Uřízli jsme chobotnici hlavu, ale chapadla zůstala, říká Vízek o Bebrově kauze. Věří v návrat Ivana Haška?

Uřízli jsme chobotnici hlavu, ale chapadla zůstala, říká Vízek o Bebrově kauze. Věří v návrat Ivana Haška?
ROZHOVOR

Korupční a sázkařská aféra, která v minulých dnech nemilosrdně smetla těžké fotbalové váhy jako Romana Berbra či Jozefa Chovance, samozřejmě nenechává chladným ani slavného glosátora a kritika Ladislava Vízka. Ostatně už jen proto, že poprvé v životě čelí žalobě, kterou na něj před čtyřmi lety podal za údajné znevážení dobrého jména právě Berbr. Jaký má na něj Vízek nyní názor? Proč by měl podle něj předseda FAČR Martin Malík rezignovat či co soudí o možném comebacku Ivana Haška?

Co vlastně říkáte na to, že je Roman Berbr ve vazbě?

Svým způsobem je mi ho i líto. Být ve vazbě je ostudou každého člověka. Slyšel jsem Míru Peltu, jak říkal, že jedna noc tam je jako jeden rok života. Být v cele a uvědomovat si všechny ty okolnosti, které vás tam přivedly, to není nic záviděníhodného. Zrovna Berbr si to ale zaslouží. To, jak se choval k ostatním lidem, ten jeho narcistický výraz… To jsem se rozvášnil hned na začátku rozhovoru!

Není se co divit, když na vás sám Berbr podal trestní oznámení. Cítíte teď zadostiučinění?

Trochu ano. Já jsem čestnej kluk z vesnice, a když na mě někdo podá žalobu s tím, že se mám omluvit ve všech denících a navrch přidat sto tisíc korun… Přitom já vlastně nic neprovedl. Celé se to týká kauzy, kvůli které je teď Berbr ve vazbě. Určitou satisfakci tedy cítím, to je pravda. V téhle chvíli bych navíc mohl žalovat já jeho, ale dělat mu to nebudu. Tím bych se jen dostal do světa, který mi je cizí. Já vím, že jsem toho pro český fotbal udělal mnohem víc než on, a to mi stačí. Navíc abych řekl pravdu, tak já vězení Bebrovi ani nepřeji. Zároveň si ale nejsem vůbec jistý, jestli by tam neměl právem skončit. Třeba Pelta se do problémů dostal taky, ale ten se přerostl sám a nikdy si nehrál na ředitele zeměkoule. Je to dobrosrdečnej chlap a nikdy jste o něm neslyšel, že by snad někoho urážel. To Berbr je úplně jiný. Třeba Ivo Lubas mi jednou říkal, že když šel Berbr na FAČRu po chodbě, tak všichni zalézali do dveří, aby ho nemuseli potkat. Něco mi říká, že takový člověk by si asi taky měl aspoň něco vytrpět.

V jaké fázi je vlastně žaloba vůči vaší osobě?

Pořád to není uzavřené. Přitom všechny soudy s rozhodčími Berbr prohrál a jsem si jistý, že prohraje i ten se mnou. On je ale tak ješitný, že ty spory, které nedopadnou podle jeho představ, žene  odvoláním ještě výš. Asi žije v nějaké své bublině. Jenže časy, kdy mu šly soudy na ruku, jsou zkrátka asi pryč. Tímto mu tak navrhuji, ať předejde další ostudě a tu žalobu na mě stáhne. Já na to zapomenu a basta. Když ho ale příště někde potkám, tak radši přejdu na druhý chodník. Aby na mě totiž nebyl ještě zlej, až ho pustí ven. U něj je možné úplně všechno.

V médiích jste už zmínil, že aby se fotbal očistil, tak se musí zbavit všech berbrovců, tedy těch, kteří Berbra volili. Je to podle vás reálné?

Je, ale já už se toho nedožiju. Fotbal se každopádně musí vyčistit zespodu a tam byl Berbr nejsilnější. Proto říkám, že hlavu jsme té chobotnici sice uřízli, ale chapadla zůstala a není jich zrovna málo. Mimochodem, víte co mě fakt mrzí? Ví se o mně, že si rád vsadím Fortunu, a teď vyšlo najevo, že Berbr u spousty zápasů věděl, jak nakonec dopadnou. Ti rozhodčí mu v tomhle šli na ruku. Vybavuji si situace, jak jsem kamarádům ukazoval tiket a oni se mě ptali, kdo ten zápas píská. Já na to vždycky reagoval, že to je přece jedno. Jak vidíte, tak nebylo. Že se ovlivňovaly výsledky, mě štve ze všeho nejvíc. A sám jsem zvědavý, kudy se celá ta kauza bude ještě ubírat. Vím však jistě, že to Berbr nebude mít jednoduché. Už jen proto, že ho fotbalový národ nemá vůbec rád. Teď je ovšem potřeba, aby to po něm převzali lidé typu Ivana Haška nebo Rudolfa Řepky. Jen nevím, jestli to oni sami budou chtít.

A není spíš řešením změna celého volebního systému do vedení FAČR? Aby už nebyla taková moc v rukou delegátů?

To si nemyslím. Podle mě je nejdůležitější, aby zmizel strach ze jména Berbr. Vždyť já sám s několika delegáty mluvil a oni sami mi říkali, že kdyby třeba někdy hlasovali jinak, tak by je Berbr prostě zničil. Většina z nich se už teď ale nemá čeho bát, tak se to snad musí nějak projevit. Podle mě by se každopádně měla svolat mimořádná valná hromada, kde by se zvolilo nové vedení FAČR.

Zmínil jste vašeho velkého kamaráda Ivana Haška, který předsedou FAČR už jednou byl. Mohl by teď podle vás zvažovat svůj návrat do funkce?

Doufám, že jo. Dokonce mám informace, že už někdo sbírá hlasy pro Ivanovu podporu. Já bych ho zpátky viděl samozřejmě rád, zvlášť když vím, že tenkrát odešel hlavně kvůli Berbrovi. Stejně jako mnoho dalších měl totiž pocit, že všechno řídí valná hromada, kde měl Berbr svoje lidi. A ani Ivan tohle neměl jak prorazit. Byl z toho tenkrát dost zklamaný a upřímně si nejsem jistý, zda by měl do té funkce znovu chuť. Tak jako tak by ale nejdřív musel odejít snad celý výkonný výbor včetně pana předsedy. Bez toho se dopředu nehneme. Nejférovější ze všeho by ostatně bylo, aby odešli všichni ti, co volili podle Berbra. Ale toho se samozřejmě nedočkáme.

Váš názor na to, zda by měl předseda Martin Malík rezignovat, je tedy zřejmý…

Proti Malíkovi osobně nic nemám. Ale zeptejte se ho, kdo ho do té funkce dosadil… Místo něj tam mohl být Fousek, vzdělanej chlap a profík každým coulem. Ale nedostal to, protože na rozdíl právě od Malíka neměl podporu Pelty a Berbra. A jak tihle dva dopadli, je každému jasné.  Za jedním se vazba ještě ani nezavřela a už tam sedí druhej.

Ještě se zeptám na další smutnou postavu celé aféry, a to dnes už bývalého předsedu rozhodčích Jozefa Chovance. Člověku ho je skoro až líto, když si uvědomí, že on mezi tyto lidi přece nejdřív nepatřil…

To máte pravdu. S kým se vlastně spolčil, si Pepa podle mě nejdřív ani neuvědomil. My ho máme všichni rádi, ale nakonec to semlelo i jeho. A jinak to skončit ani nemohlo. Zkrátka potkal hodně špatné kamarády. Tím myslím hlavně Rogoze (sportovní ředitel Vyšehradu), která si ho nejspíš omotal kolem prstu. Pro kamaráda totiž uděláte takřka cokoliv. A já mám pocit, že Pepa takhle párkrát vyměnil Vyšehradu rozhodčí za ty, které Rogoz znal. Osobně je mi Pepy hrozně líto. Je to dobrý člověk, ale teď má s českým fotbalem utrum tak na deset let.