Kouč Brna Dostálek po vítězné premiéře: Vaněk si řekl o základ, ale všechno je to o poctivé práci pro mužstvo

Kouč Brna Dostálek po vítězné premiéře: Vaněk si řekl o základ, ale všechno je to o poctivé práci pro mužstvo
ROZHOVOR

Ještě chvíli před koncem to vypadalo, že obnovená premiéra Richarda Dostálka v roli hlavního kouče brněnské Zbrojovky dopadne neslavně. Dvě trefy v rozmezí závěrečných pěti minut ale utkání se Slováckem otočily a někdejší skvělý ligový záložník tak své povýšení oslavil vítězně. V rozhovoru pro eFotbal pak popsal radost z triumfu i to, co si nejvíc cenil na svém předchůdci Miloslavu Machálkovi.

Jak moc jste si oddechl, že šlo o vítěznou premiéru?
Řekl bych tak normálně. Samozřejmě jsem ale vycítil tlak na celý náš realizační tým i samotné hráče.  A byl jsem rád, že to už před utkáním z kluků spadlo a dokázali zvítězit. Také se mi líbilo, jaké projevili emoce po vítězném gólu. I v kabině jsem pak vnímal obrovskou radost z téhle výhry. A nebudu lhát, určitá úleva to byla.

Jsou pro vás tři body o to cennější, že jste k nim dokráčeli po otočce v závěru zápasu?
To bych asi neřekl. I kdybychom to urvali výhrou 1:0, ty pocity by byly stejné.

V obou trefách měl prsty střídající Ondřej Vaněk. Stal se tím horkým kandidátem na základ?
Podle mě to pro Ondru bylo jedno z jeho nejlepších utkání po návratu do Zbrojovky. Určitě si tím řekl o základní sestavu, což platí i pro některé další hráče. Všechno je to ale hlavně o té poctivé práci, kterou musí každý na hřišti odvádět pro mužstvo.

Do pozice hlavního trenéra jste se posunul jen den před utkáním. Měl jste vůbec prostor nad nabídkou přemýšlet?
Jelikož jsem byl asistentem trenéra Machálka, byl jsem i já podepsán pod předchozím úspěchem i neúspěchem. Moje výhoda tak byla v tom, že jsem nemusel poznávat nové prostředí a hráče. Dobře jsem věděl, co od nich můžu asi očekávat. Ale ta výhra nad Slováckem nebyla ani tak o mně, jako spíš o hráčích samotných.

Stihl jste s trenérem Machálkem aspoň rozloučit?
Po jeho odvolání jsme se osobně už neviděli, ale já mu potom telefonoval. A věřím, že spolu máme nadstandardní vztah, který nezmění ani to, že on odešel a já to po něm převzal.

Vaněk: Nebudu lhát, období pod Machálkem pro mě nebylo dobré, ale teď to bude posun nahoru

V čem byla podle vás jeho největší trenérská síla?
Já si hrozně vážím toho, že od svého příchodu do Zbrojovky přistupoval ke každému hráči stejně. Nedělal v nich rozdíl na základě věku ani kvality. Vycházel přitom ze svých životních i trenérských zkušeností a mně se to moc líbilo. Určitě chci tohle dělat stejně.

A je naopak něco zásadního, co hodláte praktikovat jinak nežli on?
Tak každý trenér má svou vlastní filozofii. Do nějakého srovnávání mě a trenéra Machálka se teď ale pouštět určitě nebudu.

Zanedlouho začne zimní přestupové období. Bude změn ve Zbrojovce hodně, nebo budou pouze kosmetické?
Ani na tohle vám bohužel v tuto chvíli ještě nejsem schopen odpovědět. V úterý jsme se  připravovali na středeční zápas, dnes byl takový regenerační trénink a teď se chystám na doškolení na trenérskou licenci. O přestupech jsem tak zatím neměl prostor přemýšlet, ale už po víkendu si podle mě sedneme spolu s vedením a tyhle věci probereme.

Teď vás v neděli čekají nevyzpytatelné Teplice. Jaký to bude soupeř?
Určitě těžký, ale to je pro nás každý. Musíme vycházet z toho, že jsme pořád na sestupovém místě. I proto musíme jít do každého utkání s respektem a pokorou k soupeři.

A bral byste teď před utkáním i bod?
Těžko říct. Možná ano, ale do neděle je pořád ještě daleko.