O Menovi jsme si zjistili dost informací, jeho chvíle určitě přijdou, říká kouč Baníku Kozel k posile ze Sevilly

O Menovi jsme si zjistili dost informací, jeho chvíle určitě přijdou, říká kouč Baníku Kozel k posile ze Sevilly
ROZHOVOR

Ve velkém stylu se po dvoutýdenní karanténě vrátili do akce fotbalisté Baníku, kteří minulý víkend ovládli slezské derby v Opavě 2:1. Jak vypjatý souboj s rivalem viděl s odstupem času lodivod Ostravy Luboš Kozel, který dnes vyrukuje se svými svěřenci na Bohemians? A jak to bylo se zájmem Baníku o plzeňského Ondřeje Mihálika? Nejen to prozradil charismatický trenér v rozhovoru pro eFotbal.cz

Jak moc důležité pro vás bylo, že jste po koronavirové pauze odstartovali vítězstvím?
Velmi důležité. Věděli jsme, že nebudeme v jednoduché situaci, zvlášť když pro Opavu šlo o zápas roku. My jsme byli nerozehraní, hlavně v první půli nám všechno trvalo moc dlouho. A když už jsme se do toho dostávali, přišla červená karta a oslabení. Náš výkon nebyl fotbalově extra dobrý, ale v deseti jsme se semkli. O to pro nás byla výhra cennější.

Že se vám povedlo zvítězit zrovna na půdě rivala z Opavy, pro vás asi bylo takovým bonusem navíc, mám pravdu?
Tak nám bylo skoro jedno, s kým hrajeme. Body potřebujeme dělat s kýmkoli. Pro fanoušky to však byla hodně prestižní záležitost a o to bylo to vítězství důležitější.

Velkou pozornost si vysloužila rozmíška obou týmů těsně po utkání, kterou podle všeho vyprovokoval váš stoper Patrizio Stronati. Mluvil jste s ním potom o tom?
Já myslím, že celou tu nepřátelskou atmosféru vyvolala už v první půli domácí lavička. To ona pořád něco vyřvávala, my jsme naopak byli poměrně koncentrovaní a v klidu. Právě Zio (Stronati) si tam taky něco vyslechl, a když rozhodčí odpískal konec, zakřičel k domácím něco ve smyslu, že jsme králové Slezska a teď ať tedy řvou. Myslím, že to nebylo nic za hranou. Domácí lavička reagovala tak, jak reagovala, ale i tyhle emoce k fotbalu patří. Nakonec to sudí vyhodnotil jen dvěma žlutými kartami, což bylo podle mého adekvátní dané situaci.

Vaši hráči sami přiznávali, že na nich byl znát zápasový výpadek. Kdy se podle vás mohou vrátit do ideální formy?
Já myslím, že ideální teď není vůbec nikde nic... A i ve fotbale je všechno trochu jiné, než na co byli kluci zvyklí. Když někteří hrají jen jeden zápas za měsíc či dva, tak se to samozřejmě musí nějak projevit. Tu jistotu na míči v sobě musíte trochu hledat. Já ale věřím, že se to bude zvedat a že půjdeme nahoru.

Koronavirus odložil Baníku na podzim dohromady už pět ligových kol. Neděsí vás trochu, jak s termínovkou zamává na jaře?
Co naděláte… Musíme jen doufat, že už tolik odkladů nebude a jaro se odehraje víceméně tak, jak je naplánované. Každá další pauza by sezonu samozřejmě jenom více komplikovala.Dokonce ještě o jedno kolo víc jste kvůli koronaviru vynechal vy osobně. Jaký u vás měla ta nemoc vlastně průběh?
Asi standardní. Měl jsem teplotu, k tomu kašel a rýmu. A také mě bolely dost záda. Taková ta třídenní chřipka to fakt nebyla, ale zase nešlo o nic, co bych nemohl vydržet. Brzy mě to začalo táhnout zpátky na hřiště.

Teď vás čeká doma Bohemka, kterou Baník porazil čtyřikrát v řadě. Z tohoto pohledu to skoro vypadá, jako že přijede lehký soupeř…
Já myslím,  že v lize není žádný soupeř lehký. Tam každý může porazit každého, snad s výjimkou silné Slavie. Dobře víme, že nás čeká náročné utkání. Pokud ale mají mít pro nás body z Opavy opravdovou cenu, pak je musíme proti Bohemians potvrdit.

Jen 45 minut v Příbrami zatím za Baník odehrála posila ze Sevilly Pepe Mena. Dostane větší prostor právě proti Bohemians?
Kdyby do toho nezasáhl koronavit, těch minut by už měl Mena víc. I v Opavě byl ostatně připravený naskočit do hry, vývoj zápasu byl však takový, že k tomu nedošlo.  Mena je každopádně v pořádku a jeho chvíle ještě určitě přijdou.

Posila z takového klubu, byť jeho třetiligové rezervy, nepřichází do Česka každý den.
V čem by pro vás měl být Mena největším přínosem?
Musím říct, že než jsme se rozhodli ho podepsat, zjistili jsme si o něm docela dost informací. A to po fotbalové i charakterní stránce. Poptali jsme se na něj i Tomáše Vaclíka a ty zprávy byly vesměs jenom pozitivní, takže když nastala možnost ho získat, rozhodli jsme se do toho jít. Je to hodně fotbalový hráč, kterého jsme potřebovali. Česká soutěž je sice hodně silová, ale já věřím, že až si na to Mena zvykne, tak se tady prosadí.

Podle informací některých médií jste měli zájem i o plzeňského Ondřeje Mihálika. Můžete to potvrdit?
To ani ne. Bavíte se o hodně jménech, ale konkrétní nabídku jsme na Mihálika určitě nepodali.

Expert Rajnoch: Hra Plzně dopředu je sterilní a pomalá, pomohlo by rozšíření kádru