Kotal: U Polidara, Součka nebo Vitíka je jen otázka času, než se prosadí v české lize ještě víc

Kotal: U Polidara, Součka nebo Vitíka je jen otázka času, než se prosadí v české lize ještě víc
OBSAHUJE OHLASY

Spartě se proti AC Milán (0:1) zranili Plavšič i Karabec, s tím, že podle Václava Kotala je problém zejména s druhým jmenovaným, jemuž se obnovilo zranění z mládežnické reprezentace. Pokud jde o nadcházející ligový souboj se Slováckem, kouč Sparty je přesvědčen o tom, že minimálně dva mladíci ze čtvrteční sestavy pro Evropskou ligu se do základu dostanou. Nejstarší trenér Fortuna:ligy si současně pochvaloval, že ušetřil trio Pavelka, Čelůstka a Dočkal a rád by se v tabulce udržel na stejném místě, na kterém se jeho tým nalézá nyní. Teď se ale ještě vraťme k prestižnímu souboji s Rossoneri, který nástupce Václava Jílka hodnotil na stránkách sparta.cz.

O tom, že oproti derby vyměnil celou základní sestavu...

"Měli jsme informace, že AC Milán tím, že je jistý postupující, bude šetřit klíčové hráče. Tak jsme říkali, že to pojmeme stejně. Mladí nemají herní vytížení. Pokud bychom hráli ještě o postup, uvažovali bychom možná jinak. Vzali jsme utkání jako test. Někteří nás přesvědčili a řekli si o šanci do ligy."

O tom, zda může být o budoucnosti Sparty postaráno...

"Nedělal bych závěry po jednom utkání. Polidar, Souček nebo Vitík ale ukázali, že mládí máme v pořádku a je to jenom otázka času, než získají více zkušeností a prosadí se ještě víc v české lize."

O tom, zda už podle něj hrál tým rychleji...

"Nechci říct, že to nebylo v pořádku. Je to dáno i kvalitou soupeře. Mně ale pořád chybí v přípravné fázi rychlejší kombinace. Ta slouží k tomu, abyste dostali do pásma mezi zálohou a obranou soupeře hráče, který má čas dát třeba průnikovou přihrávku. Soupeř byl samozřejmě nepříjemný, byl tam určitý respekt od hráčů. Myslím si, že v některých situacích se to dalo vyřešit konstruktivně. Začali jsme na jedné straně a tam jsme se chtěli prosadit přes větší počet hráčů soupeře. Místo, abychom to třeba trpělivě protočili na druhou stranu, kde počet hráčů soupeře byl menší. Pro nás byla účast v Evropské lize dobou školou. Ukázalo nám to, že máme na čem pracovat."

O tom, jak se mu v zápase líbil sedmnáctiletý Vitík...

"Výkon hodnotím komplexně. Chybělo mi ještě větší zapojení do zakládání útoků. Zapojoval se do toho Plechatý, který není tak konstruktivní jako Vitík, kterého znám už z mládeže. Škoda, že se nedostával do těch situací. Plechy minimálně třikrát vyvážel velmi dobře středem míč, ale neskončilo to přihrávkou nebo zakončením. Je to škoda, remízu jsme mohli uhrát."

O tom, že první větší prostor obdržel Minčev...

"Martin měl problémy s kondicí, když přišel. Pak měl covid, byl zraněný. Poté odjel na deset dní na nároďák, kde hrál deset minut. Nehrál a neměl vytížení v béčku. Nám dvojice Juliš a Karlsson hrála celkem dobře. Martin potřebuje herní vytížení a má problémy s přepínáním do obranné fáze. Rychlost v přechodové fázi je v současné dobře rozhodující. Už jsem o tom mluvil. Musí si uvědomit, že hra má dvě fáze. Kolikrát ho vidíte, že skončí útok a on se pěšky vrací. To v sloučeném fotbale nejde. Potřebujete, aby celé mužstvo pracovalo tak, abychom měli vyrovnanou útočnou a obrannou fázi.

O tom, zda se dá do budoucna počítat s Wiesnerem...

"Výhoda Wiesnera je, že je rychlostní typ. Pokud bude zdravotně v pořádku, má rychlostní předpoklady a dá se s ním pracovat. Zkušenosti získáte zápasy. My hrajeme jen ligu a Evropskou ligu. Béčko nehraje soutěž a hráči šli do zápasu bez herních zkušeností. Trénink vám nenahradí utkání. Po patnácti, dvaceti minutách jsme to celkem zvládli. Výkon byl celkem dobrý."

O tom, že brankář Holec zatím vůbec nechytá...

"To je stejný případ. Nedostane se do branky, protože nám nehraje béčko, aby se protočil a měl zápasovou zkušenost. Po konzultaci s trenéry jsme točili dvojici Heča a Nita."

O tom, jak hodnotí celou skupinovou fázi Evropské ligy...

"Já jsem realista v tom, že v současné době AC Milán i Lille byli soupeři nad naše síly. Jsem rád, že jsme se dokázali v obou utkáních vypořádat s Celticem. Může být v krizi, ale mají spoustu hráčů v národních mužstvech i zahraničních hráčů. Jsem rád, že jsme zvládli alespoň tato dvě utkání, i druhý zápas v Lille. Alespoň první poločas jsme zvládli v obranné fázi celkem dobře. Útočná fáze je proti těmto mužstvům problém. Pro nás je to obrovská zkušenost. Uděláme vše proto, abychom se i v tomto ročníku ligy dostali do pohárů a věřím, že by nám další účast zase pomohla se dostat o něco výš."

Sparta na závěr Evropské ligy prohrála, Liberec se rozloučil remízou, Leverkusen vypráskal Slavii čtyřmi góly