Slavia míří ke zlatému hattricku. Kdyby měl Guľa „gule“, odstoupil by v Plzni sám. A vědí sudí, že Berbr sedí v base?

Slavia míří ke zlatému hattricku. Kdyby měl Guľa „gule“, odstoupil by v Plzni sám. A vědí sudí, že Berbr sedí v base?
PROCHÁZKA LIGOVÝM DĚNÍM

Je sice odehráno necelých čtrnáct ligových kol z celkových čtyřiatřiceti, ale i tak to vypadá, že Slavia po titulech v roce 2019 a 2020 spěje pod trenérem Trpišovským ke zlatému hattricku. Je to stejné jako loni. V novém roce 2021 se může porazit jen sama. Nebo ji může zastavit pouze covid, i s ním to ale, jak se ukázalo, umí docela dobře. Červenobílí vedou tabulku o šest bodů před druhým Jabloncem, který má ale o zápas víc. Třetí Sparta, jež měla být sešívaným největším soupeřem, ztrácí na rivala sedm bodů a k tomu má horší vzájemnou bilanci (0:3), přestože se podzimní derby hrálo na Letné. A Plzeň? Ta je po středeční domácí zasloužené porážce 0:1 se Slavií až devátá, na mistra má manko patnácti bodů, a to také hrála o jedno utkání víc.


Slavia to odkopala ve Štruncových sadech velice zkušeně, v první půli sice zápas neměla zcela pod kontrolou a Kuchta přestřelil odkrytou bránu, ale díky povedené Stanciově střele (rumunský záložník hrál v Plzni vskutku výborně!) vedla 1:0. 

A ve druhém dějství už poslední letošní ligový duel profesorsky kontrolovala. Kdyby Sima proměnil svou velešanci, nebylo co řešit. A když vzápětí spálil na druhé straně příležitost plzeňský Mihálik, nestalo se už v Doosan Areně nic podstatného.

Hodnocení Trpišovského a Guľy? Nebe a dudy!

Jaký byl a je největší rozdíl mezi oběma týmy? V pohlížení na fotbal a (ne) lakování si věcí narůžovo. 

„Jsem samozřejmě rád, že jsme v Plzni vyhráli, ale nebyl to nijak zvlášť pěkný fotbal. Na obou týmech bylo vidět, že už toho mají dost, že tenhle podzim byl extra náročný. I pro mě osobně, těším se na čtyři volné vánoční dny, kdy si vypnu mobil a konečně budu odpočívat,“ řekl bez vytáček trenér Slavie Jindřich Trpišovský.

A slovenský kouč Viktorie Plzeň Adrián Guľa? „Bylo to velmi dobré utkání velice kvalitních soupeřů. My jsme doplatili na to, že jsme nebyli důrazní v koncovce a že jsme v boji s tak silným soupeřem, jakým Slavia je, neproměnili své tři obrovské příležitosti,“ pravil plzeňský trenér, o jehož možném konci ve Viktorce se spekuluje již několik dnů. Nejprve vyřazení z kvalifikace Ligy mistrů i Evropské ligy, pak po listopadovém restartu jeden nezdar za druhým.

A to Guľovo středeční pozápasové hodnocení? Mezi jeho a Trpišovského větami byl rozdíl přesně jako mezi Plzní a Slavií v tabulce. Guľa má k realitě hodně daleko a ty růžové brýle fotbalového kvazifilozofa mu už také moc nesluší.

Bucha měl být vyloučen

Jaké kvalitní utkání? Únava hráčů byla cítit i u televize. Jaké tři obrovské plzeňské šance? Ani jedna z nich nebyla větší než ta Kuchtova v první půli a Simova po pauze. A kdyby sudí Pechanec pískal podle pravidel, hrála by po Buchově lokti v Lingrově obličeji Plzeň od samého začátku o deseti. On i Limberský mohl vidět červenou kartu místo žluté, když v závěru rukama nevybíravě zastavoval pronikajícího Simu. A to nehledě na to, že za svůj nesportovní čin v předešlém utkání na Slovácku (0:4), kdy po inkasovaném čtvrtém gólu mrštil vztekle balonem po protihráči, měl dostat stopku již před utkáním se Slavií.

A názor člena nové i staré berbrovské komise rozhodčích Jiřího Kureše, že to bylo spíš na žlutou, mě vskutku nezajímá. Jednak tento šéf Pravidlové komise FAČR dokáže vysvětlit gumovými výklady téměř jakékoli pochybení sudího (ostatně i u Limberského učebnicově nesportovního chování připustil, že by to mohla být i červená) a jednak mínění této kované opory a voliče Romana Berbra (v roli předsedy OFS v Českých Budějovicích) a věrného podporovatele dalšího známého berbrovce, předsedy Jihočeského krajského fotbalového svazu a bývalého ligového rozhodčího Jana Jílka, by se v dnešní době nemělo brát moc vážně. 

Filozof Guľa chce hledat řešení…

„Rozdávali jsme vánoční dárky už v listopadu, ale kromě Slovácka nás nikdo nepřehrál,“ prohlásil mimo jiné trenér plzeňských fotbalistů Adrián Guľa po domácí prohře 0:1 s pražskou Slavií. 

„Vnímám to komplexně, cest může být mnoho. Změna trenéra může být jedním impulzem, dalším zase evoluce a rekonstrukce kádru. K tomu je třeba si sednout s nadhledem a bez emocí. A nejen si to vyhodnotit, ale udělat i konkrétní řešení. Teď jsme teprve dohráli. Ještě jsme o tom nediskutovali, na to bude prostor. Deváté místo je velmi velmi špatné a jednoznačně neodpovídá ambicím klubu a kvalitě hráčů. Budeme o tom určitě intenzivně hovořit. Naše stabilita byla chabá na to, jakou máme kvalitu,“ filozofoval Adrian Guľa. 

„Kdyby měl Guľa ‚gule‘, zabalil by to sám okamžitě po zápase,“ reagoval na středeční zápas a výsledek se Slavií nejmenovaný kolega.

O čem míní Adrián Guľa intenzivně hovořit či dělat konkrétní řešení? To možná za něj udělá plzeňský management. Zkrátka to nezvládl. Bral bych jediné přijatelné vysvětlení: „Podívejte, chlapi, dřív tady seděl ve VIPu Roman Berbr, teď sedí někde jinde. Tak už je to holt těžší, kluci na place na to nejsou psychicky připravení.“ 

Ovšem jestli chce Guľa nějaké vědecké zhodnocení situace, kterým by rád na plzeňského ředitele Šádka zapůsobil, mohl by třeba konstatovat, že: „Fotbal, zejména pokud jde o fotbal v podání Viktorie Plzeň, je apriorně intaktní vůči všem formálním normativům.“ 

Pokud se už ovšem nedostalo koučovi odpovědi z filmové klasiky: „Jen si pindej, my jsme na to zvyklí.“

Co bude vysvětlovat Kotal?

Něco vysvětlovat po pouhé úterní remíze 1:1 s Libercem bude muset sparťanskému vedení asi i trenér Václav Kotal. I v tomhle gladiátorském boji nejspíš mělo dojít spíš na červené než žluté karty. 

Hlavní sudí Emanuel Marek skutečně Letnou nepoletoval jako známý motýl z Večerníčka. Spíš po vzoru Pavla Královce z dalšího souboje Sparty s Libercem „udělal suchej hajzl, z něhož se v úterý podělal nejeden divák.“ Nechci už se vracet ke dvěma divným penaltám na různých stranách hřiště, jen nevím, jestli zase šlo o „nějakou politickou věc“, nebo to Marek zkazil jen tak sám o sobě.

Někdy to ale vypadá, že rozhodčím zapomněli říct, že už je velký Roman opravdu neřídí. 

Zpět ke Spartě a ke Kotalovi.

„Chtěli bychom mužstvo doplnit. Máme ale nějakou filozofii a z toho nechceme slevit,“ řekl zkušený sparťanský kouč.

„My jsme chtěli mít po podzimu třicet bodů. Kdybychom mohli hrát v Opavě, tak asi víc. To se nám bohužel nepovedlo. Osmadvacet bodů ovšem také není špatný počin. Máme ale na čem pracovat. Nezvládli jsme utkání s Plzní, Slavií a teď s Libercem. Všechna tři mužstva byla v evropských pohárech. Určitě nám tedy ještě něco chybí,” dodal Václav Kotal.

A není to i v tom, že Spartě naopak něco nebo někdo přebývá? Opravdu si Kotal myslí, že Bořek Dočkal v současné formě je pro sparťanský tým stále přínosem? Zvlášť, když letenské fámy mluví o tom, že Dočkal je údajně jakýmsi „stínovým trenérem“, který má pod palcem celou kabinu.

Nevím, nebyl jsem tam, ale vidím, že srovnání s nedávnou rolí Josefa Hušbauera ve Slavii v Dočkalově případě začíná značně pokulhávat. Hušbauer, byť časem přišel o výsadní postavení v základní sestavě červenobílých, dokázal stále rozhodovat zápasy. Třeba ten předchozí v Plzni (také 1:0). Co dokázal v poslední době rozhodnout Dočkal? V úterý za stavu 0:0 třeba neproměnil důležitou penaltu, stejně jako předtím Juliš proti Slavii. 

Covidový rok? S českým fotbalem to není tak špatné

Jinak to ale v covidovém roce bylo s českým fotbalem docela dobré. Předně byl zatčen „černokněžník“ Roman Berbr, což představuje pro obrodu tuzemského sportu čísla jedna velikou naději. 

Národní tým navzdory obřím trablím s covidem postoupil do elitní divize Ligy národů. Jedenadvacítka se dostala s pouhou jedinou prohrou mezi nejlepších šestnáct týmů malého EURO 2021. Reprezentační celek žen má historickou šanci poprvé se probojovat z baráže na ME 2022 v Anglii. Slavia přežila v Evropské lize zimu a v únoru ji čeká play off EL s Leicesterem City. 

Navzdory všem kauzám a „berbrovinám“ a tomu, že „Náčelníkovi“ nohsledi a pohrobci se svých funkcí stále drží jako lejno košile, to není tak špatné. Stále je tu hodně lidí, kteří mají fotbal rádi a dovedou ho dělat na úrovni.

Česká liga - STATISTIKY

Rozsáhlé klubové a hráčské statistiky spolu s podrobnými tabulkami naleznete zde.