Důvody našeho zlepšení? Vyčištění kabiny i návrat Hubníka, říká trenér Sigmy Látal a chválí příchod Poulola

Důvody našeho zlepšení? Vyčištění kabiny i návrat Hubníka, říká trenér Sigmy Látal a chválí příchod Poulola
ROZHOVOR

Během uplynulé sezony musel občas čelit pochybnostem, zda je právě on tím správným nástupcem oblíbence olomouckých tribun Václava Jílka. Jenže zatímco Jílek ve Spartě absolutně vyhořel a momentálně je bez angažmá, padesátiletý stratég Radoslav Látal na podzim dokazuje, že může být pro Sigmu možná ještě zajímavější volbou než jeho předchůdce. V čem vidí hlavní body herního i výsledkového progresu a proč zatím hájí letní posilu Dominika Radiče, který toho dosud mnoho nepředvedl? 

Z posledních čtyř kol před nucenou pauzou jste vytěžili skvělých deset bodů. O to víc asi můžete litovat, že ta koronavirová stopka přišla právě teď, mám pravdu?
To ano. My jsme ostatně litovali už té první pauzy na jaře, která nás zastihla po třech výhrách v řadě. Ta přestávka nás tehdy zabrzdila a naše výsledky po ní už nebyly dobré. Tak doufejme, že teď se začne hrát podstatně dřív a my neprojdeme něčím podobným. Začátek podzimu jsme totiž měli fakt slušný. I kluci si začali víc věřit a byli správně nahecovaní. Ale uvidíme, co s námi provede to nucené volno.

Pokud půjde všechno podle plánu, tak už poslední říjnový víkend by se mělo zase začít hrát. Věříte tomu?
Podle mě se příští týden hrát ještě nezačne. Ale doufám, že aspoň toho sedmého listopadu bychom se už mohli na hřiště konečně dostat.

Jak je pro vás coby pro trenéra náročné, že pořád nevíte, kdy přesně opět budete hrát zápasy?
Samozřejmě dost. Ta první pauza byla ale ještě mnohem horší. Nehrálo se fakt dlouho, navíc kluci museli být nějaký čas jen zavření doma, takže jsme nemohli ani trénovat. To teď možné je, zápasové vytížení vám však stejně žádný trénink nenahradí. Je to pocit, jako když se furt na něco připravujete, ale to samotné vyvrcholení vaší snahy prostě vůbec není... Já jen doufám, že ta pauza na nás nebude tak znát, až se liga opět rozjede.

Do pauzy jste vstoupili na parádním čtvrtém místě tabulky. V čem vidíte největší zlepšení oproti jarní části sezony?
Těch faktorů je víc. Zaprvé se vyčistila kabina, která je teď úplně jiná než dřív. Kluci jsou správně nastavení a velmi dobře pracují. I během letní přípravy jsem poznal, že tohle mužstvo chce něco dokázat. Velmi nám v tom pomohl i příchod Romana Hubníka. Právě on je tou správnou vůdčí osobností, která tmelí partu a na hřišti to diriguje. Teď nám ale odešel Venca Jemelka, což určitý zásah do sestavy je. Tak uvidíme, co to s námi udělá.

Jemelka měl ze Sigmy nakročeno už v zimě, vedení ho ale do Kazachstánu prodat nakonec odmítlo. Brali jste nyní při jednání s belgickým Leuvenem v potaz možnost, že stejný výsledek by už hráče mohl hodně zlomit?
Určitě. Zároveň chci ale říct, že i když napoprvé jsme Vencu ještě nepustili, on se zachoval jako ryzí profesionál a dál na sobě dřel. Na hřišti ani v kabině na sobě nedával nic znát. I proto mě těší, že mu ta cizina vyšla aspoň teď. Jsem za to rád, protože Vencovi to opravdu přeji. Snad se mu tam bude dařit aspoň stejně jako u nás.

Zmínil jste jméno Romana Hubníka. Je právě on tím lídrem, který na jaře tak chyběl?
To rozhodně je. Když si třeba vezmete naše podzimní zápasy s Libercem či Zlínem, které jsme vyhráli shodně 1:0, tak na jaře jsme podobný typ utkání dovedli maximálně k remíze. Na konci jsme totiž často inkasovali a ty body nám pak samozřejmě chyběly. S tak zkušeným hráčem vzadu už jsme ale schopní si vedení i udržet a dovést zápas vítězně až do cíle. Právě v tom vidím největší rozdíl oproti minulé sezoně.

Sigmě se daří i přesto, že se v létě vrátil do Sparty probuzený střelec z jara Lukáš Juliš. Čekal, jste, že se jeho přínos podaří tak hladce nahradit?
Slovo hladce bych asi nepoužil, ale určitě jsem rád, že se nám uzdravil Martin Nešpor. Měl poměrně dlouhou pauzu, ale dokázal se do toho zase dostat. Stejně jako Šimon Falta, kterému to tam začalo padat taky. S jednotlivci se pak chytlo celé mužstvo, které si rázem na hřišti dovolí mnohem víc než dřív. Každý se najednou snaží udělat něco nadstandardního, což velmi často rozhoduje zápasy.Jako náhrada za Juliše přišel v létě Chorvat Dominik Radič, jenž ale v lize zatím odehrál jen dvanáct minut se Spartou. Nečekal jste, že si o místo řekne trochu víc?
Čekal, to se musím přiznat. Ale Radič to teď nemá lehké, protože když se daří, tak nemáte důvod do toho moc sahat. Další věcí je, že se chytil i Zifčák. Sice ne na hrotu, ale na pravém křídle, kde pomáhá vyhrávat zápasy. O to to má Radič ještě složitější. Navíc když přišel ze slovinské ligy, která není tak rychlá ani důrazná jako ta česká. Prostor ale určitě dostane a věřím, že o něm ještě hodně uslyšíme.

Ve velmi dobré formě zato hraje Falta, jemuž ale stejně jako Davidu Houskovi vyprší po sezoně smlouva a oba touží si vyzkoušet zahraničí. Věříte, že úspěch Sigmy v sezoně by je mohl v týmu ještě udržet?
Abych byl upřímný, moc nevěřím tomu, že by tu díky tomu zůstali i pro ročník příští. Oba zde hrají už dlouho, své už pro klub odvedli. Táhne je to ven a já to samozřejmě respektuji. Na českou ligu jsou oba hodně nadstandardní hráči a bude těžké je nahradit, ale to se nedá nic dělat. V létě budou bez smlouvy, takže zájem zvenku o ně určitě bude.

Další zajímavou tváří a velkým lákadlem pro fanoušky je francouzská defenzivní posila z Getafe Florent Poulolo. Proč jste si vybrali právě jeho?
Je to hráč, o kterého jsme dlouho bojovali. V Getafe hrál za rezervní mužstvo, ale nakoukl i do A-týmu a nabídek měl víc. Nakonec se rozhodl pro nás a my jsme za to samozřejmě rádi. Španělská liga je ale samozřejmě trochu jiná než ta česká. Poulolo si tak nejdřív musí zvyknout na odlišný styl fotbalu a trochu přidat na důrazu. Je to ale hráč, v němž třímá obrovský potenciál.

V čem jsou jeho hlavní přednosti?
Hlavně v rozehrávce a práci s míčem. Má skvělou fotbalovou techniku, navíc i ideální postavu na hlavičkové souboje. Až si zvykne na náš fotbal, věřím, že pro nás bude hodně platným hráčem. 

Ještě bych se vrátil k prvním dvěma ligovým kolům, které jste kvůli covidu sledoval jen v televizi. Trpěl jste mnohem víc než přímo na lavičce?
To bylo něco hrozného. Celé léto připravujete svůj tým na začátek soutěže a pak se dva dny před úvodním kláním dozvíte, že jste nakažený koronavirem. Byly to pro mě celkem těžké chvíle, ale o to víc jsem rád, že to mužstvo zvládlo i beze mě. Ty dva zápasy navíc v pohodě odkoučoval náš sportovní manažer Láďa Minář.

Jak jste se vlastně s covidem popasoval po zdravotní stránce?
Měl jsem štěstí, že mě ta nemoc nezasáhla v plné palbě, ale snad jen z nějakých 20 %. Ovšem jelikož beru prášky na tlak, jsem v ohrožené skupině a přiznám se, že jsem z toho měl i trochu obavy. Byl jsem tenkrát hodně unavený a přes den pořád polehával. Třeba horečky jsem ale neměl vůbec.

Jen zdálky budete mužstvo sledovat i v nejbližším ligovém kole. Avšak nikoliv kvůli covidu, nýbrž kvůli červené kartě, kterou jste dostal během posledního duelu s Plzní. Už jste si tak aspoň vyzkoušel, jaké to je…
Tak já byl na tribunu vykázán už tolikrát, že těch zkušeností mám v tomhle víc, než bych sám chtěl (směje se). Už jsem na to zvyklý. Ale uznávám, že je to špatně, že bych hráčům měl jít příkladem. Bohužel ty emoce ve mně někdy bouří až moc. Sám vím, že na tom musím ještě hodně zapracovat.

Rozehnal: Sigma byla rozjeta a stoplo se to, ale na to se nesmíme vymlouvat a jet dál