Proč už kluby z Premier League nevěří na Ježíška?

Proč už kluby z Premier League nevěří na Ježíška?

V anglických domácnostech už se pomalu roztékaly první svíčky na adventních věncích, když se Ježíšek ve své pracovně natahoval pro balík dopisů od klubů z Premier League. A nestačil se divit.

Father Christmas, jenž má expedici vánočních dárečků po ostrovech tradičně na starosti, totiž na první adventní neděli vyšel pozitivní na covid a musel do karantény.

Ježíšek se nabídl, že jej zastoupí, jako už to v minulosti udělal nesčetněkrát – pokaždé, když měl Manchester United na Boxing day nastoupit proti někomu ze zbytku velké šestky a „Otec Vánoc“, coby jeho věrný fanda, chtěl být na tu parádu řádně odpočatý.

To však přestalo platit někdy po roce 2013, kdy na Old Trafford skončil Sir Alex a Father Christmas nad „ďábly“ po několika zklamáních zlomil „candy cane“. Od té doby už raději rozvážel dárky sám a na Boxing day ještě vyspával. 

Letos tak měl Ježíšek Anglii „zavézt“ po dlouhé době a byl z toho patřičně nervózní. Moc dobře si vědom finanční náročnosti anglických klubů, si k přípravám skočil ohřát kakao s cookies a vodu ve sklenici na svém masivním stole nechal přeměnit na vaječný koňak. Sehnul se k zemi pro „prvoligový“ balík a v očekávání několikakilogramové váhy zatnul všechny svaly ve svém vyhublém těle. Tuze ho překvapilo, s jakou lehkostí jej z dubové podlahy zdvihl a postavil na stůl.

„To není možné,“ pomyslel si. „Jsou tu opravdu všechny?“ tázal se sám sebe, neb si moc dobře pamatoval tíhu svázaných dopisů z let minulých a hluboce pochyboval o tom, že by chamtivé kluby něco slevily ze svých přání nebo že by on sám za poslední roky nějak výrazně zesílil. Popadl proto deníček s adresami a poznámkami v naději, že v něm najde vysvětlení, a nestačil se divit.

Takhle proškrtaný ho ještě nikdy neviděl. Na to, že na Stamford Bridge zavážel podle toho, jaké občanství a víra se v daném roce zrovna hodily Romanu Abramovičovi, a hráče „blues“ tak obdarovával na střídačku s Dědou Mrázem, byl dávno zvyklý. Ale ze zbytku mu bylo skoro do pláče.

Z dvaceti stadionů, na kterých se hraje Premier League, měl letos zaletět jen na čtyři. Přitom ještě v devadesátých letech nechával své dárky na všech! Jenže doba se změnila. Anglické kluby už neživí láska k fotbalu, ale chamtivost zahraničních investorů. V horším případě snaha o politický vliv či legitimizaci autokratických režimů, popíračů demokracie a základních lidských práv.

Třeba ve Wolverhamptonu, Southamptonu a West Bromwichi byly Vánoce kvůli čínským majitelům úplně zakázány a jakákoli korespondence přísně cenzurovaná, což velmi těžce nesl třeba Adama Traoré, jenž byl zvyklý si každý rok psát Papá Noelovi o bednu olejíčků na mazání rukou, aby jej obránci soupeře nemohli tak snadno polapit.

Manchester City, Everton, Aston Villa, Fulham a Sheffield United zase už více či méně dlouho patří boháčům z muslimského světa, takže jejich hráči mají rovněž přísný zákaz jakéhokoli uznávání či participace na křesťanských tradicích, s čímž zde svého času zase vnitřně hodně válčil Ježíškův silně věřící jmenovec Gabriel Jesus. Brzy ale od svých spoluhráčů odkoukal, že když si dárky, o které si nesmí napsat, rozbalí v noci, když Alláh spí, nikomu se nic nestane. 

Ale tím seznam přeškrtaných adres zdaleka nekončil. Thajští vlastníci Leicesteru naordinovali „liškám“ přísný Buddhismus s tím, že se po smrti reinkarnují do sezony 2015/2016, což všichni hráči s nadšením kvitovali.

Zaměstnanci Liverpoolu, Arsenalu, Crystal Palace a Manchesteru United (jimž by ale kvůli ďáblu ve znaku stejně nic nepřinesl) si z nařízení amerických majitelů museli o dárky psát Santu Clausovi. Hráči Leedsu zase kvůli italskému bossovi Radrizzanimu La Befaně, jež jim loni darovala postup do Premier League.

To hráči West Hamu si sice o dárky psát mohli, ale už to dávno ani nezkoušeli, protože je Ježíšek kdysi zavrhl kvůli původnímu „povolání“ jejich většinového vlastníka Davida Sullivana, jenž zbohatl na pornografii. A to bylo v silném rozporu s jeho hodnotami. S razítkem „kladivářů“ se tak v balíčku krčily jen dopisy od Součka s Coufalem, kteří to ještě nevěděli, a společnost jim dělaly jen obálky z Tottenhamu, Newcastlu, Brightonu a Burnley, jež jako jediné zůstávají stále v anglických rukách.

Když Ježíšek zabrousil pohledem na tu skromnou hromádku, rozhodl se, že letos bude nadělovat ve velkém a… 

A co? To se dozvíte v novém čísle časopisu HATTRICK se Zlatanem na titulní stránce, které je právě teď na stáncích.