejvýš alibisticky až zbaběle a některé Malíka dokonce veřejně podporují, mě nijak nepřekvapuje. Naštěstí ty za dané situace nemají až tolik hlasů, aby dokázaly na valné hromadě FAČR cokoli prosadit.

Grégr: „Na valnou hromadu s novými delegáty“

„Kauza Berbr ukázala, že vše, na co jsme už loni poukazovali a kritizovali, byla pravda. Skutečnost je ještě horší. Stejně jako jsem říkal, že Jozef Chovanec, jehož jsem respektoval jako hráče a trenéra, nemá ve funkci předsedy komise rozhodčích FAČR co pohledávat. Nyní se to projevilo v plné nahotě,“ říká Ivan Grégr, bývalý respektovaný mezinárodní rozhodčí a hlavní tvář iniciativy Výzva 2021.

Ta od roku 2019 coby jakési fotbalové Občanské fórum neformálně spojuje několik opozičních skupin v českém fotbale – například spolek Čistý fotbal nebo bývalé funkcionáře, kteří museli ze svých pozic na protest proti Berbrově činnosti odejít či „byli odejiti“, a další osobnosti, i z oblasti kultury, jimž není osud českého sportu číslo jedna lhostejný.  

 „Teď je nejvyšší čas na změnu. Hlavně je třeba, aby se do služeb fotbalu  v okresech a krajích nyní přihlásili dosud starými strukturami odstrkovaní čestní lidé, aby se stali delegáty jarní valné hromady a aby na ní zvolili takové vedení FAČR, které nebude dělat českému fotbalu celospolečenskou i mezinárodní ostudu. Výzva 2021 proto udělá vše, co bude v jejich silách. O to víc si ale teď vážíme všech našich signatářů, kteří se k nám připojili ještě za tvrdé Berbrovy vlády. Ať už to byli internacionálové Ladislav Vízek či Luboš Kubík, bývalí ligoví hráči jako Roman Hogen či Libor Koller, nebo rozhodčí Evžen Amler či Andreas Drastík a někteří další,“ dodává Ivan Grégr s tím, že on sám už ve fotbale žádné ambice nemá, ale protože ho trápí, kam se řítil, tak se ve věci musel nějak angažovat.