Trenér Dynama Horejš: Ultimátum jako Hejkal jsem nedostal, Van Buren nám ještě hodně pomůže

Trenér Dynama Horejš: Ultimátum jako Hejkal jsem nedostal, Van Buren nám ještě hodně pomůže
ROZHOVOR

Ocitl se pod tlakem, na který odpověděl tím nejlepším možným způsobem. A sice jasnou výhrou 4:2 na Spartě, kde jeho svěřenci předvedli parádní výkon. Tím získal českobudějovický lodivod David Horejš trochu klid, ovšem jen do dnešního utkání s Bohemians. Navážou v něm jeho svěřenci na velký úspěch dalším ziskem tří bodů? 

Stačil jste si tu velkou výhru vůbec náležitě vychutnat?
Tak já myslím, že jsme si ji vychutnali všichni v klubu. Bylo to pro nás důležité vítězství, tři body jsme už totiž potřebovali jako sůl. A že jsme k nim dokráčeli zrovna na Spartě, a ještě po takovém výkonu, je pro nás samozřejmě o to cennější. Dobře ale víme, jak náročný program je teď před námi. Ta největší euforie tedy proběhla jen těsně po utkání a teď už máme v hlavách pouze souboj s Bohemkou.

Loni remíza na Spartě 3:3, nyní výhra 4:2. Stává se z vás tedy takový kat Letenských?
Takhle bych to nechtěl brát. My jsme se na ten zápas hlavně kvalitně připravili, ostatně jsme na to měli hned 14 dní. Věřili jsme tomu, že tu první výhru v lize uděláme už předtím se Zlínem, jenže bohužel se to nepovedlo. Ve druhé půle jsme se dostali do takových pasáží, kdy jsme ten zápas nezvládli. Tím jsme se dostali do nepříjemné situace, ale aspoň jsme měli dlouhou dobu na to se co nejlépe připravit na Spartu. A bylo vidět, že si kluci za tou výhrou šli.

Sparta měla skvělý vstup do sezony, ale zdá se, jako by jí i vinou mnoha absencí začal docházet dech. Viděl jste na jejím výkonu, že zkrátka není ve své kůži?
Tohle bych neřekl. A ne že by mě to nějak moc mrzelo, ale všude čteme, jak Sparta hrála špatně. Já bych to řekl trochu naopak, tedy že my jsme tam hráli hodně dobře a velice účelně. Spartu jsme k jejím chybám donutili, tak to prostě je. A musím říct, že jsme hodně vycházeli i z jejího předchozího zápasu v Plzni, kde domácí předvedli takticky hodně dobrý výkon a soupeře skoro k ničemu nepustili. Asi každý čekal, že my pojedeme na Letnou hlavně bránit. My jsme však chtěli Spartu zaskočit nepříjemnou hrou a ten zápas si tam odpracovat. Proto bych se ani ke Spartě nechtěl příliš vyjadřovat. Od toho je tam pan trenér Kotal. Já spíš řeknu, že naši kluci do puntíku splnili plán, se kterým jsme tam jeli. A když se k tomu přidaly i nadstandardní individuální výkony Van Burena, Jardy Drobného či Patrika Brandnera, tak byl z toho tenhle výsledek.

Před zápasem na Spartě se kapitánské pásky vzdal Jaroslav Drobný, který ji přenechal Patriku Čavošovi. Proč zrovna tento krok?
On se té pásky sám nevzdal. Tam šlo o to, že jsme se proti Zlínu dostali do takových momentů, kdy nám citelně chyběl někdo, kdo by zvedl prapor a naši hru usměrnil. Po odchodu Tomáše Sivoka takového hráče prostě nemáme. Bavili jsme tak se s Járou, že chceme na kluky přenést větší zodpovědnost a tímhle je vyburcovat. A myslím, že se to povedlo. Výkon samotného Patrika šel nahoru, kluci se hodně hecovali a jejich vzájemná komunikace šla určitě nahoru.

Zůstane Čavoš kapitánem až do konce sezony? Nebo by se mohlo něco změnit, až se do sestavy vrátí Jiří Kladrubský?
Takhle bych to nechtěl specifikovat. My dobře víme, že největšími osobnostmi mužstva jsou Jarda Drobný nebo právě Jirka Kladrubský. My jsme ale potřebovali, aby si tu zodpovědnost na sebe vzali i ostatní. Třeba právě Patrik, který je tu s námi déle a tu pásku si zaslouží. Když s ní bude dál hrát stejně jako proti Spartě, tak budu spokojený.

Nahoru jdou i výkony Micka van Burena. Kdy bude podle vás na maximu toho, čeho je schopný?
Věřím, že co nejdříve. Už na Spartě hrál velmi dobrý zápas. My jsme Micka hrozně moc chtěli, ale bohužel došlo k tomu, že se těsně před prvním utkáním vážně zranil. Natrhl si sval, čímž nám chyběl šest nebo sedm týdnů. Do toho se zranil ještě Pavel Šulc, takže nám vypadli hned dva dva ofenzivní hráči. V našich podmínkách je něco takového samozřejmě problém, ale nevymlouvali jsme se na to a jeli dál. Mick je pravý profesionál, své si odvedl už proti Zlínu i potom v přátelském utkání s Táborskem. Na Spartě byl ještě lepší a já věřím, že nám ještě hodně pomůže. Stejně jako my pomůžeme jemu.

Hodně se mluvilo o tom, že na Spartě hrajete o budoucnost. Cítil jste se před tím zápasem pod tlakem?
Takhle jsem to nevnímal, to říkám upřímně. Soustředil jsem se jen na věci, které jsem mohl já sám ovlivnit. To znamená na své mužstvo a na taktiku, kterou jsme se na Letné chtěli od začátku prezentovat. Podobné tlaky k fotbalu patří, nad nimi já ale raději nechci vůbec přemýšlet.

Ultimátum, jaké dostal teplický kouč Stanislav Hejkal, který po porážce s Bohemians musí Spartu porazit, nebo v klubu končí, jste tedy neměl?
V tomto duchu se mnou nikdo nemluvil. Nespokojenost s výsledkem v zápase se Zlínem tam byla, to říkám na rovinu, ale tu jsem cítil i já sám. Scházelo nám i trochu štěstí, které se k nám naopak přiklonilo právě na Spartě. Ale jak říkám, šli jsme tomu naproti.

Teď vás čekají doma Bohemians. Byl byste hodně zklamaný, kdyby jste po výhře z Letné nedokázali bodovat?
Doma chceme samozřejmě vyhrát, ale také víme, že to bude hodně těžký zápas s velmi kvalitním soupeřem. Ten zápas navíc bude úplně jiný než ten na Spartě. Hned tam jsem ale říkal, že tři body z Letné pro nás budou mít cenu zlata jen v případě, že na ně navážeme vítězstvím proti Bohemians.

Kotal oklikou kritizoval Rosického? Poté, co se Trpišovský přestal bát cizinců, začala jeho africká Slavia zase válet