Liga mistrů bez skupin?! S 32 či 36 týmy. Reakce UEFA na hrozbu velkoklubů s jejich European Premier League

Liga mistrů bez skupin?! S 32 či 36 týmy. Reakce UEFA na hrozbu velkoklubů s jejich European Premier League
KOMENTÁŘ

I v českých médiích (Sport.cz, FotbalPortal.cz) se už objevily důležité informace o tom, že Evropská fotbalová unie (UEFA) by měla již v prosinci představit nový formát Ligy mistrů. Podle britského deníku The Times budou nejprve její představitelé v tomto týdnu jednat o návrhu s nejlepšími kluby žebříčku UEFA a v průběhu měsíce jej představí veřejnosti. Nově by se Liga mistrů mohla hrát po vzoru basketbalové Euroligy v ligovém formátu, tedy bez rozdělení do skupin.

Deset zápasů s vylosovanými soupeři

Mimochodem i současný skupinový model fotbalové Ligy mistrů, který se používá od začátku 90. let minulého století, se nechal inspirovat bývalým basketbalovým PMEZ, kde byl uplatňován o více než dvacet let dříve.

A jak by měla nová Champions League vypadat? Každý z 32 týmů by v základní části hrál s deseti soupeři, body by se počítaly do celkové tabulky a šestnáct nejlepších celků by postoupilo do vyřazovací fáze. Hrálo by se tzv. švýcarským systémem, který se uplatňuje nejčastěji v šachách. Vedení UEFA mu dává přednost kvůli hrozbě přílišného množství zápasů. Nový formát soutěže by chtěla UEFA zavést v sezoně 2024/2025. Ve hře je podle The Times i rozšíření soutěže na 36 klubů.

Vedení UEFA fotbalu chce tímto krokem zamezit tomu, aby si nejbohatší kluby vytvořily vlastní soutěž. Otázkou však je, jak ke zvýšení počtu zápasů v základní části z šesti na deset přistoupí sami hráči a realizační týmy.

Projekt evropské Premier League počítal s 18 velkokluby

Shodou okolností jsme v prosincovém čísle magazínu HATTRICK, které je právě na trhu, v nové rubrice s názvem „Přestřelka“ o současném přežitém a leckdy nudném systému Ligy mistrů bouřlivě diskutovali.

„Elitní evropské fotbalové kluby by se podle televizní stanice Sky News mohly utkávat na turnaji zaštítěném mezinárodní federací FIFA. Více než dvanáct týmů z pěti nejlepších evropských lig údajně jedná o vytvoření tzv. European Premier League, která by mohla odstartovat v roce 2022. Podle Sky News se jednání účastní úřadující anglický mistr Liverpool či Manchester United. Do soutěže by se zapojilo osmnáct týmů, které by se utkávaly v průběhu sezony. Nejvýše umístěné týmy v lize by se kvalifikovaly do vyřazovací fáze. Vedení UEFA je logicky rázně proti, vedení FIFA diplomaticky vyčkává. Mně by to zas až tak nevadilo, současný model Champions League mě už dost nudí,“ napsal jsem mj. v prosincové „Přestřelce“ v HATTRICKU.

„Kdyby se to hrálo jako Liga národů s postupy a sestupy ve čtyřech divizích, tak je to fajn. Ale tahle nuda? Z šestnácti osmifinalistů ve skupinách trefíš vždycky třináct až čtrnáct. Jak říkal nebožtík Johan Cruyff, tahle Liga mistrů mě nebaví, co to je, když v ní hraje třeba Molde. Začnu se na to dívat až na jaře, když se bude hrát play off,“ dodal jsem před pár dny v „Přestřelce“.

Konec „nudy v Evropě“?

Jak se zdá, i vedení UEFA, tlačené tradiční hrozbou velkoklubů, si tuhle „nudu v Evropě“ uvědomuje a přichází rychle se svým kompromisním protinávrhem.

Server FotbalPortal.cz na základě informací The Times upřesňuje, že každý klub by v základní části odehrál deset utkání proti deseti různým soupeřům, které by určil los. Systém by byl nastaven tak, aby ubyly bezvýznamné skupinové zápasy a přibylo více vzájemných duelů mezi největšími evropskými kluby.

Po základní fázi by šestnáct nejlepších týmů postoupilo do jarního play off. Nejlepší tým tabulky by nastoupil v 1. kole vyřazovací části proti šestnáctému, druhý proti patnáctému apod. Týmy, které by se umístily v tabulce na 17. až 24. příčce, by putovaly do vyřazovací části Evropské ligy.

Původní návrh, který počítal se čtyřmi skupinami po osmi týmech a v základní fázi garantoval čtrnáct zápasů pro každý klub, byl zamítnut.

Podle předsedy EPFL (European Professional Football Leagues) Larse-Christera Olsona je u nového návrhu vysoká šance na realizaci. „Je mnohem realističtější než návrh z roku 2019,“ řekl Olsson pro The Times.

Nechme se tedy překvapit, jak to celé dopadne. Osobně jsem, ve shodě se svými výroky v prosincovém HATTRICKU, přesvědčen o tom, že než současná nuda je lepší jakákoli změna modelu Ligy mistrů. Vždyť o řadě postupujících do jarního osmifinále Ligy mistrů je rozhodnuto už po 4. kole základních skupin, tedy již po dvou třetinách. A kluby, jako Barcelona, to jen dohrávají z povinnosti bez Messiho a dalších svých hvězd s náhradníky.