V každém utkání jsme byli vyrovnaným, ne-li lepším týmem, říká kouč Karviné Jarábek průběhu ligové sezony

V každém utkání jsme byli vyrovnaným, ne-li lepším týmem, říká kouč Karviné Jarábek průběhu ligové sezony
ROZHOVOR

Když bookmakeři Fortuny vypisovali v létě kurzy, kdo bude prvním odvolaným trenérem ligového ročníku, černého Petra dostal lodivod Karviné Juraj Jarábek. Ten si toho samozřejmě dobře všiml, ale zůstal nad věcí. A teď se může usmívat, protože o svou trenérskou budoucnost bojují zcela jiná jména. Vydrží však Slezanům současná pohoda aspoň do konce podzimní části? 

V dosud jediném odehraném kole po koronavirové pauze jste porazili 2:1 Bohemians. Jak moc jste rád, že jste si při restartu ligy připsali vítězství?
Myslím, že na restart soutěže se těšila doslova celá FORTUNA:LIGA. Všichni už byli v jistém napětí, kdy se zase začne hrát, což samozřejmě platilo i pro nás. Proti Bohemce jsme měli velmi dobrý vstup do zápasu, ale postupem času se hra vyrovnávala. V závěru to už byl soupeř, kdo hrál častěji na míči, ale my už jsme náš náskok udrželi a i díky VAR získali tři body.

Byl pro vás restart soutěže výsledkově o to důležitější, že na jaře jste po koronavirové pauze kráčeli od porážky k porážce?
Samozřejmě. Oproti jaru jsme se teď do ligy vrátili vítězstvím a v podobném trendu určitě budeme chtít pokračovat dál. Máme kvalitní tým a o pauze jsme ještě dobře potrénovali,  takže už se těšíme na nejbližší zápas v Olomouci.

Nemrzí vás trochu, že se stihlo odehrát jen jedno kolo FORTUNA:LIGY a pak nastala přestávka další, ta reprezentační?
Trochu ano, ale s tím jsme nemohli nic dělat. Termínovka je nějak daná a všechny kluby se jí musí přizpůsobit. Na to nezvyklé volno zase naváže frmol v prosinci, kdy se musí odehrát spoustu utkání. To je však pro každý tým stejné a my to bereme jako fakt.

Jak se vlastně díváte na současné výsledky v sezoně? Karviná je na sedmém místě ligové tabulky, takže z tohoto pohledu musí vládnout spokojenost…
Určitě, moc si toho vážíme. Je to dobrá vizitka celého týmu, který dosud předváděl velmi dobré výkony. Prakticky v každém utkání jsme byli vyrovnaným, ne-li lepším mužstvem. Jen škoda třeba toho zápasu se Spartou, kdy nás obrat ve druhé půli připravil o body. Celkově jsem ale s dosavadními výkony v lize samozřejmě spokojený.

Cítíte trochu zadostiučinění poté, co vás sázková kancelář FORTUNA, hlavní partner soutěže, pasovala před sezonou na prvního odvolaného kouče ligy?
Tyhle věci vůbec neřeším, ty jsou věci médií. Fotbal je i o sázkách a spekulacích, ale já už jsem natolik zkušený trenér, že mě něco takového absolutně nerozhodí. Pro mě je hlavní jen můj tým, abych byl vždy soustředěný na svou práci.

Takže se na Fortunu za tento odhad nezlobíte?
Ale vůbec ne. Je to jejich job i zábava. Lidé se sázením baví, takže za mě je tohle zcela v pořádku.

Zpátky ke Karviné, do které v létě přišlo spoustu nových tváří. Která z nich vám zatím dělá největší radost?
Jmenoval bych všechny. Je to výsledek dobré práce všech lidí, co se v Karviné podílejí na přestupech. Jasně, ne každý hráč se musí vždycky povést, ale když máte kvalitně propracovaný skauting, tak se máte o co opřít. Stejně jako v létě, kdy jsme se posílili o takový mix starých a mladých hráčů. Podle mě už všichni z nich naznačili předpoklady, kvůli kterým do Karviné přicházeli.

Karviná leží v koutech republiky, kam není snadné lákat posily. Nebyl jste proto v létě trochu překvapený, když se podařilo přivést kvalitu v podobě Michala Papadopulose či Filipa Twardzika?
Přiznám se, že ano. A že naprosto rozumím tomu známému vyjádření Boba Páníka, že před Moravou leží nějaká demarkační čára, přes kterou neprojde ani myš. I já měl vytipované různé hráče, kterým se sem ale od začátku moc nechtělo. To už je holt takový úděl klubů z těchto regionů, ale nevadí. Zároveň totiž tvrdím, že stejně musíte mít v kádru jen ty kluky, kteří za klub chtějí vážně hrát. A z nich vždy vystřelí někdo, kdo potáhne mužstvo vzhůru.

Co říkáte na výkony Papadopulose, zřejmě vůbec největší letní posily?
Je zřejmě, že nejlepší fotbalová léta už má Michal pochopitelně za sebou. Ale je to výborný hráč i člověk a já jsem přesvědčen o tom, že nám ještě hodně pomůže.

A ještě se zeptám na nadcházejícího ligového soupeře, kterým bude rozjetá Sigma Olomouc. Jedete si na Hanou pro tři body?
Tři body chceme vždycky, ale respektujeme kvalitu Sigmy a víme, že nás čeká hodně těžký zápas. Určitě se ovšem připravíme co nejlépe, jak jen budeme moct a a zkusíme to soupeři co nejvíce znepříjemnit.