Absurdní. Poborský, jenž v roce 2011 pomohl Berbrovi ovládnout ligu, by měl nyní coby šéf FAČR čistit fotbal?

Absurdní. Poborský, jenž v roce 2011 pomohl Berbrovi ovládnout ligu, by měl nyní coby šéf FAČR čistit fotbal?
ÚTERNÍ RÁNA PAVLA PROCHÁZKY

 Jak říkal klasik Tomáš Pospíchal, fotbal opravdu nemá logiku. Alespoň ten český ne. Jelikož současného, mj. Spartou podporovaného, předsedu FAČR Martina Malíka stíhá jedna rána za druhou (po kauze Berbr přišly v rychlém sledu za sebou hospodářské kauzy Dezinfekce a Kompenzace), začalo se hovořit o tom, že by si mohli prohodit role s jiným zástupcem asociace, mediálně přijatelnějším internacionálem Karlem Poborským. Takže by tuzemský fotbal měl od berbrovské špíny čistit muž, který Romanu Berbrovi skrze Dagmar Damkovou v září 2011 coby českobudějovický člen výkonného výboru pomohl k moci nad rozhodčími, tedy i nad celou českou ligou.

Pojďme ještě zpátky k Martinu Malíkovi. Jak objevil Seznam Zprávy, Revizní a kontrolní komise FAČR přišla dvakrát po sobě na obrovské díry v hospodaření asociace. První případ už vyšetřují detektivové Národní centrály proti organizovanému zločinu. Jak zjistil Seznam Zprávy, jde v něm o smlouvu opatřenou podpisy pánů Malíka a Berbra, v níž si FAČR dojednala dezinfekci 90 klubových kabin, a to za pekelně přepálenou celkovou cenu 9,89 milionu korun. A pak celou tu nasmlouvanou sumu firmě Tymich proplatila, přestože ve skutečnosti nebyla z objednané práce provedena ani polovina.

Druhá zpráva pak hovoří o finanční újmě v řádu milionů korun, a to v dlouhodobém časovém úseku. Jen za plynulý rok 2020 dává revize Malíkově fotbalové vládě za vinu, že nevymáhala přinejmenším částku 1,4 milionu korun, na niž měla FAČR podle její revizní komise nárok,“ napsal kolega Luděk Mádl na Seznam Zprávy.

Slušný průšvih. 

Liba začíná ve Středočeském kraji prohrávat

Porážku ovšem zažil i Berbrem označený nástupce, bývalý sudí s kontroverzní pověstí, člen výkonného výboru FAČR a předseda Středočeského krajského fotbalového svazu Miroslav Liba (o jeho příběhu a výtahu k moci píše v novém čísle magazínu HATTRICK barvitě Stanislav Hrabě).

Liba nejprve musel po rázném protestu zástupců opoziční Fevoluce v čele s Vladimírem Šmicerem a Janem Kollerem uspořádat volby klubových delegátů na krajskou volební valnou hromadu mnohem průhlednějším způsobem, než měl původně v plánu.

A pak se po strahovské volbě dozvěděl, že 36 ze 47 zvolených klubů podporuje změnu v českém fotbale tak, jak o ni usilují iniciativy Fevoluce, Čistý fotbal a Výzva 2021. Zbylých 13 klubů z celkových 60 tvoří oddíly z krajského přeboru. I kdyby jen polovina z nich byla pro změnu, budou na středočeské valné hromadě v březnu v opozici proti Libovi více dvě třetiny středočeských klubů.

Strahov hlídaný Hniličkovou agenturou

Fotbalové volby jsou totiž pod velkým dohledem. I v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR zazněly minulý týden při rozpravě o státním rozpočtu varovné návrhy, aby FAČR, pokud ji budou nadále reprezentovat lidi typu Romana Berbra, přišla o své dotační stamiliony. 

Ve velkém střehu co se týče fotbalu je nyní Národní sportovní agentura (NSA) v čele s Milanem Hniličkou. FAČR jí proto bude muset pro poskytnutí dotace doložit demokratické volby do okresních a krajských svazů a dodržovat protikorupční program. „Svaz má 320.000 členů a jakýkoliv zásah do financování by odnesli nejvíce děti a amatéři. Nicméně z důvodu obdržení vícero závažných informací a podnětů týkajících se aktuální situace ve FAČR a celém fotbalovém hnutí nemůžeme situaci jen tak přihlížet. Rozhodli jsme se na tyto podněty reagovat posílením kontroly dodržování protikorupčních opatření,“ prohlásil Milan Hnilička.

První okresní volební valná hromada by se měla podle plánu uskutečnit už v sobotu 2. ledna 2021 v Ústí nad Orlicí (další v jiných okresech pak 4. ledna, 6. ledna atd.). Teď to ale vypadá, že vzhledem k epidemické situaci se budou muset tyto hromady odložit. V roce 2020 se sice mohly konat online, ovšem pro rok 2021 to zatím ještě neplatí. A hlavně tento způsob jednání není pro okresní shromáždění právě technicky nejvhodnější. 

O Blaschkeho dohodě s Berbrem se píše v policejním spise

Buď jak buď, na předsedu OFS v Ústí nad Orlicí kandiduje jeho dosavadní šéf a rovněž předseda celého Pardubického kraje a také další proberbrovský člen celostátního výkonného výboru FAČR Michal Blaschke. Jak jinak, další kontroverzní sudí, jehož měli rádi na svých zápasech především v Jirnech, což byl takový malý předchůdce Rogozova Slavoje Vyšehrad. Blaschke se už v roce 2013 proslavil svými maily s Romanem Berbrem, za něž pak na Pardubicko chodily ze Strahova od Náčelníka „státní dotace kamarádům, co mě volí“.

I Milan Blaschke má nyní problém. Objevil se totiž v kauze Berbr v policejním spise. Kriminalisté v něm mj. píšou o tom, jak si Roman Berbr u Blaschkeho zajišťoval podporu při své volbě v roce 2021 výměnou za zařazení vyvolených východočeských rozhodčích na prvoligovou listinu…

Přesto se Blaschke nevzdává. Pardubický okresní fotbalový svaz dosud vedl další bývalý kontroverzní sudí a policista Drahoslav Drábek. Bývalý ligový rozhodčí, který sice musel být v roce 2013 za svůj nechutný penaltový zářez vůči Českým Budějovicím (v existenčním utkání s Příbrami - 0:1) z prvoligové listiny vyškrtnut, ovšem Damková s Berbrem se o něj postarali v ČFL, kterou pískal vesele dál.  

Drábek dostal od Blaschkeho pokyn uhájit Pardubice, a tak i když on osobně nebude kandidovat na předsedu, tvoří si svůj tým, zatímco sám chce být ‚jen‘ placeným sekretářem OFS. Na předsedu si vybral bývalého ligového hráče Dukly a Bohemians Petra Rydvala a samozřejmě dělají, že spolu nemají nic společného. A kampaň organizují tak, jako že je potřeba bojovat proti berbrovcům a že pan Rydval je ten správný člověk na změnu. Takže je to tu pěkná kovbojka, zkrátka se nevzdávají,“ prozradil efotbalu pardubický zdroj. .

S tím, že klubům na Pardubicku teď chodí na zástupce Blaschkeho a Drábkovy fotbalové opozice pomlouvačné maily ze smyšlených adres a jmen. A že jde o hodně špinavý předvolební boj, který je dokonce horší než v české politice…

Účelová rošáda Malík/Poborský?

Vraťme se na začátek tohoto komentáře. Objevují se strahovské úvahy o tom, že by si Martin Malík s Karlem Poborským mohli ve vedení FAČR vyměnit místa, mediálně oblíbenější Poborský by se stal předsedou a Malík místopředsedou. Nebo by se Martin Malík vrátil do funkce ředitele asociační obchodní společnosti STES, z níž ostatně stále pobírá plat. 

Ale i kdyby se Poborský, dnešní ředitel elitní mládeže FAČR, který tvrdí, že se za Malíka v českém fotbale udělala řada dobrých věcí, stal z vůle dnešního vedení asociačním místopředsedou FAČR, byly by to paradoxy. 

Malíka totiž ve funkci v říjnu po Berbrově zatčení podpořil proberbrovský člen výkonného výboru FAČR Blaschke, který na Pardubicku tvoří výše zmíněný tandem s Drahoslavem Drábkem. Ano, s tím Drábkem, jenž na jaře roku 2013 za velkých protestů tehdejšího šéfa Dynama České Budějovice Karla Poborského poslal Jihočechy do druhé ligy…

Důležité v této souvislosti je, že Martina Malíka v deníku Sport už v říjnu, záhy po Berbrově zatčení, výrazně podpořila pražská Sparta majitele Daniela Křetínského, který vlastní i tyto sportovní noviny. Tím kolegy ze Sportu, kteří ústy svého šéfredaktora Lukáše Tomka původně žádali okamžitou Malíkovu rezignaci včetně celého výkonného výboru FAČR, dostala do nepříjemné mediální defenzívy. Sparťanské podpoře by se kromě Malíka patrně těšil a těší i „alternativní šéf“ Karel Poborský. 

Jak Poborský pomohl Paclíkovi k puči a Křetínský to hnal k soudu

A to je další velký paradox. Pamatuji se na to deštivě pondělí 5. září 2011 jako dnes. Tenkrát využil majitel Viktorie Plzeň Tomáš Paclík momentální situace ve výkonném výboru FAČR a spolu s dalším ligovým zástupcem, českobudějovickým Karlem Poborským prosadil odvolání Macelovy komise rozhodčích s tím, že do jejího čela byla zvolena Berbrova partnerka Dagmar Damková. Tímto pučem se ligová soutěž prakticky dostala pod vedení Romana Berbra, jehož moc se v profesionálním i v celém českém fotbale rázem velice posílila. Až do pátku 16. října roku 2020, kdy byl Náčelník zatčen…

Začátkem září 2011 ovšem nastal velký poprask, Ligové shromáždění fotbalových klubů první a druhé ligy okamžitě na svém mimořádném jednání odsoudilo, jak jejich zástupci ve výkonném výboru Karel Poborský s Tomášem Paclíkem reprezentovali profesionální kluby při odvolání komise rozhodčích v čele s Luďkem Macelou. 

Daniel Křetínský, který se na veřejnosti jinak objevuje sporadicky, uspořádal s tehdejším majitelem Slavie Alešem Řebíčkem velkou tiskovou konferenci. Citoval na ní tehdy ze stanov FAČR a tvrdil, že byly obejitím klubů vážně porušeny a hnal celou věc k soudu. Žalobu pak s Řebíčkem stáhli až poté, co byl 17. listopadu 2011 v Nymburce zvolen předsedou FAČR Paclíkův protikandidát Miroslav Pelta.

Za necelý rok, v září 2012, po prohraném duelu v Plzni (0:1) a cinklé penaltě Peltovi Daniel Křetínský přinesl na Strahov svou kabelu, prý plnou obvinění údajných nekalých praktik plzeňského klubu… Lze jen spekulovat, o kolik titulů zejména v první polovině druhé dekády 21. století Sparta kvůli zmíněnému puči z 5. září 2011 přišla. Puči, jemuž, patrně spíš naivně, pomáhal Karel Poborský. Muž, který by měl nyní čistit český fotbal po Berbrovi, jemuž před devíti lety neprozíravé pomohl k moci. 

Velice uznávám Poborského fotbalové kvality, četné úspěchy i jeho práci pro talentovanou mládež. Ovšem coby funkcionář zatím příliš nepřesvědčil.

Stojí za Malíkovou podporou stadion Sparty na Strahově?

Mimochodem spekuluje se i tom, proč Malíka (a potažmo i Poborského) Křetínského Sparta vůbec za dané situace podporuje. Kvůli svému sportovnímu sekretáři a dalšímu bývalému sudímu Josefu Krulovi, který se namočil v kauze Královcova „Suchého hajzlu“ před červencovým finále MOL Cupu s Libercem? To těžko, nebylo by nic snazšího než se s Krulou rozloučit. 

Mluví se ovšem o tom, že Malíkovo vedení by šlo Křetínskému na ruku při velkém stavebním projektu na Strahově.  

Letos začátkem června totiž Seznam Zprávy napsal: Podle zdrojů Seznam Zpráv je pro FAČR nejatraktivnější možností vytvoření společného projektu se Spartou. Fotbalová asociace by do něj vložila pozemek, Sparta by pak zajistila financování výstavby nového moderního stadionu. První nezávazná jednání v tomto ohledu už proběhla, dosud bez konkrétní dohody.“

A na lukrativní Letné, kde dnes stojí sparťanský stánek, by se Danielu Křetínskému vytvořil kýžený byznysový prostor.

Zajímavý projekt, o němž by ovšem Křetínský mohl klidně jednat i s obrozeným vedením FAČR bez Malíka a spol. Nebo je to ještě jinak?

Fukal kárá Limberského za ubohost: Musí si uvědomit, že je pro mladé vzor, jeden z posledních rytířů v lize