Kouč Brna Machálek: Dreksa je náš klíčový hráč, Pachlopník si musí srovnat hlavu

Kouč Brna Machálek: Dreksa je náš klíčový hráč, Pachlopník si musí srovnat hlavu
ROZHOVOR

Konečně vítězství! Takový  pocit si v minulém kole FORTUNA:LIGY užili fotbalisté Zbrojovky Brno, kteří po koronavirové pauze porazili 1:0 Jablonec. Klíčem k úspěchu byla pevná defenziva,  kterou poprvé v ročníku dirigoval uzdravený Pavel Dreska. Proč se naopak jen v roli střídajícího hráče objevil na hřišti Ondřej Pachlopník a v čem tkví jeho největší problém, i na to jsme se zeptali trenéra Moravanů Miloslava Machálka.

Jak jste si vychutnal vůbec první ligové vítězství v sezoně?
Sami jsme se dostali do situace, kdy je pro nás každý zápas klíčový. Na Jablonec jsme se zodpovědně nachystali a dokázali zvítězit. Já jsem za tu výhru samozřejmě moc rád.

Neměl jste přitom trochu obavu, co s mužstvem udělá ta neplánovaná koronavirová pauza? Dle výkonu to ovšem vypadá, že zrovna Brnu přišla vhod…
Víte, já se o té pauze ani nechci příliš bavit. Ten covid je snad dneska úplně všude… My jsme ale dokázali reagovat na problémy, které nám přinesl. Pozitivní pro nás je, že se nám uzdravil Pavel Dreksa, jenž je pro nás klíčovým hráčem. Jeho přínos byl vidět i samotném utkání, v němž jsme měli daleko organizovanější defenzivu než v zápasech předtím.

Nejdřív nastal odklad o dva týdny, pak z toho byly týdny tři. Jak jste jako trenér snášel pocit, že jste prakticky nemohl vědět, který soupeř vás bude čekat nejdříve?
Vnímali jsme signály, které tady byly. A když jsme v úterý zjistili, že by se v neděli skutečně mělo hrát, tak podle toho i změnili náš tréninkový režim. Začali jsme s přípravou konkrétně na Jablonec a výsledek ukázal, že jsme udělali dobře.

Bral jste jako výhodu, že jste díky té pauze měli dlouhý čas na hlubokou analýzu vašich podzimních výkonů?
Myslím, že hluboká analýza ani nebyla potřeba. Bylo jasně patrné, že nám zkrátka chyběl lídr v defenzivě. O pauze jsme se však hodně věnovali i naší tělesné připravenosti, protože se ukázalo, že ta adaptace na ligový fotbal pro nás byla celkem složitá. To ale přičítám i několika zraněním a covidu. Tedy nepříjemnostem, které nás v úvodu sezony poznamenaly.Vyzdvihl jste Pavla Dreksu, který proti Jablonci výrazně pomohl k teprve druhé nule v této ligové sezoně. Je pro vás právě on momentálně vůbec nejdůležitějším členem kádru?
Už ve druhé lize jsme kvůli covidu hráli hodně zápasů rychle za sebou, ve kterých jsme byli velmi rádi, že je Pavel zvládl všechny odehrát. Velkou smůlou bylo, že se na předzápasovém tréninku se Spartou zranil, což si vyžádalo šest týdnů. Ano, je pro nás klíčovým mužem a i kluci hrají úplně jinak, když je na hřišti.

Netradičně v útoku nastoupil Rudoff Reiter, který ale musel po 30 minutách střídat. Jak se vám líbil jeho výkon?
To byl náš taktický záměr. Ruda Reiter je pro nás posilou a podává zajímavé výkony. Přemýšleli jsme o tom, že Jablonec je zranitelný v defenzivě, tak jsme Rudu nasadili do útoku. A mrzí mě, že musel ze zdravotních důvodů střídat, protože podle mě by prosadil i gólově.

Jak vážné to s ním je?
Ruda utrpěl svalové zranění a v pondělí absolvoval první vyšetření. Snad by nemělo jít o nic vážného.

Jen v roli střídajícího hráče se na place objevil talentovaný Ondřej Pachlopník, jenž v první lize zatím nasbíral pouze jednu asistenci a žádný gól. Nečekal jste, že na tom v tomto směru bude trochu lépe?
Když se mě někdo zeptá, kdo je momentálně největší talent Zbrojovky, tak každému odpovídám, že určitě Ondra Pachlopník. Ten chlapec má nesmírné předpoklady, ale ještě si nesrovnal hlavu. To je ovšem jeho problém. Až to udělá a nastaví se tak, že se bude chtít za každou cenu prosadit, tak bude výborný.Vidíte i v tomhle jistou podobnost s Milanem Pacandou, k němuž je často přirovnáván?
To bych zase neřekl. Já jsem Milana úplně neznal, ale u Ondry je problém v tom, že se mu nechce začít tvrdě dřít. Navíc je náchylný na zranění a nemoci. Až se ale tohle všechno srovná, tak bude fakt dobrý. Jsem přesvědčen o tom, že ještě neřekl poslední slovo.

Ani na lavičce nebyl proti Jablonci Ondřej Vaněk. Z jakého důvodu?
Ondra Vaněk byl mezi marody. Žádnou senzaci v tom nehledejte.

Vaším příštím soupeřem bude poslední Příbram. Vnímáte to jako ideální šanci k zisku dalších tří bodů?
Tahle utkání bývají daleko těžší než ty, ve kterých můžete jen překvapit. Příbram se navíc prezentuje velice agresivním fotbalem, takže to bude hodně těžký zápas. Ale přiznávám, že bychom výsledek s Jabloncem degradovali, kdybychom na něj nedokázali navázat tím, že porazíme Příbram.